Jiný kraj, jiný mrav. Známé sousloví platí i pro oslavy spojené se dnem svatého Floriána, patrona všech hasičů. Ač si ho hasiči ze sousedního Libereckého kraje připomenou velkolepým sjezdem dobrovolných sborů, dnem otevřených dveří i závodem v požárním útoku, v Ústeckém kraji Den hasičů proběhne skromněji.

SVATÝ FLORIÁNMuž ve zbroji římského vojína s mečem a korouhví, který vylévá vodu z vědra na hořící dům. To je svatý Florián ochránce před nebezpečím ohně, vody a války, patron hasičů, kominíků a zedníků. Narodil se v polovině 3. století na území dnešního Rakouska. Působil jako plukovník římského vojska, poté jako vojenský úředník. Za vlády císaře Diokleciána jako horlivý křesťan tajně pomáhal pronásledovaným věřícím. Byl ale odhalen a umučen. V roce 304 ho s mlýnským kolem připevněným na krku svrhli z mostu do řeky Enže. Jeho ostatky jsou uloženy v Polsku. Zejména na venkově byl častým námětem pro sošky, plastiky či malby, které měly chránit dům a obyvatele před neštěstím. V minulosti bylo na jeho svátek 4. května zapovězeno rozdělávat oheň a nosit vodu.

Profesionální hasiči ho sami neslaví. Význam svatého Floriána si ale dobře uvědomují. „Je to patron všech hasičů, tak ho také bereme. Ve službě si ho ale nijak speciálně nepřipomínáme, to dělají spíš dobrovolní hasiči," říká Lukáš Marvan, mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Žádnou akci nebo den otevřených dveří u této příležitosti krajští hasiči nepřipravují ani pro veřejnost. „Zatím nemáme nic naplánováno," dodává Marvan.

V Chlumci soutěží

Svého patrona si ale jako každý rok připomenou dobrovolní hasiči v Chlumci na Ústecku. V sobotu 9. května tam na prostranství mezi Novým a Zámeckým rybníkem v devět hodin propukne soutěž hasičské všestrannosti O Floriánovu putýnku.

„Je to už 26. ročník, přijet mohou všechny sbory z okolí. Čeká na ně deset stanovišť, na kterých prokáží svou zdatnost," láká návštěvníky zástupkyně velitele SDH Chlumec Pavlína Purschová.

Hasiči z Telnice na Ústecku oslavili den svatého Floriána už v neděli 3. května. Pojali ho jako Den záchranářů. Návštěvníky z Děčína a okolí do Telnice po Kozí dráze přivezl vlak záchranář. „Lidé si mohli prohlédnout hasičskou techniku, ukázku hašení auta a vyprošťování lidí, ale i chemický zásah a akci policejní jednotky rychlého nasazení," vyjmenovává starosta Telnice a hasič Jan Doubrava.

Litoměřičtí neslaví

Zato dobrovolní hasiči z Litoměřic dnešní den nijak zvlášť neprožívají. „Oslavám se nebráníme, ale zkrátka na ně není čas. Máme moc práce, navíc každý víkend jsme teď na soutěžích," vysvětluje velitel SDH Litoměřice Martin Šimek.

Neméně významné, ač ne přímo floriánovské, budou blížící se oslavy 150 let od založení dobrovolného hasičského sboru v Roudnici nad Labem. Je druhým nejstarším českým spolkem v zemi. Slavnosti vypuknou 23. května dopoledne na Karlově náměstí.

Na programu bude průvod historických hasičských praporů, ukázky ručních a parních stříkaček, automobilů a dobových uniforem. Nebudou chybět moderní stroje a výšková technika. Návštěvníci uvidí také ukázku vyproštění z auta, požární útok dětí a dospělých.

První dobrovolné hasičské sbory v Ústeckém kraji

Nejstarším dobrovolným sborem na Děčínsku je Česká Kamenice založená v roce 1856. Členové o dva roky později pomohli při výcviku a organizaci sboru v Rumburku. První sbor v Děčíně začal fungovat v roce 1863. Jednotka čítala 70 mužů, počet rok od roku stoupal.

První požární sbor v Chomutově vznikl v roce 1872. Sídlil v Horní Vsi, na počátku měl 69 členů. O rok později se hasiči ustavili v Kadani.

Z Litoměřicka pochází druhý nejstarší český dobrovolný sbor hasičů. V roce 1865 ho založili v Roudnici nad Labem. Lidé po něm volali od velkého požáru, který zničil tři desítky domů. V roce 1870 sestavili Němci sbor v Úštěku. Český sbor ve Štětí vznikl až v roce 1934, o čtyři roky později si koupil motorovou stříkačku.

V Žatci se hasiči sešli poprvé v dubnu roku 1870, první požár hasili v srpnu. Do jejich činnosti patřilo i tělesné cvičení. Sbor v Lounech vznikl v roce 1872 po požáru pekárny. Předsedou se stal starosta města Antonín Vidman. Podbořany mají hasiče od roku 1871.

Na Mostecku platila od roku 1873 povinnost opatřit hasební prostředky, v následujících letech v každé větší obci vznikl dobrovolný sbor. V Mostě v roce 1875.

Hasičský sbor na Teplicku chtěli členové tělocvičného spolku, proces uspíšil požár hotelu v roce 1866. Hasiči se v Teplicích poprvé sešli rok nato. V Bílině, stejně jako v Duchcově, se hasiči vyčlenili z tělovýchovného spolku v roce 1873.

Sbor se čtyřmi oddíly vznikl v Ústí nad Labem v roce 1865. Krátce poté mu městská rada zakoupila stříkačku a dala dotaci na nákup vybavení.