„Nemohu to popřít, nabídku jsem dostal. Navíc když mé jméno ministr Brabec zmínil na tiskové konferenci, tak dojde k mému jmenování," potvrdil Jan Landa. „Post přijmu, několikrát jsem o tom s panem ministrem hovořil."

Jan Landa přichází na zelené ministerstvo jako nestraník, přestože je nominován jako náměstek za ANO. „S panem Brabcem se znám dlouho, ještě z mého působení v Unipetrolu. Oba jsme ve stejnou dobu ve firmě pracovali."

Končící tajemník se do funkce na městském úřadě přemístil z pozice radního města. V komunálních volbách v roce 2010 byl na kandidátce Věcí veřejných. „Vždy jsem byl nestraníkem, a to platí stále. A že jsem působil v chemickém průmyslu? Má funkce nebude z pohledu životního prostředí odborná. Budu spíše odpovědný za chod úřadu," konstatoval Jan Landa. „V mé agendě bude ekonomika, financování, rozpočet, informační technologie apod."

Jan Landa přiznává, že ho do funkce náměstka nasměrovala i současná pozice. „Tajemník úřadu je zodpovědný za státní správu. Náměstek je politická funkce, ale vzhledem k mé budoucí agendě se to podobá. Využiji svou dosavadní profesní praxi," konstatoval.

Naopak odmítá spekulaci, že by se stal prvním náměstkem ministra Richarda Brabce. „ČTK to sice napsala, ale vnímám to jako zkreslení. Na tiskové konferenci pan ministr nic takového neříkal. Aspoň podle toho, co jsem sledoval na ČT24," dodal Jan Landa.

Ministr Richard Brabec na dotaz Deníku k chystanému jmenování Jana Landy náměstkem nereagoval. V prohlášení ministerstva ale uvedl: „Resort není v dobrém stavu, proto mám připravený tým odborníků, který především z pozice náměstků, ale i ředitelů odborů bude krizovým managementem, který bude mít jediný cíl, stabilizovat resort tak, aby plnil svůj primární účel. Tím je ochrana přírody a čerpání peněz z unijních fondů."