V severních Čechách na stránky soutěže „Vím proč" www.vimproc.cz, kterou loni poprvé uspořádala Skupina ČEZ, zavítalo od října loňského roku do konce ledna celkem 17 609 návštěvníků, 11 629 z Ústeckého a 5 978 z Libereckého kraje.

V celé České republice dohromady 146 tisíc uživatelů kliklo na tento web, aby si prohlédli soutěžící videa o nejlepší fyzikální pokus. Je totiž na co koukat. Do soutěže se v jejím prvním ročníku zapojilo 614 žáků z celé České republiky. Celkem natočili 192 videí s nejrůznějšími fyzikálními pokusy.

Proč je soutěž pro mladé tady?

Trh práce prodělal v posledním roce oživení, ale stále se potýká s nedostatkem absolventů technických oborů. Jen Skupině ČEZ může do roku 2020 v severních Čechách odejít do starobního důchodu asi 390 zaměstnanců. Stejně jako další firmy chce proto zvyšovat zájem o fyziku a s ní spojené technické obory.

Již od října loňského roku proto probíhá 2. ročník úspěšné fyzikální soutěže s názvem Vím proč, jejímž organizátorem je právě Skupina ČEZ. Autoři nejlepších videí s experimenty budou odměněni nejen tablety, ale nově i získají pro svou střední či základní školu od Nadace ČEZ 200 000 korun na moderní Oranžovou učebnu přírodovědných a technických předmětů.

Fyziky se není třeba obávat

„Potřebujeme kvalitní absolventy technických oborů. Snažíme se proto žákům co nejdříve ukázat, že se fyziky není třeba obávat. Naopak, v budoucnu může vést k jejich dobrému uplatnění. Atraktivní forma objevování fyzikálních zákonů díky experimentům se v soutěži osvědčila. Budeme rádi, když mladí budou v kreativních pokusech pokračovat, třeba i vylepšováním svých pokusů z prvního ročníku soutěže. Společně s dalšími aktivitami tak chceme přispět k většímu zájmu o fyziku a s ní spojenou techniku," říká Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

Souboj o talenty se zostřuje

Nedostatek technických absolventů potvrzuje i společnost LMC, provozovatel portálů Jobs.cz a Práce.cz, která se Skupinou ČEZ na soutěži spolupracuje.

close Začátek experimentu Filipa a Honzy. zoom_in „Souboj o talentované uchazeče se kvůli oživení ekonomiky nadále zostřuje především v profesích s technickým a přírodovědným zaměřením, v nichž firmám již delší dobu schází dostatek kvalifikovaných zájemců. V roce 2014 právě tyto profese tvořily přes 41 % ze všech 110 tisíc stálých pozic obsazovaných skrze Jobs.cz," říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz.

Například zájem firem o elektrotechniky a elektroinženýry loni v České republice vzrostl o plných 25 % oproti roku 2013 a v případě techniků ve strojírenství byl počet obsazovaných míst o 26 % vyšší.

Podle předpovědi odejde během pěti až deseti let na odpočinek mnoho lidí ze „silných ročníků", a to převážně z technických a přírodovědných oborů. V případě Skupiny ČEZ je v regionu severních Čech průměrný věk všech zaměstnanců téměř 47 let a do roku 2020 lze tedy předpokládat, že společnost opustí 16 %, tedy až 390 pracovníků.

„Tím nastane skvělá příležitost pro dnešní mladé lidi, kteří se právě na techniku nebo přírodní vědy zaměří. Po dokončení studia budou pravděpodobně velmi žádaní. Vzhledem k tomu, kolik míst pro ně bude k dispozici, se při ucházení o pracovní místo setkají s minimální konkurencí," dodává Tomáš Ervín Dombrovský.

Poutavější než výklad

Soutěž Vím proč může výuku fyziky, která vede mladé lidi k technickým oborům, také zatraktivnit. Videa mohou využívat fyzikáři při výuce, protože experimenty jsou vždy poutavější než výklad. Tím spíše, jedná-li se pokusy vrstevníků studentů.

Natočená videa mohou autoři sdílet se svými kamarády, protože ti jim pak mohou udělit hlas a pomoci tak k ceně veřejnosti. Cenou veřejnosti je v tomto případě vstup do Techmánie nebo IQ parku pro celou třídu.