Odpovědět na otázku, kdy oficiálně skončila druhá světová válka v Evropě, je jednoduché: Pro západní státy tehdejší spojenecké aliance skončila válku dnem podpisu nacistické kapitulace 8. května 1945.

Pro Sovětský svaz (a dnes pro Ruskou federaci) skončila válka 9. květnem 1945, kdy v Berlíně připojila podpis pod kapitulační akt též sovětská strana.

Podepsáním kapitulace Japonska na bitevní lodi Missouri, za účasti všech čtyř vítězů Francie, SSSR, USA a Velké Británie, válka skončila 2. září 1945 také v Asii.

Rok 1948?

S určitou nadsázkou lze též říci, že v Československu skončila druhá světová válka až 28. února 1948. Tento názor se objevuje v knize Ústecké vítězství, vydané ve spolupráci s Deníkem.

Kniha informuje o dosud nezveřejněných faktech z období od počátku roku 1946 až do druhé poloviny roku 1948. Název knihy Ústecké vítězství koresponduje s názorem, že pro některé lidi skončila druhá světová válka teprve v roce 1948. Vítězství bylo dokonáno tím, že došlo k zamezení vlivu západních zemí na politický vývoj v Československu.

Kniha mj. ukazuje osud desítek lidí považovaných na konci druhé světové války za hrdiny, aby na jaře roku 1948 byli propuštěni z práce pro údajnou neschopnost či ztrátu důvěry.

Ale rok 1945 nebyl rokem 1948.

Jisté je, že bez ohledu na to, zda přijížděly v květnu 1945 americké nebo sovětské tanky do našich měst a obcí, byly toužebně očekávány a vítány obyvatelstvem Československa se slzami v očích.

Co probíhalo v dalších desetiletích, je již jiná historie.

Kdy válka začala?

Odpověď na tuto otázku je problematičtější. V dějepisných učebnicích píší, že druhá světová válka začala 1. září 1938 v 5.45 hodin. Jenže skeptici upozorňují, že za začátek války lze považovat již 12. únor 1938 kvůli obsazení Rakouska nacistickým Německem.

Další alternativní datum je 29. září 1938, den Mnichovské dohody. Třetím adeptem je 15. březen 1939, kdy nacistická armáda vpadla do Čech a Moravy a zřídila zde protektorát.

Před deseti lety, v květnu 2005, v Ústeckém deníku vyšel rozhovor pod titulkem „8. května 1945 zvítězily pouze Spojené státy a Stalin".

Tehdy v rámci připomenutí 60. výročí ukončení druhé světové války v Evropě Zdeněk Radvanovský, historik a tehdejší děkan Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí n. L., připomenul řadu otázek:

„Válka začala spíše v Mnichově 29. září 1938, než útokem na Polsko 1. září 1939. Obsazením Rakouska na jaře 1938 dal Hitler najevo, že jeho politika je, a v budoucnu bude, agresivní. Mnichovský souhlas Francie a Velké Británie s okupací československého pohraničí Německem byl jasným signálem, že má Hitler nad oběma evropskými mocnostmi politicky jednoznačnou převahu. Okupace zbytku Čech a Moravy a přepadení Polska v roce 1939 byly jen pokračováním politiky z Mnichova."

Na otázku, pokud světová válka začala Mnichovem, lze mezi útočníky počítat Německo podporované Itálií, ale také Polsko a Maďarsko, Radvanovský uvedl:

„Polsko a Maďarsko pouze využily našeho oslabení, aby získaly části československého území, na něž si činily nároky hned po vzniku samostatné ČSR. Generál Krejčí proto 30. září 1938 řekl, že německé síly je Československo schopno zadržet, ale boje s Německem, Polskem a Maďarskem by nedávaly naději na úspěch."

Útok na Polsko 1. září 1939 by nenastal, kdyby se Francie s Velkou Británií a s pomocí Polska postavily proti Hitlerovi při nátlaku na Československo. Nedošlo by ke katastrofální Mnichovské dohodě, tudíž ani k německému útoku v září 1939 na Polsko, a nedošlo by ani k obsazení části polského území též sovětskou armádou.

Kdo je vítězem?

Radvanovský zhodnotil konec války takto: „Hospodářsky zvítězily bezesporu USA, protože válečnou výrobou ekonomická základna i politická váha USA velmi zmohutněla. Sovětský svaz si zlegalizoval postup až do střední Evropy zahájený v roce 1939. Ostatní tehdejší mocnosti se propadly do prostřednosti již během války… Proto se 8. května oslavuje vlastně neschopnost napravit Mnichov 1938 dříve než po sedmi letech, a to ještě za strašlivou cenu.

Za válečné oběti si kvůli svým politikům Poláci, Rusové, Angličané a Francouzi mohou sami. Dali Hitlerovi šanci a on ji využil beze zbytku. Jediní, kdo umírali bez větší viny na tom, co se odehrávalo za politické komedie ve střední Evropě v letech 1938 a 1939, jsou Američané. Proto 8. května 1945 zvítězily pouze Spojené státy. Ostatní se nemají příliš čím pyšnit."