Proces zasahuje i mezi přední krajské politiky. Obžalovaný je bývalý náměstek ústecké exhejtmanky Pavel Kouda, tři bývalí ředitelé dotačního úřadu, které do funkce dosazovali politici z Ústeckého a Karlovarského kraje, nebo vysoce postavení úředníci.

Od jednoho z bývalých ředitelů Pavla Markvarta se ale předsedkyně senátu Kamila Elsnicová dozvěděla, že nic, z čeho ho obžaloba viní, údajně nespáchal.

Státní zástupce Vladimír Jan ho viní z činů, které údajně udělal ne jako ředitel, ale jako vedoucí odboru vnitřních činností dotačního úřadu. Tvrdí, že Pavel Markvart přinesl na jaře 2011 do kanceláře úřednice Ireny Kotlanové seznam s označenými projekty, u kterých existuje zájem, aby prošly. Kotlanová je v případě obžalována také, ale má statut spolupracující obviněné.

Projekty se týkaly například výstavby Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani nebo Wellness centra v Ústí nad Labem, které mělo být v té samé budově, v jaké v centru krajského města sídlil i dotační úřad. Tlačit měl i na modernizaci skiareálu na Klínovci či na výstavbu rekreační zóny Skalka ve Vejprtech.

Nesmysl

Podle Pavla Markvarta je takové obvinění nesmysl. Irena Kotlanová v té době byla pověřenou zástupkyní ředitele dotačního úřadu a tím jeho nadřízenou.

„Nikdy jsem žádný seznam, na kterém by byly tečky, paní Kotlanové nedal. Nedokážu si představit, že bych ji jako podřízený mohl nějak tlačit k tomu, aby porušila zákon," hájil se v prohlášení, kterým se vymezil proti obžalobě.

Odmítl i to, že by byl členem organizované skupiny. Pak již nechtěl na žádné otázky odpovídat. Podobně se vyjadřoval i v předchozích výsleších na policii, které soudkyně v jednací síni přečetla.

Záměna pater

Bývalého právníka dotačního úřadu Jana Martinovského státní zástupce viní, že se podílel na změně projektu rekonstrukce hotelu Cascade v Mostě.

V lednu roku 2011 se totiž výbor regionální rady chystal vyřadit žádost majitele hotelu společnosti ICKM Podbaba východ. Ta chtěla dotaci na rekonstrukci devátého patra hotelu. Kontroloři ale zjistili, že patro už je opravené.

Údajně proto vymyslel, že se deváté patro změní na sedmé, aby obešli kontrolory a získali evropské peníze. Prý se rovněž podílel na tvorbě antidatovaných dokumentů.
To Martinovský odmítl. „Navrhoval jsem vyřazení projektu," uvedl. Netuší prý, kde se změněné dokumenty vzaly. Dodal, že ani neměl přístup do elektronického systému dotačního úřadu, proto nemohl žádné listiny měnit.

I když na začátku výpovědi slíbil, že bude soudkyni na dotazy odpovídat, po poradě s advokátem se rozmyslel. V okamžiku, kdy měl v soudní síni zaznít jeden z odposlechnutých rozhovorů. V něm je údajně na pozadí slyšet jeho hlasem rozdávané rady.

Pokračování

Proces bude pokračovat i ve čtvrtek. Kamila Elsnicová plánuje vyslechnout  Omara Koleilata, jednatele firmy vlastnící mostecký hotel Cascade. A úřednici Kláru Odvárkovou, která prý podepsala falešné dokumenty o losování lidí, jež měli hodnotit některé prosazované projekty. Obžalovaní si tak údajně jistili, aby byly vybrané projekty úspěšné.

V pátek má vypovídat úřednice Irena Kotlanová, na jejíž výpovědi stojí třeba obžaloba Pavla Koudy. Toho soudkyně vyslýchala v úterý. Vinu popřel a vypovídat odmítl. Stejně jako další z obžalovaných exředitelů úřadu Petr Kušnierz.

Státní zástupce tvrdí, že obžalovaní ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, z nichž ROP Severozápad 921 milionů skutečně proplatil.

Ministerstvo financí, Ústecký kraj a dotační úřad vyčíslily škody na zhruba dvě miliardy korun, které budou chtít po obžalovaných zpět. Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové chtějí ještě  609 milionů korun. Jde  o korekci a úroky z úvěrů za dobu, kdy byl dotační program kvůli kauze  pozastaven. Česko muselo zaplatit korekci v celkové výši 2,7 miliardy korun.