VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused u soudu popisoval, co se dělo před bytem po osudném výkřiku

Ústí nad Labem - V poněkud klidnější atmosféře probíhal v úterý 22. dubna druhý den procesu s obžalovaným z vraždy.

22.4.2015
SDÍLEJ:

Milan Oračko u krajského soudu.Foto: DENÍK/František Roček

Milan Oračko (1978) ve svém bytě podle obžaloby měl loni v Bílině v bytě na sídlišti na Teplické předměstí 17. května způsobit večer v hádce třemi bodnými ranami smrt své družky Evy. Vražedná zbraň nůž se nenašla.

Už nechce k soudu

Pondělní jednání proběhlo za zvýšené pozornosti policie, justiční a vězeňské stráže. Aby bylo zamezeno případnému konfliktu s pozůstalými, vešel obžalovaný v doprovodu policistů do soudní budovy bočními dveřmi pro personál a v soudní síni byla neustále justiční stráž.

Na úterním jednání byla v jednací síni i před ní justiční stráž, před ústeckým krajským soudem byla policejní hlídka, ale byl klid. A to i proto, že obžalovaný Oračko po prvním dnu procesu se nechce již jednání zúčastnit. Další průběh jednání nechává jenom na svém obhájci.

Svědectví souseda

V druhém dnu procesu situaci v domě v okamžik tragédie přiblížil svědek bydlící v bytě vedle obviněného.

Znal Oračka i jeho družku, ale nestýkal se s nimi. Jeho družka ale mnohokrát s obětí Evou hovořila.

„Z jeho strany to nebyla láska. Jenom ji využíval, protože ona měla od rodiny nějaké peníze," uvedl svědek před soudem ke vztahu Oračka s jeho družkou.

K jejich vztahu uvedl, že se mezi sebou hádali a nadávali si. Když jí obžalovaný řekl něco sprostého, hned mu to vrátila. Při hádkách hrál roli alkohol, pili oba dva.

Svědek si již dobře nevzpomínal, co se událo v tragický večer, ale v ten den, bylo to asi na konci televizního seriálu Velkolepé století, slyšel zhruba kolem 20.15 hodin výkřik. Na dotaz předsedkyně trestního senátu Kamily Krejcarové potvrdil, že to byl ženský hlas a vycházel z bytu, kde bydlel Oračko s družkou.

Již si šel lehnout, ale po výkřiku rychle vstal z postele a vyběhl na chodbu. Uviděl na chodbě sousedy: Ženu bydlící naproti němu o patro výš a její dceru, která bydlí v bytě naproti němu, s nimi byl ještě přítel její dcery.

Ručník vzbudil pozornost

Po výkřiku potom šla dolů po schodišti sestra obžalovaného s dítětem na ruce. Šla přímo do bytu bratra. V jeho bytě byla asi 10 15 sekund. Potom vyšla ven, na ruce měla dítě a kolem ruky omotaný ručník.

Značnou pozornost vzbudil ručník, který sestra obžalovaného odnášela krátce po tragické události z jeho bytu.

Svědkyně Radka v pondělí potvrdila pravdivost své výpovědi z přípravného řízení, že sestra obžalovaného Monika odešla z Oračkova bytu a v ruce držela kromě dítěte hadr a ručník. Připadalo jí, že v něm měla něco zabaleného, nesla ho jako svíčku. Po chvíli z bytu Moniky prý slyšela, jak teče voda. Když se vrátila Monika dolů do bytu obžalovaného, už v rukách nic nenesla.

Podle Radky mohla odnést z bytu vražednou zbraň. Dokonce vyslovila domněnku, že poškozenou zabila Monika. Nůž odnesla, aby všechno zamaskovala.

V tom smyslu vyslovil domněnku též soused, který vypovídal o tragické události. Nakonec ale musel uznat, že to bylo asi poněkud jinak.

Z jeho rekonstrukce události vyplynulo:

1. Uslyšel výkřik ženy. Vstal a vyšel z bytu na chodbu.

2. Na chodbě bylo několik osob. Jedna žena uvedla, že viděla ležící ženu s nožem zabodnutým v hrudi na bytové chodbě skrze pootevřené dveře Oračkova bytu.

3. Teprve v té chvíli sestupovala sestra obžalovaného Monika s dítětem v ruce po schodech k Oračkovu bytu.

Ve středu možná padne rozsudek

Svědek z bytu obžalovaného zaslechl, jak se sestra baví s Oračkem. Něco mu potichu říkala, zaslechl, jak jí obžalovaný povídá „čaje, zavři dveře". Dodal, že čaje znamená cikánsky ženská. Do bytu poměrně rychle přišli Oračkovi příbuzní.

„Byl tam v bytě starej, stará, mladej, ségra, druhá ségra. Byli tam již před záchrankou," uvedl před soudem. Dodal, že po příjezdu záchranné služby odešli z bytu a šli nahoru do bytu Oračkovy sestry.

Jednání trestního senátu ústeckého krajského soudu pokračuje také ve středu. Možná již padne rozsudek.

Autor: František Roček

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka. Ilustrační foto.
18

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Řadovka v Montrealu: krása jednoduchosti

Dům, do kterého se dnes podíváme, je kousek od centra kanadského Montrealu. Nevybrali jsme ho proto, že by byl nějak zvláštní, úžasný, dokonalý. Naopak. Vybrali jsme ho proto, že celá rekonstrukce domu je komplexní, jednoduchá a funkční.

Voda jako poklad – uchovejte si ji pod zemí

Zachytávat dešťovou vodu výrazně ušetří vaši peněženku a navíc to i dost pomůže přírodě. Na zalévání zahrady ale leckdy sudy u okapu nestačí. Pak jsou tu velké nádrže, které se dají i zakopat pod zem.

DOTYK.CZ

Mladý režisér Jan Švejkar dobývá světový reklamní trh

Jak na nedávném mezinárodním festivalu reklamy Cannes Lions, tak třeba na velkém svátku americké reklamy, jímž je finále Národní ligy v americkém fotbalu Super Bowl, zabodovaly filmové reklamy na Playstation, vytvořené v Česku. Režíroval je Čech. Jmenuje se Jan Švejkar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení