„Malujeme až do velikonoční výstavy u nás v Libotenicích, která se letos koná na Josefa. V roce, kdy jsou Velikonoce později, se víkendových kurzů koná víc. Letos jsou děti trochu ošizené," řekla předsedkyně Asociace malířů a malířek kraslic České republiky Olga Hovorková.

V galerii se scházejí především děti, dospělí jim pomáhají. „Za patnáct let, co existujeme, jsme naučili malovat tak na sto dětí," shrnula vůdčí žena organizace čítající desítky aktivních členů.

Nejčastěji tu kraslice zdobí reliéfní technikou, to je voskem, který se nanáší špendlíkovou hlavičkou, nebo duší z trávy nazvané jezerní sítina. „Jde o tradiční podřipskou techniku, kterou mám u jedné rodiny doloženou až do roku 1890," zmínila Hovorková.

Na malování a zdobení se používají vejce slepičí, ale i křepelčí, pštrosí, husí, kachní nebo třeba od krůt. „Zkrátka různě, co kdo na dvorku chová. Vajíčka si každý musí vyfukovat sám, je to vlastně celoroční práce. Já už dokonce přestala péct buchty, kde je třeba kvůli oddělení žloutku od bílku rozbít skořápku," smála se Olga Hovorková.

Na 1 500 velikonočních kraslic z libotenické galerie bude k vidění na výstavě v tamním kulturním domě, která se bude konat 19. a 20. března. Další výstavy se uskuteční v Národním zemědělském muzeu na Letné v Praze, v Kraslicích, v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí, v Krabčicích pod Řípem nebo v knihovně v Roudnici.

Zájemci také mohou zavítat přímo do galerie, avšak až po předchozím objednání. Mimořádně precizní a jemnou práci tam reprezentují například vejce vařená osm hodin v cibulovém vývaru a poté zdobená vyškrabováním.