Oblíbená herečka Simona Babčáková si na pravidelné přípitky na oslavách nepotrpí. Proč? Za vším hledejme zkušenosti z mládí. Ve 14 letech poprvé okusila alkohol a dopadlo to tak, jak u mnoha dalších.

"Já jsem byla dost vyděšená z zážitku ve čtrnácti, takže potom další životní zkušenost byla v šestnácti letech, kdy jsem vypila během jednoho večera čtyři půllitry piva. Z toho jsem se také pozvracela, takže dodnes nepiji víno ani pivo. Tímto jsou tyhle typy alkoholu pro celý můj život vyřešený," vysvětlila Babčáková.

Co se stalo Simoně Babčákové ve čtrnácti? Podívejte se na video:

Dokonce dlouhou dobu nepil Josef Formánek, autor knižní předlohy filmu Úsměvy smutných mužů. "Dokonce i na vojně, když kluci šli na pivo, tak jsem nechápal, proč bych měl chodit někam do hospody. Samozřejmě jsem ochutnal piva na diskotékách a i později na vojně, ale nějak mi to nic neříkalo," vzpomínal. 

"Začal jsem vlastně pít až s kolegama novinářema, když jsem dělal magazín Koktejl. Šli jsme večer do hospody nebo do baru, tam jsme si povídali a řešili pracovní věci a u toho jsem se nějak nenápadně, pomaličku jako naučil pít a naučil jsem se mít alkohol mít rád uživatelsky," dodává Formánek.

A jak jsou na tom tedy s alkoholem Češi?

Češi a závislosti.