VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Šíma: Svou práci v TMK OFS nebereme na lehkou váhu

Roudnice n. L. - Je zodpovědný za TMK OFS Litoměřice, což by chtělo, abychom tuto zkratku ústy jejího šéfa Miroslava Šímy, držitele profilicence, rozšifrovali.

31.12.2014
SDÍLEJ:

FOTBAL - ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Zkratka není nic jiného než trenérsko metodická komise okresního fotbalového svazu, která se věnuje kopané od nejmladších po dorost. Anarchie by ani v kopané, natož v té mládežnické, ničemu neposloužila. Tedy ani v otázkách zájmových, protože se tento sport nepřetržitě a progresivně vyvíjí, s čímž se samozřejmě změnil tréninkový proces. U těch lidí, kteří v těchto souvislostech projevují s tím, co jsem naznačil, zájmem."

Mnohde tento trend vzali za svůj. Co vy a mládežnické reprezentace jednotlivých věkových kategorií Litoměřicka?

Domnívám se, že nám chlapci udělali řadou výsledků v rámci kraje radost.

Neškodilo by, kdybyste naznačil, jak je třeba pracovat s klučiny, kteří berou fotbal jako lavina se vším všudy, co k němu patří?

O motivaci je postaráno. Na to jste dal odpověď v otázce. Co bych ovšem chtěl zdůraznit, to je citlivý přístup, abychom tu přirozenou aktivitu nepřibrzdili. Proto je nutné při rozvoji obratnosti, dovedností ovládání balonu zachovávat přirozenost a ne případnou živelnost krotit kategorickým imperativem.

Ten se však u těch chlapců (6 8 let) občas hodí, není-li přitažený za vlasy?

Po vstupu do školy jde kázeň měla by alespoň jít ruku v ruce s kopanou. O to je práce s těmito nadějemi relativně snazší. Také proto, že se mění životní režim. Je zapotřebí využít toho, že se děti snáze učí novým dovednostem, rozvíjejí i koordinační schopnosti, v neposlední řadě i charakter. Když si jen těchto pár skutečností sečteme, nácvik různých herních situací jde snáze za předpokladu, že se svými svěřenci jsme nadále kamarádi a ne lidmi, kteří drží v ruce bič a pak horko těžko hledají při neúspěších slovo povzbuzení.

Ve starších přípravkách (9 10 let) už by ti nejšikovnější ovšem měli těžit z pětiletky nasbíraných zkušeností. Souhlasíte?

Bezesporu. Vyššího stupně však trenér dosáhne tím, že dokonale skloubí určitý stupeň výkonnosti s přirozenou koordinací pohybu a následně tak dosáhne i zlepšování herních dovedností. V souvislosti s tím, co jsem uvedl, lze začít pracovat na taktice, a tak mírnit to, co je u těchto chlapců přirozené živelnost.

Mladší žáci jsou v době, která je charakteristická nejen zjevným růstem, ale i předpubertálními náladami, nezřídka těžko krotitelnými.

Jedno podmiňuje druhé. O to citlivější je zapotřebí k těmto chlapcům přístup. Pokud se tento daří, lze u většiny z nich očekávat pravý zápal pro hru. Trenéři jsou navíc v triumvirátu rodina škola trenér. V neposlední řadě s tím vším souvisí uspořádání každodenního režimu. Utvářet pak u těchto nadějí systematičtější vztah k tréninku není jednoduché. O to důležitější jsou hravé formy, aniž bychom při nich zanedbávali cílevědomý růst toho, či jiného jednotlivce. Smekám před těmi kouči, kteří tohle všechno zvládají s nadhledem. Zpravidla se na druhé straně jedná o šikovné táty.

Období puberty, postpuberty u starších žáků (věková kategorie 13 15 let), kdy se završuje ne běžný, ale už specializovaný tréninkový proces, není jednoduché v otázce návyků apod.?

Nerespektovat v této etapě tělesný, resp. psychický vývoj, to by bylo šlápnutí vedle. Tím spíš, když je tento věk charakterizován i těmi nejrespektovanějšími trenéry jako druhý zlatý věk fotbalového učení. Zkoordinovat onen triumvirát je o to těžší, protože k němu přibývají i ne vždy jednoduché otázky citu. Ti dříve narození velmi dobře chápou, co tím myslím. Na první lásky se přece jen tak nezapomíná.

V dorosteneckém věku se řada věcí vámi zmíněných ještě jednoznačněji vymezuje. Obzvlášť v současné době, kdy je paleta zájmů široká, takže udržet pozornost kluků je velmi složité?

Moderní kopaná s tím vším počítá. Jinak bychom to mohli zabalit. Trenéři jsou všestranně připraveni od těch dole až po profesionály nahoře. Tím chci podtrhnout, že ani trenér s nejnižší kvalifikací nenadělá při práci s mladými více škody než užitku. Jsem spokojen s tím, že v okrese pracují ve všech věkových kategoriích lidé, kteří mají vedle výše zmíněné a potřebné kvalifikace hlavně citové porozumění ke svěřencům. To je alfa a omega, chcete-li smysl naší činnosti. Za to bych všem trenérům na Litoměřicku i touto cestou rád poděkoval. Stejně, jako to učinilo vedení OFS na nedávném zasedání.

Závěr patří vám a ve vaší odpovědi bychom rádi slyšeli i to, zda počítáte s nějakými posilami?

Musím se opakovat, že ani kopaná dole nemůže fungovat bez všestranně vzdělaných trenérů, protože by tím automaticky trpěla návaznost na fotbal profesionální. V jakých souvislostech, to si i laik sám snadno odvodí.

Mojmír Strachota

Autor: Redakce

31.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství MISTR -OVÁ STROJÍRENSKÉ VÝROBY - SVAŘOVNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz., SOU/SŠ vzdělání strojního zaměření, praktická zkušenost s vedením zaměstnanců ve strojírenské výrobě min. 3 roky podmínkou (nejlépe svářečů a zámečníků), znalost technologie výroby svarků, znalost čtení výkresové dokumentace, výborné komunikační, argumentační a organizační schopnosti, samostatnost., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: zadávání a kontrola plnění výrobních úkolů dle stanoveného plánu; vedení evidence pracovní směny, plánování směn; kontrola účelného využívání nástrojů a spotřeby režijních nákladů; - kontrola stavu výrobního zařízení; kontrola pracovní a technologické kázně; zajištění přeškolování zaměstnanců; odepisování operací, realizace inventarizace nedokončené výroby; evidence výkresů a materiálů; archivace postupů; zajištění odpoledního dozoru; - provádění svářečského dozoru; kontrola dodržování ZP, pracovního řádu a ostatních vnitřních směrnic; komunikace s ostatními útvary divize a společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176.

Gastronomie - Kuchař, kuchařka 28 000 Kč

Restaurace DiCarlo, K Hrnčířům 96, Praha 4 - Šeberov přijme kuchaře/kuchařku na krátký/dlouhý týden, možno i po vyučení - rádi zaučíme. Nástupní plat 28.000 Kč + prémie. Tel.: 244 402 954,

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6,00 -14,00 hod., odpolední 14,00 - 22,00 hod., noční 22,00 - 6,00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
74

FOTO: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Videosouhrn 15. června 2018

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Náklaďáky na hraně převrácení a policisté hasící požár pokojíčku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 13. června 2018.

Kroupy jako pingpongové míčky a cizí kamion, co přerazil závory: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 12. června 2018.

Dopadení Batmana v Praze a zátah na ochranku, která loupila: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. června 2018.

Nadávky, sporný policejní zákrok a Poupata s chlupatýma nohama: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT