V tomto duchu se nesl rozhovor s trenérem SK Roudnice Karlem Zunou, který Pod lipou skončil. Mužský tým totiž nebyl přihlášen do republikových soutěží a nad jeho budoucností visí otazník.

Po podzimu byli Roudničtí na sestupové pozici, na svém kontě měli jen 14 bodů. V průběhu sezony nahradil Pavla Janečka na lavičce Petr Silný, v zimní pauze přišel Zdeněk Hašek, na jehož pozici se z pozice asistenta v březnu posunul právě Karel Zuna (na snímku).

„Ten podzim nebyl samozřejmě ideální. Čekali jsme, že s tím kádrem budeme výš. Nepodařilo se nám rozjet sezonu ideálně, doplatili jsme na úzký kádr, do toho přišla ještě ta neslavná aféra, což se podepsalo na tom, že ty výsledky se nedostavily.

Hlavní důvod?

Těch aspektů bylo víc, ale hlavně se nepodařilo nastavit chemii týmu tak, aby to fungovalo. Když už to nějak začínalo vypadat, vždycky někdo vypadl. Ten podzim byl zkrátka nepodařený.

Jenže přišla zimní pauza a Roudnice se změnila. Výrazně k lepšímu, v jarní části skončila snad třetí.

Hlavně přišel Zdeněk Hašek. Tedy trenér, se kterým jsem rád, že jsem mohl spolupracovat. Měl to absolutně srovnané v hlavě, navázal na sebe hráče a hrál se systém, který fungoval a fungoval by dál, kdyby to tady neskončilo. Bylo vidět, že ta kvalita v kádru je, přišli hráči jako Křeček, Holub, Kabele. To jsou všechno kluci, kteří mají něco odkopáno ve vyšších soutěžích. Záleželo jen na tom, zda se podaří dát dohromady ten styl tak, aby to fungovalo. A už v prvních přípravných zápasech bylo vidět, že to fungovat bude.

Jenže Hašek skončil už po čtvrtém zápase. Údajně ze zdravotních důvodů, což bylo překvapení.

To byl šok. Myslím, že jsme vytvořili, co se týká realizačního týmu, dobrou partu. Bavilo nás to. O to pak bylo těžší, když odešel a musím přiznat, že jsem to dlouho rozdýchával. Jsme spolu v kontaktu. Věřím, že se dá dohromady a naše cesty se ještě někdy sejdou.

Nastoupil jste po prohraném duelu v Králově Dvoře.

Těch možností mnoho nebylo. Šlo o to, že by jinak přišel někdo nový, který by to třeba celé překopal, no a já jsem chtěl nějakým způsobem navázat na práci Zďendy. Takže jsme se nakonec s vedením domluvili. Vyšly nám první tři zápasy, o to to pak bylo celé snazší. Fungovalo to a myslím, že i ta předváděná hra byla celkem kvalitní.

První prohra přišla až v Kunicích, kde jsme to doplatili na to, že byla reprezentační pauza a proti nám domácí nastoupili i s několika posilami z Dukly, jejíž byli v té době farmou. Inkasovali jsme tam rychlý gól, ale hlavně jsme tam podali asi vůbec nejhorší výkon v celé sezoně. Ovšem to se mohlo stát, bylo těžké celé jaro hrát jen za tři body. Nějakým způsobem jsme se z toho poučili, s kluky jsme si sedli, určité věci si vyříkali a myslím, že pak bylo vidět, že chtějí vyhrávat.

V závěru sezony už to tak veselé nebylo. Doma se prohrálo, remizovalo, pak proslulé Jirny.

Věděli jsme, že jsme zachránění. Šanci dostávali další hráči, kteří ale zároveň potvrdili, že na ČFL mají. Ty remízy? Neprohráli jsme, takže i z toho důvodu můžeme být celkem spokojeni. Navíc jsme třeba v těch zápasech ztráceli, se Štěchovicemi jsme vyrovnali v poslední minutě, dokázali jsme to i s Admirou. Bylo vidět, že těm klukům to není jedno a mají kvalitu na to, aby to dotáhli do zdárného konce.

Na jaře jste hráli v podstatě v neměnném složení.

Já říkám jedno nebyl čas na hrdinství. Po podzimu jsme ztráceli osm bodů. Navíc je nepsané pravidlo, že v té druhé polovině soutěže týmy ze spodku tabulky vyhrávají. To platilo i letos. Vědělo se, že půjdou dolů čtyři celky, z toho důvodu to bylo těžší. Chtěli jsme se zachránit, proto bylo méně prostoru pro ty mladé kluky.

Jak zvládli fakt, že nehrají?

Paradoxně asi nejtěžší rozhodnutí nebylo to, koho postavit, ale spíš to, koho poslat na tribunu. Bylo nás devatenáct, neměli jsme v tu dobu žádná zranění, někdo to musel odnést. Bylo vidět, že kluci v sobě mají nějakou flustraci, čemuž samozřejmě rozumím, ale zvládali to a makali dál.

Těžké bylo asi i určit post gólmanské jedničky, kde dostával přednost Pechatý před Brauneisem.

Petra Pechatého jsem znal z jeho dřívějšího působení tady. Věděli jsme, že sem přichází jako jednička. Svou roli potvrdil pílí, přístupem na tréninku. To je gólman minimálně na druhou ligu.

Stavěli jste na týmovém výkonu, ale je někdo, koho byste vyzdvihl?

Byl to opravdu týmový výkon. Určitě tam ale byly chvíle, kdy mančaft táhli ti starší kluci. Ať je to třeba Honza Svátek, Lukáš Křeček, Tonda Holub, Jirka Kabele. To jsou ty největší opory, které tým táhly a dávaly tomu tvář.

Roudnice začala hrát domácí duely v sobotu. Proč?

Bylo to rozhodnutí vedení, které jsme museli akceptovat, i když vím, že tradiční byly neděle. Na druhou stranu se ukázalo, že to bylo celkem jedno, protože lidi přestávali chodit. Na jednu stranu to chápu, chtějí vidět domácí, ale je třeba si také uvědomit, že takhle vysoká soutěž se už jen s místními kluky hrát nedá.

S jarem ale jinak panuje spokojenost?

My jsme před začátkem říkali, že musíme udělat 30 bodů, což se povedlo, takže spokojenost je maximální.

A co teď? Roudnice se nepřihlásila do ČFL ani divize, navíc asi nebude ani v kraji.

Já nevím, co k tomu říct. Jsem absolutně zdrcený. V Roudnici bydlím, o to je to těžší. Vždycky se tady hrál dobrý fotbal, tradice tady byla. Že to skončilo to je pro mě nepochopitelné. Zase na druhou stranu, když trochu vidím do těch problémů, tak i trochu očekávatelné.

Myslíte třeba to, že na ruku nejde město, sponzorů je málo?

Asi tak. Bez města se taková soutěž hrát pomalu nedá. A pokud nenašlo město společnou řeč s SK, tak to je jednou z příčin, jak to dopadlo.

Co vaše další působení v SK?

V mužské kategorii není kde a u koho. Leda u mládeže, kde jsou ale kvalitní trenéři, o čemž svědčí i výsledky. Pokud se nepletu, tak žáci vyhráli kraj i okres, dařilo se i přípravce. Velká gratulace.

Trénovat budete?

Mám na stole dvě nabídky. Jedna by byla hodně lukrativní, ovšem to bych musel skončit v zaměstnání, což neudělám. Druhá je z nižší soutěže. Zvažuji to. Mám ale na prvním místě rodinu. Moje manželka je úžasná, říká, že fotbal je můj život, že mě to baví a není důvod zůstávat doma. Myslím, že trénovat budu, ale kde, to se rozhodnu do konce měsíce.