Skvělými zákroky v samostatných nájezdech dováděl slovenské hokejisty k šílenství. Po několika z nich se však jen ztěžka zvedal z ledu. Fanoušci v hale i u televizních obrazovek si kladli otázku, zda je Kristers Gudlevskis v pořádku, zda nájezdy dochytá.

Jednaatřicetiletý gólman se ale vždy zmátořil. Je to přece mistrovství světa, hraju za reprezentaci, tohle se nevzdává, jako by si řekl. A za pár vteřin vytáhl další znamenitý zákrok, kterými nakonec dotáhl Lotyše k důležitému bodu navíc.

Po utkání pochopitelně musela přijít otázka i na jeho zdravotní stav. A kouč lotyšských reprezentantů tamní média šokoval. „Poprvé jsem viděl, že brankář během zápasu zhubl sedm kilogramů. To je velmi, velmi mnoho,“ kroutil hlavou Harijs Vitolinš.

Vše je pod kontrolou

Sportovní žurnalisté v pobaltské zemi nevěřili vlastním uším, a tak se neváhali obrátit i na odbornici na výživu. „Je to opravdu velký úbytek hmotnosti za tak krátkou dobu,“ potvrdila Signe Rinkuleová pro web sportacentrs.com, nutriční specialistka lotyšského olympijského týmu. „Nutno podotknout, že hra byla velmi intenzivní. Je tu i stresový faktor, ztrácí se velké množství tekutin,“ vypočítávala.

Lotyšský gólman byl hrdinou zápasu proti Slovensku:

| Video: Youtube

„Proč tomu tak je? To je otázka na realizační tým. Tělo profesionálního sportovce reaguje jinak na zátěž. Se zdravím to ale nemá nic společného,“ je si jistá.

Zdravotnický personál lotyšského celku má ale prý vše pod kontrolou. „V takových případech se používají různé regenerační nápoje, tekuté proteiny, doplňky výživy, vitamíny. Dostatečný je i čas na regeneraci. Jak to vše udělat, je na personálu týmu,“ prozrazuje.

Lotyše nyní čeká rozhodující utkání, v němž se rozhodne, zda proklouznou mezi nejlepší osmičku. Zda u toho bude i Gublevskis, je nejisté. Brankář, který byl vyhlášen nejlepším hráčem nedělního programu mistrovství světa, totiž nakonec musel vyhledat lékařskou péči a skončil v nemocnici na infuzi.