VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Allstar Refjúdží Band? Takových cizích slov

Litoměřice, Ústí nad Labem /ROZHOVOR, VIDEO, PROGRAM/ - Po letech se v sobotu 6. září do centra Ústí na festival 15. Barevná planeta vrátí mezinárodní hudební skupina Allstar Refjudží Band.

6.9.2014
SDÍLEJ:

Kapela Allstar Refjúdží Band zahraje na hlavní scéně Barevné planety na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem.Foto: DENÍK/Radek Strnad

„Je zázrak, že můžeme hrát spolu, ač jsme každý z jiného koutu světa. Co člen kapely, to rozdílný politický názor, jiné náboženské vyznání," řekla k vydání první desky unikátní česko-mezinárodní skupiny Allstar Refjúdží Bandu divadelní režisérka Jana Svobodová z Divadla Archa, saxofonistka této kapely.

Pro návštěvníky koncertů je ale ASRB hlavně kupa báječné muziky. Najdou ji na deskách „SPAS!" a „Who Eat Dogs?" (Kdo žere psy?), obě vyšly u firmy Indies MG ve spolupráci s Divadlem Archa.

Slyšet a vidět tu partu, když v ní Číňanka Jing zpívá českou hymnu a jiní zas Seiferta i teskné písně imigrantů s hudbou veselou, to je velká radost. Barevná planeta už si ji užila, rytmy i slova ASRB bavily i festiválek Litoměřický kořen. Na obě tyto pestré akce Allstar Refjúdží Band patří. I proto se vrací. O kapele jsme si povídali s Ondřejem Hrabem, ředitelem Archy i se Švýcarem Phillippe Schenkerem (zpěv, klarinet, ukulele).

Náš zvláštní způsob

Ondřeji, řekněte, jak vznikaly skladby na vaši druhou desku?
Ondřej Hrab: Vznikaly zvláštním způsobem. Nikdy ne tak, že by náš americký autor Michael Romanyshyn přinesl noty a podle nich se hrálo. On nebo i někdo jiný přišel s nějakým motivem, který se postupně rozpracovával a Michael ho propojil s motivem někoho jiného. Hudba, a pak i texty vznikaly v takovém procesu.

Proč se CD jmenuje „Kdo žere psy?"
Jeden čas vznikala hudba na recepty na pokrmy, které přinášeli členové kapely. Pak ale recepty přestaly fungovat a vznikla z toho písnička o tom, že má každý národ svou kuchyni, každý jí něco jiného. Ale to, co chutná nám, to nechutná těm druhým a my se tomu posmíváme. Z toho vznikl název „Kdo žere psy?", je to taková odsuzující věta pro každého, s kým my nechceme mít nic společného.
Říkáme: „S těma se nebavíme, ti žerou psy". A my se tedy ptáme: „Kdo ve skutečnosti žere ty psy?" Když se ptáme Číňanů, jestli je jedí , řeknou že ne. Když se zeptáme kohokoli jiného, řekne, že ani on to nedělá. Ale pro nás je to výraz nacionalistického pohrdání všemi ostatními. Proto jsme tak nazvali i svoji desku.

Phillippe, čím to, že jsou vaše písničky tak pestré a skvěle se na ně tančí? To proto, že je vás tolik muzikantů v kapele?
(smích) Určitě je to i tím, že je nás tolik, našim obsazením. Akordeonista je Armén z Gruzie, náš zpěvák a hráč na arabskou loutnu je Kurd ze Sýrie, máme úžasnou čínskou zpěvačku a asi polovina hudebníků jsou Češi, vlastně Moravani. Ale je to i naším způsobem práce. Skoro každý nosí Michaelovi motivy, texty, písničky či témata. U druhé desky Michael přinesl jazzové a bluesové motivy pro dechy a očekával, že je doplníme. Na naše druhé album nosili melodie Jing Lu, zpěvák Miran Kasem i já… Dost textů psal tentokrát Ondřej, Miran a Lu je doplňovali ve svých jazycích, takže ani my sami nerozumíme úplně všemu. Tak nemůžeme kontrolovat, o čem všem zpíváme (smích).

U někoho ale víte, o čem zpívá, ne?
Třeba Miran, Kurd ze Sýrie, má často v písničkách texty o lásce. A některá témata, která nosí, jsou opravdu lidová hudba Kurdistánu.

Prolínání stylů

Na kterou písničku z vaší druhé desky jste nejvíc pyšný?
Mě baví, když se prolínají různé styly, mám rád montáže hudebních témat. Třeba Stmívání, zpívám rád Švýcarskou, protože je to něco mého. Ale vlastně mě baví všechny naše písničky.

Co na té desce bylo nejtěžší? Vždyť na ní dělalo „lidí jak psů".
Ondřej Hrab: Určitě nejtěžší bylo dát té desce nějaký řád, aby vytvářela příběh. Aby každý z jejích protagonistů dostal prostor. Jsou na ní autentické texty, které přinesla Jing Lu, a ona je nepřebernou studnicí písniček. Když máme party, je jako „čínský jukebox". Stačí říct číslo, ona umí tisíce písní. Texty, které přinesla, samozřejmě musí zaznít, ale je to i klasická čínská poezie, nebo i lidové písně, a dokonce jedna z písní je ze zpěvníčku Mao TseTunga. To jsou Košíčky, kterou by ti, kteří ji zpívali, jen těžko poznali. Od nás zní jako hard rock (smích). Ale protože ona ovládá jak tradiční čínský zpěv, tak i některé polohy Pekingské opery, mužský zpěv i ženský zpěv, tak naše písničky dostávají neuvěřitelný rozměr.
Ale zpátky k tomu, co bylo nejtěžší. Nejtěžší bylo to, aby tato obrovská šíře dostala jednotný proud. Říkám, že půvab naší desky „Kdo žere psy?" je v tom, že neustále vyvolává jistá očekávání, která pak ale nenaplní. Takže jsou vždycky posluchači překvapeni.

Socioložka Jiřina Šiklová i na téma migrace říká:
Stěhování národů, migrace, imigrace, odchody a návraty, to vše provází lidstvo od nepaměti. Všichni někdy hledali „zemi zaslíbenou". Proto patří přivítání cizince a jeho pozvání ke stolu k základům kultury každého národa. Nad dveřmi našich domovů často byla přibita cedulka s nápisem: „Buď vítán, kdo s dobrým úmyslem vcházíš".

Bylo povinností poskytnout azyl tomu, kdo byl pronásledován nebo komu hrozila smrt. Naši předkové i mnozí současníci často v cizině tloukli na dveře a bylo jim otevřeno. Ještě je čas zamyslet se nad těmi, kdo stojí před katrem a prosí o vpuštění, a těmi, kdo dveře otevírají.

Jiřina Šiklová je patronkou sociálně divadelních projektů Divadla Archa

časový harmonogram XV. ročníku festivalu:

ČEZ World music stage, Mírové náměstí

13:00 – 14:00 Flat Fly (CZ)

14:00 – 14:15 Taneční vystoupení DDM – soubory OT Habibi, OT Onyx Tribe a OT Jamana

14:30 – 15:30 Leniwiec (PL)

• 16:00 – 17:00 Terne Čhave (CZ)

• 17:30 – 18:20 Allstar Refjúdží Band (CZ, USA, Čína)

19:00 – 20:00 Pub Animals (CZ)

20:30 – 21:30 RotFront (Německo, Ukrajina, Bulharsko)

Prodlevu v době výměny kapel obstarají ELECTRO SWING ALLSTARS, které po skončení ČEZ World Music Stage můžete vidět i v Check Point Baru.

RWE Etno stage, Lidické náměstí

13:00 – 13:10 úvodní slovo

13:10 – 13:40 Ziriab

13:50 – 14:20 Mona

• 14:30 – 15:00 Igbo Culture Group (Nigérie)

15:10 – 15:50 Vietnamská komunita

16:00 – 16:20 Bollywood Haseenas (CZ)

16:40 – 17:20 Prince Alfredo and The Warriors (CZ, Kongo)

17:30 – 18:00 Comarca (Bolívie, Ekvádor)

18:10 – 18:40 PunQua (CZ, Kanada, Irsko)

19:00 – 19:40 Njachas (Afrika)

20:10 – 21:00 Shahab Tolouie Trio (Írán)

Dětská scéna

13:00 – 13:40 Pohádka O Holiči a barvíři (Divadlo Krabice Teplice)

• 13:50 – 14:00 Dolphins Cheerleaders

14:00 – 14:15 Salsa (Sandor a Mailyn, Kuba)

14:20 – 14:35 Zumba (Sandor a Mailyn, Kuba)

• 14:45 – 15:00 Indiánské vystoupení (pěvecký sbor ZŠ Anežky České)

15:15 – 15:30 workshop břišního tance (Dům dětí a mládeže Ustí n/L)

15:45 – 16:00 Orientální tanec (Studio Karima)

16:15 – 16:30 Tyčový tanec (Vietnam)

16:45 – 17:00 workshop bollywood tance (Bollywood Haseenas)

17:15 – 18:00 workshop afrického bubenování (Papis Nyass)

18:00 – 18:15 losování festivalové soutěže

Kinostan Člověka v tísni:

• 13:00 – 14:30 Říkejte mi Kuču (87 min)

14:40 – 15:40 Viva Cuba libre (60 min)

15:50 – 16:40 Temná stránka čokolády (46min)

• 16:50 – 17:20 Už ne: Příběh revoluce (15 minut film, 15 minut diskuse)

17:30 – 19:10 Přestupní stanice (100 min)

• 19:20 – 20:45 Punkový syndrom (85 min)

Autor: Radek Strnad

6.9.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Pomocný kuchař/ka 15 000 Kč Hledáme pro náš stravovací provoz v Písku. Náplň práce: pomocné práce v kuchyni a výdej jídel. Gastronomie - Číšníky 16 000 Kč Vyhlášený Švejk restaurant v centru Prahy s velkou kapacitou a letní zahrádkou (celoroční provoz - zateplená) přijme samostatně účtující číšníky a servírky, na plný úvazek s nástupním platem 16.000 Kč čistého plus denní tipy dle tržby vyplácené každý den večer. Mladý kolektiv, velká návštěvnost po celý rok. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady (zdravotní a sociální pojištění samozřejmostí - všechno toto platí společnost) ihned při nástupu. Nevyučené zaučíme. Nástup možný ihned. Tel.: 776 333 328 nebo Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Po měsíci možný přechod na pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Náplň práce: hrubé stavby, zdění a omítky, fasády zámecké dlažby, obkladačské a sádrokartonářské práce, rekonstrukce stávajících budov nebo stavby na klíč. Požadavky: vyučení v oboru, v případě základního vzdělání praxe a znalost stavebních materiálů, spolehlivost, přesnost, samostatnost, časová flexibilita, zručnost., , Způsob kontaktu: předem telefonicky dohodnout schůzku nebo e-mailem. Pracoviště: Vít marek - č. těšín, Štefánikova, č.p. 6, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Marek Vít, +420 774 826 040. Gastronomie - Pomocný kuchař/ka 10 000 Kč Hledáme pro náš stravovací provoz v Písku. Náplň práce: pomocné práce v kuchyni a výdej jídel.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Videosouhrn 17. září 2018

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Pochod za zdravé chlapy a zachráněný mlýn v obležení: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 14. září 2018.

Recept na zapékaný efedrin a zmlácení prodavačky pro pár cigaret: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 13. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT