Někdy je to až osudové. Kapelník a kytarista Pavel Kosař (27) zná zpěvačku Lucii Kadeřábkovou (25) už od školky, v Uhříněvsi dnes bydlí kousek od sebe. „To se jinak zkouší," pochvaluje si kapelník, autor písní i právník v jednom.

Pětičlenní Dilated vznikli před šesti lety ze skupiny DDT. Hrají melodický hard rock a právě vydali druhé album „Druhá tvář". Nejen o něm více s Pavlem a Lucií.

Lucie: Zmužněla jsem

Dnes se kapely v Česku dělí na ty se zpěvačkou a bez ní. Ty bez ní tvrdí, že ji nepotřebují, že jsou s ní jen problémy… Co vy?
Lucie (smích): Máme v kapele super vztahy, já v ní zmužněla. Jsme zastánci toho, že „co je v domě není pro mě", partnerské vztahy v kapele nejsou. Vždycky to tak bylo.

Kdo vám píše texty a o čem?
Lucie: Píše je Pavel, má na to zvláštní „básnické střevo". Ale já mu do toho hodně mluvím, abych to víc cítila. Dávám do toho na pódiu dost emocí, musím vědět, o čem zpívám. Ale teď jsem na novou desku písničku „Dilema" psala sama. Zpívám o vztazích, ne jen o lásce. Často jsou to příběhy, zmíníme i drogy…

Máte-li píseň Dilema, co je dnes největší Dilema vaší kapely?
Pavel: Jé, těch je! Jedno z největších dilemat jsme vyřešili před turné k nové desce někdy v březnu. Konečně máme nového baskytaristu, jsme spokojeni. Dilema máme jako ostatní kapely, skládání písniček. Každý v kapele to vidíme trochu jinak. Věčný boj…

Je těžké „překřičet" na koncertu své spoluhráče?
Lucie: Ze začátku s tím byly trochu problémy. Jak znáte muzikanty, kytaristy, „honili" si svá ega, ale už jim došlo, že tam nejsou sami, že jsme jeden celek a musíme fungovat spolu. Aby si každý našel něco a bylo nám rozumět .

Pětičlenní Dilated vznikli před šesti lety ze skupiny DDT.Co je největší úspěch kapely?
Lucie: Velké festivaly jako Basinfirefest 2013 nebo turné České hrady plus dvě vydané desky, 5. hřích a Druhá tvář. Novinka bude Okoř se šťávou. Moc se na něj těšíme, bude to bomba! Krásné prostředí…

Překvápko z kalhot

Kteří hosté z nového alba jsou pro vás nejdůležitější? A co tomu ti zpěváci dali?
Poprosili jsme kámoše Pištu z kapely zakázanÝovoce a Fikiho z Five O'Clock Tea. závěrečný mastering měl na starost Boris Carloff.
Písnička „Sexuální manéž" je naše pocta punkerům, má charismatický hlas, dal tomu hodně. A písničku „Minimum slov" jsem nazpívala pro projekt PPP se Žántí, zpěvačkou skupiny Matahari, ale my jsme si ji chtěli dát na desku jako duet. Tak ji zpívám s Fikim. Je o „namachrovaným frajerovi", který na holku hází ramena, ale když sundá kalhoty, tak je to „malý překvápko". Je dost rapovaná a navztekaná, je o vyříkávání si problému mezi nimi.

V pár písních si zpíváte i pěkné doprovodné vokály. Nemrzí vás, že na koncertech nezazní?
Mrzí, ale my si je vysamplujeme, tak tam budou. Elektronika pro nás důležitá není, je to bonus, zpestření.

Miminka milovaný

Který song máte nejradši a proč?
Lucie: Z nové desky? To je těžký, všechny jsou naše miminka milovaný. „Pátrej" je bouře, text jsem si trošku upravila podle sebe. Moje Dilema je o jednom pochmurném období, o lásce, Zatracená je vzpomínka na kamaráda, který umřel. Je jich moc…

V čem je pro vás zpěvačka super?
Pavel: Dost se vyvíjí jako osobnost pro show. Bydlíme sto metrů od sebe a ještě když jsme hráli v DDT, chodila na nás jako fanynka. Bývala sborová zpěvačka a mně se dost líbí, jak v ní zraje frontmanka kapely. A je to pěkná holka, to na fanoušky zabírá. Docela ji musíme na koncertech hlídat (smích), přiznávám. Jen nevím, jestli Bohu žel nebo Bohu dík, ale čím dál víc! Někdy umí být fanoušci dost dotěrní, zvlášť v pozdějších hodinách!

Musela někdy řešit dilema, jestli chlap nebo kapela? Nikdo jí nůž na krk nedával?
Pavel: Nemusela, nedával. U mě, který má rodinu a řeším hodně problémů, i u ní, která má přítele, jsou všechny naše vztahy kratší, než vztah s naší kapelou. Spolu už hrajeme sedm let, je hrozná náhoda, že jsme se našli tímto způsobem.

Někdy to přeženu

Hádáte se spolu?
Pavel: Jo, když děláme texty. Někdy to cítím víc sociálně a třeba i přeženu…

Z písničky „Právo veta" z vaší první desky cítím dost vliv Black Sabbath. Co vy na to?
Pavel: Já na takové hudbě vyrostl, i můj táta je muzikant… Mám doma staré desky Sabbatů a Deep Purple i další, takže mě i ovlivňují. Navíc na první desce máme shrnutí repertoáru z prvního období. Black Sabbath mě v začátcích hodně ovlivnili, teď poslouchám modernější věci, jako třeba Papa Roach. Možná i riff z Právo veta je podobný nějaké jejich písničce…

Kolik je vás dnes v kapele?
Pět. Basa, bicí, dvě kytary a sólová zpěvačka. Měli jsme i klávesy, ale to ty lidi s námi nebaví, když potřebujeme zahrát jen určité party.

A kdo z vás ještě zpívá?
Já a náš baskytarista. Sám nejsem extra zpěvák, ale do refrénu to dám.

Poloha a naléhavost

Baví mě, jak v některých písničkách umí být hlas Lucie naléhavý. I proto má od vás takové texty, aby od ní víc vyzněly?
Pavel: Snažím se o to. Problém to byl u první desky, ty texty byly psané ze začátku pro někoho jiného, takže jsme se s tím na albu někdy prali.
U novinky už texty vznikaly pro ni. Musíme písničky upravovat do její polohy, ale texty se s ní snažím hodně řešit. Nakonec se jí to vždycky podaří, i když třeba jinak, než jsem si představoval.

Které vaše písničky z nové desky v Lounech zazní?
Pavel: Všechny kromě Zatracení. Náš kamarád, než zemřel, ji měl rád, tak jsme se rozhodli mít ji i na desce. Ale často ji hrát nebudeme.