VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Eva Klánová: Nikdy jsem z divadla neodešla

Most - Vernisáž pestré a inspirativní výstavy významného architekta Ivo Klimeše, podle jehož návrhu byla postavena nová budova Městského divadla v Mostě a otevřená před třiceti lety.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Předání cen Young for Young a strhující drama mosteckého divadla Přelet nad kukaččím hnízdem. A nakonec projekce TV dokumentu o stavbě mosteckého divadla… a raut.

Tak vypadalo slavnostní finále 5. ročníku šestidenního soutěžního festivalu mladých divadel Young for Young. Na své působení v divadle v Mostě tu pro Deník vzpomínala herečka Eva Klánová. Letos v červnu slavila osmdesát let.

„Mou první rolí zde byla klasická Filozofská historie, komedie podle Aloise Jiráska v režii Zdeňka Buchvaldka. Byl to i herec a velký přítel Lubomíra Poživila, tehdy uměleckého ředitele Divadla pracujících v Mostě. Buchvaldek tu měl řadu inscenací, třeba výbornou hru Františka Vodseďálka Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista. S ní jsme sjezdili půlku Čech, bylo to nádherný. V jeho režie byl i Konec masopustu od Jáchyma Topola.," ohlíží se herečka, která je dál aktivní. Doma se učí role, ale také angličtinu…

Kolik inscenací jste v Mostě odehrála? Máte je spočítané? Kdy jste zde hrála naposledy?
Je to více než dvě stě padesát a méně než tři sta inscenací. Poslední představení jsem tu měla 21. prosince 2012.

Loučení bez pocitů

S jakými pocity jste se loučila?
Bylo to bez pocitů, protože jsem nikdy z toho divadla neodešla. To se nedá, prostě divadlo se neopouští. Duchem je člověk pořád tady, i když už není obsazovaný, nehraje…

Proč už nehraje?
Nehraje, protože snad už ani nemůže. Lidem říkám: „Pamatujte si mě, dokud jsem mohla hrát, byla jsem zdravá a měla na to sílu." Ta je k hraní potřebná, a samozřejmě i psychika… Ale nadšení je pořád, to se nemění.

Prozradíte čtenářům, kde v současnosti žijete? Zde v Mostě, nebo někde daleko?
Jsem dost daleko, žiju v místě, které je uprostřed mezi městy Olomouc, Přerov, Lipník nad Bečvou a Prostějov.

Které role si za celou svou dlouhou kariéru nejvíce ceníte?
Necením si jen rolí velkých, ale i těch malých, které se hrají velmi obtížně. Musíte vyhmátnout jádro role a na velmi malém prostoru vytvořit figuru, která je k zapamatování. 26. září si mě pozval Jarda Kepka, můj spolužák z AMU, na svou benefici do Vinohradského divadla. Hrál v Loupežníkovi malou roli, jeden výstup. Byl jeden z lidí, co tam hlídkují, když zavřou Mimi s Loupežníkem. V tom výstupu byla ale celá filozofie jeho života, byla to doslova malá perla. Všichni jeho spolužáci jsme byli nadšení.

Hrála jste už za minulého režimu. Bývaly velké problémy?
My jsme je až tolik neprožívali, to za nás prožívali umělečtí ředitelé. To oni měli celou zodpovědnost, celou tíhu té složitosti situace…

Který z nich byl nejstatečnější? Třeba podle repertoáru, který prosadili?
Ohromný repertoár prosazoval Lubomír Poživil, hráli jsme třeba Marceauovo Vajíčko ještě s nebožtíkem Pepíkem Veldou. Jaromír Šnajdr se snažil moc, až neuvěřitelně. Dlouho neřediteloval, byl nemocný a odešel do Divadla rozmanitostí, ale jeho období bylo významné. mělo všechny velké inscenace, které proslavily toto divadlo, už to nové.

Prozradíte, jaké role jste hrála? To abychom znali celou jejich šíři a spektrum?
Jeden den jsem hrála šestapadesátiletou ženskou a druhý den šestnáctiletou.

Byla to legrace

To ale nebyla žádná legrace, soudím…
Ale byla. Za ředitele, myslím, že se jmenoval Kofroň, jsme dělali různé výplody socialismu. Vojtěch Cach a jeho Duchcovský viadukt, například. To byly samý starý báby, co jsem v nich hrála…On nám pořád sliboval, že to přepíše, že z toho udělá slušný divadlo, ale pak nám vzkázal, ať neotravujeme, že je starej a nemocnej, unavenej… Takže jsme to bohužel hráli tak, jak to napsal.

Chtěl po vás někdy nějaký režisér něco, kdy jste uvažovala, že mu s tím scénářem „seknete o zem", a že do toho nepůjdete?
Ano, chtěl. Nevzpomínám si, kdo to režíroval, ale byli to Gangsteři z Valance. Dělala jsem v nich dámu na vysoké společenské úrovni a výtvarnice chtěla, abych vylezla na jeviště a byla přepásaná přes prsa jen nějakým hadrem, bez podprsenky. To jsem odmítla, připadalo mi to nevkusný. Myslím, že jsem byla v právu, ale ona trvala na svém. Dost jsme se kvůli tomu hádaly, ale prosadila jsem si svou.

Smutné loučení

Dnes slavíme třicet let otevření nové moderní budovy Městského divadla v Mostě. Jaké bylo loučení s tou starou?
Bylo moc smutné. My jsme totiž ze staré budovy neodcházeli už sem, ale do staré budovy divadla, kde je dnes Divadlo rozmanitostí. Ono to chtělo tehdy mnohem víc peněz a zanícení, lepší program, aby z té budovy udělali divadlo. Ale nakonec jsme i tam měli řadu hezkých představení, třeba Léto sedmnácté panenky s tehdejším ředitelem karlovarského divadla Jiřím Slavíkem.

A která byla vaše první role už v novém mosteckém divadle?
To byl Karel Čapek, Bílá nemoc. Hrála jsem maminku, které se udělala ta skvrna…Rozhodně ale tato inscenace nebyla vrcholem sezony. Tak začínala nová sezona, kdy do divadla nastoupili naši hoši, parta kolem režiséra Zbyndi Srby s muzikantem Láďou Franzem, tehdy ještě bez tetování. A musím říct, že to byly nejlepší inscenace. I tam byla Filozofská historie, ale muzikál podle Dietla, pro který muziku udělal báječným způsobem právě Franz. Pak byl slavný Cirkus Humberto, to bylo další báječný představení. A pak nám kluci odešli na vojnu a my jsme dělali další výborné představení. Hrála tam řada výborných herců, všichni už jsou tam nahoře a dívají se na nás…

Doufám, že z vás mají radost…
No, to nevím…Pepíček Henke, ten tu v Mostě dělal zase Vodseďálka, který dělal Krista. V Mostě udělal i Dívčí válku a Novou komedii o Libuši… Autor těchto her František Vodseďálek (1762-1843) z Podkrkonoší, to je doslova rarita českého divadla. Vždycky nám říkal náš profesor Kopecký, že podobného člověka nemá žádná dramatika světa. On byl švec, který ve volných chvílích jel do Prahy, uviděl tam nějaké představení, vrátil se, napsal svůj text, jak si ho pamatoval, takže to má ohromnou autenticitu jeho zážitku. A s místními občany na vesnici nastudoval divadlo, na které chodili lidi. A do dnešního dne se jeho texty zachovaly, pořád se hrají a mají obecnou platnost. To proto, že jsou nesmírně lidské.

Užila jste si přebírání ceny Forever Young? Cítíte tento sobotní večer ve svém divadle v Mostě jako nějakou tečku?
Ne ne. Dokud člověk neumře, není žádná tečka. On herec je herec a nemusí hrát na jevišti. Já si pořád zkouším nějaké texty pro sebe. Zajímá mě Máchův Máj, nevnímám ho jako romantickou, ale jako velice beatnickou poezii. V nádherné přírodě se odehraje tento nesmírně drastický příběh… Trénuju si i paměť, chodím na angličtinu. Já si neumím představit, že by můj mozek zahálel a nic nedělal. Takže to, co je na divadle nejdůležitější, to je práce doma. A já v tom pokračuji.

Je pěkné, že se tak snažíte.
Mám výborné lékaře. Starají se o mě a pochopili moji snahu. Tak si říkám, že bych tu ráda byla do devadesáti sedmi let. Ale déle už bych tu být nechtěla.

Autor: Radek Strnad

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař, vedoucí směny 40 000 Kč Hledáme kuchaře, schopného vedoucího směny, který zvládne uvařit guláš a svíčkovou stejně dobře jako náš šéfkuchař, sestaví polední nabídky, navrhne sezónní změny do stálého jídelního lístku, případně i objedná zboží. Prostě někoho, kdo už něco v životě uvařil, dává do toho srdíčko a hledá místo, kde by mohl trochu uplatnit i svoje vlastní nápady. Vaříme českou kuchyni, na polední nabídky vaříme regionální kuchyni z celé Evropy. Naší specialitou jsou pokrmy z piva. Dělnické profese - Dělník/nice v nepřetržitém provozu 17 077 Kč Dělník/nice v nepřetržitém provozu. Náplň práce: kompletace a balení zdravotnických výrobků dle příslušných dokumentací následované 100% kontrolou, zhotovení výrobků. Práce v sedě v čistém a klimatizovaném prostředí. Další položka mzdy se odvíjí od plnění nadnorem (úkolu). Zaměstnanecké výhody: dotované stravování, bonus za nemarodění, masáže v rámci pracovní doby, práce v dobrém kolektivu, příplatky za víkendy, noční, svátky a přesčasy dle zákona. Plat: 17.077 Kč. Hlásit se na uvedený e-mail, osobně na adrese Na Pavlu 2157, Litvínov. Doprava a logistika - Řidič nákladní dopravy - Pha Ruzyně 32 000 Kč AGF Food Logistics a. s. hledá pro své depo v Praze Ruzyni kadidáta na pozici: řidič nákladní dopravy. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 35 000 Kč Zprostředkovatelé finančních transakcí a finanční makléři Obchodník z Wall Street. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: tř. Kosmonautů č.p. 1288/1, Olomouc., Láká tě Wall Street? Voní ti peníze? Vypracuj se v superobchodníka u ryze české společnosti, kde mezi sebe vezmeme jen ty nejlepší z nejlepších - patříš mezi ně?, Jsme známí tím, že se u nás tvrdě maká, ale odměnou jsou provize co neznají strop. Práce u nás znamená, že budeš čerpat naše know-how, staneš se špičkou ve své specializaci a dostaneš možnost opravdové kariéry., Co budeš dělat?, - Práce v terénu s novými i stávajícími klienty (máme své call centrum), - Poskytovat kvalitní obchodní a poradenské služby, - Sledovat a analyzovat finanční situaci klientů (Diagnostika osobních financí), - Účastnit se odborných školení vedených nejlepšími makléři společnosti, - Firemní byznys, Na oplátku se postaráme o to, abys u nás byl/a spokojený/á:, - Nebudeš stagnovat. Budeš se vzdělávat přirozenou cestou a s tím budeš postupovat na vyšší kariérní příčky., - Budeš se cítit dobře v našem kolektivu., - Budeme ti pomáhat, aby ses necítil v úzkých., - Budou tě bavit benefity jako firemní auta, telefony, notebooky., - Budeš pracovat v moderním a prestižním pracovním prostředí. , - A hlavně budeš dělat práci, která ti bude dávat smysl, a uvidíš za ní výsledky v podobě spokojených klientů, kteří ti budou důvěřovat., Máš šanci pokud:, - jsi úspěšně vystudoval/a SŠ., - nebojíš se a umíš velmi dobře komunikovat s lidmi nejen tvojí věkové skupiny, - dokážeš věcně argumentovat, nezmatkovat, a pohotově řešit situace, - máš velmi dobré prodejní dovednosti., - máš vysokou odolnost vůči stresu., - zajímáš se o finance, - víš kdo je na těchto pozicích nejúspěšnější? Ženy. Máme pro ně vzkaz: Nebojte se o tuto pozici také ucházet!, - pokud jsi absolvent bez praxe, ale věříš, že máš obchodního ducha a rychle se učíš., Zaměstnanecké výhody: firemní vůz, MacBook, iPhone, kariérní růst., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Sms finance, a.s. - bea centrum olomouc, tř. Kosmonautů, č.p. 1288, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Svozil, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 17. září 2018

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Videosouhrn 15.–16. září 2018

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Pochod za zdravé chlapy a zachráněný mlýn v obležení: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 14. září 2018.

Recept na zapékaný efedrin a zmlácení prodavačky pro pár cigaret: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 13. září 2018.

Cizinky okrádající v Česku cizince a teatrální muži s koženou brašnou: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT