VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Festival Young for Young zve na špičkové hry

Most /ROZHOVOR/ - Divadelní festival baví diváky od 23. do soboty 27. září. O mosteckém divadelním festivalu Young for Young řekla více jeho ředitelka Ivana Bonaventurová.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Inscenace Pomocník Walser, herec Jiří Černý.Foto: archiv festivalu Young for Young

Co bude největší událostí letošního festivalu?
Událostí bývá každoročně závěrečné představení. Pro finále festivalu se snažíme zajistit mimořádný renomovaný divadelní soubor i titul, špičku v oboru a pro diváky zážitek. V předchozích letech jsme měli soubory La Putyka či světoznámou Laternu magiku, letos to je Divadlo Na zábradlí s titulem Korespondence W + V, která posbírala už pěknou řádku cen. Vynikající je po obsahové i výtvarné stránce.

Užívám si všechno

Co jste si užila loni? Či vám zážitek „ničí" zodpovědnost?
Užívám si vlastně všechno. Velké produkce jako je Laterna magika, či menší soubory Veselé skoky, Vosto5, Letí nebo Buchty a loutky. Jsem jejich velká fanynka. Zodpovědnost přichází dva týdny před festivalem, kdy přípravy v jakési agónii vrcholí… Přípravy jsou ale mnohem delší…

Podle čeho volíte osobnosti pro udělení ceny Forever Young?
Je nepsaným pravidlem, že střídáme ženské a mužské osobnosti. V předchozích ročnících to byli herci Luba Skořepová, Lubomír Lipský, Květa Fialová a Stanislav Zindulka, letos Iva Janžurová. Všechny oceněné a nominované spojuje mladý duch, životní a pracovní elán, nadhled a jakýsi esprit. Za to vše jim patří zasloužený obdiv. Protože jak řekl Karel Čapek: „Mladé umí být každé tele, ale umět stárnout, to je kumšt."

Už některá osobnost i odmítla?
Všechny laureáty nominace vždy potěšila, rádi přijeli. Jediný, kdo velmi slušně odmítl, byl Josef Somr. O něj jsem hodně stála, ale byl tak skromný, že se nepovažoval této ceny hoden! A to ani po opakovaném přesvědčování.

Zajímá vás, jak osobnosti s cenou naloží? Kam si ji vystaví?
Na to se při shonu finálového večera nebývá čas zeptat. Ale popravdě, není to tak úplně Oscar, aby si herci toto ocenění vystavovali do vstupní haly na krb (úsměv).

Je věková hranice, pod níž s cenou Forever Young již „nelze jít"?
Taková hranice neexistuje pro laureáty, ani pro naše diváky. U nominovaných jde o zmíněné vlastnosti.
Stalo se třeba, že jsem před asi dvěma lety chtěla pozvat Zdeňka Svěráka, ale přišel mi s věkem něco málo přes sedmdesát let vlastně ještě mladý. Ale chystáme se ho stejně v nejbližší době pozvat.

Je už na některé představení vyprodáno?
Vyprodaná jsou dopolední představení, večerní tituly se prodávají průběžně během akce. Festivaloví diváci jsou, na rozdíl od nás, víc v klidu.

Zazáří duo V+W

Co je ale letos jinak než loni?
Nechceme zásadně měnit dramaturgii a cíl festivalu, který se divákům pozvolna dostal pod kůži, když chceme zůstat věrni základní myšlence tedy přivážet do Mostu to nejzajímavější a nejaktuálnější ze současné mladé divadelní scény. To také obnáší oproti Praze uvádět na Mostecku méně známé divadelní soubory, což není jednoduché. I tak festival Young for Young živě rezonuje s nastupující generací českého divadla.
Letošní rok se ale přeci jen liší v programu závěrečného dne. Nepůjde o dosavadní finálovou show, ale o mimořádný titul jiných kvalit. Korespondence V + W Divadla Na zábradlí bude objevná pro milovníky poetiky pánů Voskovce a Wericha i pro mladého diváka, který je třeba ani nezná. Vždy jde o risk, vybrat závěrečný titul je nejtěžší.

Většinou se vše točí okolo mosteckého divadla. Volíte letos také méně obvyklá místa?
Po předchozích úspěšných výstupech v odlišném prostředí tzv. Site specifik např. na dole Koh-i-nor či ve čtvrti Chanov, jsme už v pondělí 22. září vyslali Studio mladých divadelníků při Divadle rozmanitostí Promo fest busem na okružní cestu Mostem. Šlo o netradiční MHD a předzvěst začátku našeho festivalu.

Co vás na něm nejvíc baví, těší?
Baví mě ohlasy spokojených diváků i účinkujících. Mnohá divadla se nám už po nultém ročníku hlásila sama, což potěší stejně, jako stoupající návštěvnost.

Snímek ze hry Muži.

Daří se nabízet publiku ï absolutní novinku, či předpremiéru?
Ano, třeba u známého souboru La putyka a jejich tehdejší premiéry Slapstick Sonata šlo o jednu z prvních repríz, tedy o absolutní novinku. Jinak musí být jednotlivé tituly prověřené.

Spolupracujete i s univerzitou z Ústí? Je to trvalá komunikace?
Ano, práce studentů ústecké univerzity se budou na festivalu prezentovat již třetím rokem; jde o dlouhodobější spolupráci. Systematicky se zajímáme o jejich práce a je skutečně z čeho vybírat. FUD UJEP v Ústí má silný tvůrčí potenciál. Jsme od sebe navíc kousek, byla by škoda je nepřizvat. Po výstavách Fakult fotografie a designu to letos bude prostorová tvorba a přírodní materiály. Opakovaně se představí i výtvarný obor Pedagogické fakulty.

Vrátíte se spolu také letos k promítání na zdi budov?
Ano, to je další ateliér FUD Time based media. Po loňském skvělém Videomapingu předvede dnes po 21.00 unikátní Lightshow ušitou opět na budovu našeho divadla.

Jak moc dáte na reference, co je nové a zajímavé z divadel? Musíte vše vidět, než to přivezete?
Reference nás zajímají, ale předáváme si je sami mezi sebou. Vidět potřebujeme vše, tipy sledujeme celý rok.

Roztančí nás Rejdiště

Kdo festival letos roztančí?
Roztančit by ho mělo dopolední představení Divadla Na Rejdišti Pražské konzervatoře s názvem Swingujeme, rejdíme s živou kapelou. Diváky čeká „retro den" ve stylu 40. let. Večer pak určitě kapely Wan men sonk, Akustik herce Martina Písaříka a Beruška.

Prozradíte náklady celé akce?
Většina divadelních festivalů není o zisku, náš není výjimkou. I s tím ho každoročně pořádáme. Spokojeni jsme, pokryjeme-li ze vstupného spolu se sponzorskou finanční podporou celkové náklady. Bez vnější podpory by festival nemohl existovat.

Autor: Radek Strnad

24.9.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Ostatní - Doplňování zboží Říčany 122 Kč

Hledáme vhodné uchazeče na doplňování zboží. Místo výkonu práce Říčany. Doplňování zboží z palet, doplňování čerstvého zboží. Noční, denní směny. Požadujeme: výpis z TR, potravinářský průkaz , pracovitost, samostatnost, věk min. 18 let . Nabízíme: mzda 109 Kč/hod. Možnost záloh.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 21 000 Kč

Svářeči svářeč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6:00 -14:00 hod., odpolední 14:00 - 22:00 hod., noční 22:00 - 6:00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné svařování dílců a úpravu po svařování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí nahřívání dílců.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6,00 -14,00 hod., odpolední 14,00 - 22,00 hod., noční 22,00 - 6,00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Doprava a logistika - Přijmu řidiče/řidičku na rozvoz 30 000 Kč

Dobrý den, sháním řidiče/řidičku pro rozvoz zásilek firmy PPL. Nakládka probíhá v Jažlovicích (Říčany sjezd z D1). Požadujeme: řidičské oprávnění sk.B, pozitivní vztah k práci, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zázemí silné firmy, výborné platové podmínky, služební telefon s neomezeným voláním. Zkušenosti s rozvozem(DPD,PPL,DHL, GEIS...) jsou vítany. Nabízíme práci na HPP i OSVČ i DPP. Na HPP nabízíme 30 až 35.000 Kč+firemní bonusy. Dodávka k dispozici na depu. Více info na tel. viz kontakt níže


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
74

FOTO: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 15. června 2018.

Náklaďáky na hraně převrácení a policisté hasící požár pokojíčku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 13. června 2018.

Kroupy jako pingpongové míčky a cizí kamion, co přerazil závory: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 12. června 2018.

Dopadení Batmana v Praze a zátah na ochranku, která loupila: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT