Připomínáme si letos 70 let od narození svébytného písničkáře Karla Kryla (12. dubna 1944, Kroměříž - 3. března 1994, Mnichov). Muže pohnutého osudu, který strávil část života v Teplicích.

Křehké i bojovné

Jsou to jeho krásné písně, ty křehké i bojující, a jeho myšlenky plné nenásilí a vzdoru proti jakékoli totalitě, co z něj dělá člověka přitažlivého i pro dnešek. Proto jeho hit Anděl zpívá na koncertech i „swingový" Vojtěch Dyk, byť jen s kytarou a ne s bigbandem. Proto má na koncertech pamětníky srpna 1968 i současné studenty. I proto mu v pátek v ústeckém muzeu věnoval s přáteli vzpomínkový koncert písničkář, harmonikář a spolupracovník Xindla X Petr Lüftner z Ústí. Básník s garmóškou také prozradil:

„Krylovu píseň Karavana mraků jsem dřív neznal. Slýchal jsem ji od Divokýho Billa na Radiožurnálu, jen jsem myslel, že je Billova autorská. Ale je Krylova a krásná, proto ji na koncertě hraju."

Ti rok 1968 nezažili

Ano, na Kryla si vzpomněli mnozí. Jeho dvojí životní výročí připomenul již 8. dubna 2014 koncert v pražské Lucerně. „Díky Českému rozhlasu Radiožurnálu, ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon a s odborníky na Krylův odkaz se podařilo oslovit atraktivní mladé interprety, pro které jsou ty proslulé písničky důležitou součástí jejich hudební paměti. Záznam jedinečného večera vyšel koncem října na digitálních servisech (iTunes, Supraphonline…). Kompletní set CD+DVD nabízí všichni dobří prodejci už od pátku 31. října," uvedl Vladan Drvota z firmy Supraphon.

Zcela vyprodáno

Beznadějně vyprodaná Lucerna byla zvědavá na nové verze skladeb s puncem kultovnosti. Za podpory vlastních kapel, ale také v aranžích Petra Maláska a za doprovodu Epoque Quartetu, se představili Projekt Salome (Veličenstvo kat), Xindl X (ironický Písničkářskej bacil), Michal Hrůza a Kapela Hrůzy (překvapivý Bratříček), Aneta Langerová, Divokej Bill (Karavana mraků), sestry Irglovy a Tomáš Klus (Marat ve vaně i Pieta). Tedy ti, kteří věru k úspěšnosti nepotřebují berličky cover verzí, ale rádi souhlasili s účastí na projektu kvůli opravdovému vztahu k písničkáři Karlu Krylovi.

Intimní i rozechvělé

„Od pietního podání s harfou přes výborně padnoucí ironii, účinný poprockový sound, prolnutí s intimními texty, jen zdánlivě nepředstavitelnou osmihlavou jízdu Divokýho Billa a moravskou vokální křehkost až k obdivem rozechvělému písničkářskému vyznání to bylo důstojné, nepředstírané, překvapivé, kvalitní," připomíná Drvota.

Iniciátor i spíkr koncertu Petr Král se ohlíží: „Ona to byla radost i obava zároveň. Došlo nám, že zacházíme s osobitým křehkým materiálem, který je mnoha lidmi vnímán jako nedotknutelný. Ale na druhou stranu nám bylo líto, že Krylovy písně v původních verzích obtížně hledají k novým, mladším posluchačům cestu," řekl.

Povedlo se to

„Proto jim vdechli novou podobu interpreti, kteří na Krylovi vyrůstali, ale zároveň jsou hudebně natolik vyzrálí, že jeho dílu uměli vetknout osobitý, současný styl. Atmosféra v plné Lucerně nás utvrdila v tom, že se to povedlo."

Všichni diváci, tedy i vdova po Karlu Krylovi, paní Marlen, a posluchači Radiožurnálu ocenili koncert vysoko. A posluchači u CD i diváci u DVD mají nyní šanci přesvědčit se, že právem.

„Komplet CD a DVD nabízí záznam dvacítky skladeb (plus finální zpěv Lucerny se slavným Krylovým Andělem) coby vítané ohlédnutí i jako nadějnou vizi. Krylovy písně v originálních verzích nezapomenutelné tu nastoupily příští život v podání těch, kteří nemají osobní zkušenost s rokem 1968 a s následnou normalizací a v listopadu 1989 byli ještě dětmi," je rád mluvčí Supraphonu.

Aby nezapomněli

„I tak písně Veličenstvo Kat, Znamení doby, Bratříčku, zavírej vrátka, Nevidomá dívka, Karavana mraků, Jeřabiny či Pieta dávají v jejich provedení dalším posluchačským generacím šanci, aby Kryla objevily, na jeho odkaz nezapomněly; neopakovatelný koncert tak dokonale splnil účel," dodal. A jestli to někomu „ujelo", zazněl i falešný tón? Prosím vás, od takových profíků? Ale omrkněte si to radši sami.