„Moc novinek nemíváme, dílna už je zaběhlá a funguje tak, jak má. Lektoři jsou stejní jako loni včetně těch amerických. Vrátil se Luboš Andršt a už loni jsme omladili trubku Miroslavem Hloucalem," řekl hlavní organizátor Aleš Benda, který akci založil v roce 1983.

Výbor České jazzové společnosti se tehdy rozhodl uspořádat letní interpretační kurzy, úkolem pověřili Karla Velebného a Aleše Bendu, kteří tento projekt spolu vymysleli a dotáhli k realizaci.

Zásluhu na tom, že interpretační seminář ve Frýdlantu zakotvil a zdomácněl, má místní flétnista a zpěvák Radek Jech.

Karel Velebný

„Dílny se nijak zásadně nemění. Karel Velebný vdechl Letní jazzové dílně ducha laskavosti, tolerance a humoru. Jeho zásady nepotřebují vylepšovat, stačí je prostě dodržovat a pak se dostaví změna v podobě zvyšující se úrovně účastníků," popsal Benda.

Přesto se letos jedna novinka najde. Někteří lektoři letos natočili společné cédéčko. Nazvali ho Milénium města jazzu, jelikož Frýdlant letos slaví 1000. výročí od doby svého založení.

„Na nosiči hrají ti lektoři, kteří byli po ruce. Bohužel se nezúčastnili ti američtí. Všechny skladby složil Karel Růžička právě pro lektorské koncerty," dodal Aleš Benda.

Vibrafonista, saxofonista, klavírista, zpěvák, herec, spisovatel, pedagog, sportovec celou duší a někdy i tělem, objevitel a zasvěcený propagátor díla Járy da Cimrmana, Dr. Evžen Hedvábný známý též jako Karel Velebný, vytvořil nejen základní metodiku, ale především ducha týdenního interpretačního semináře.

„Vzhledem k tomu, že doktor Evžen Hedvábný, jenž používal pseudonymu Karel Velebný, objevil světu génia Járy da Cimrmana, není možné, aby se na dílně něco cimrmanovského nenašlo. Někteří jedinci ale hledají marně," řekl Aleš Benda. On sám je také velkým příznivcem Divadla Járy Cimrmana.

Jára Cimrman

„Fanda divadla Járy Cimrmana jsem od chvíle, kdy jsem v Malostranské besedě viděl hru Akt. Karel Velebný v ní podal famózní výkon v roli matky Žílové, za který oprávněně převzal z rukou Jiřiny Jiráskové cenu Zlatá slepice," vzpomínal.

Od úplných začátků do funkce ředitele jmenovali Karla Velebného a lektorský sbor vytvořila skupina SHQ kytarista Tony Viktora, bubeník Milan Vitoch, basista František Uhlíř a pianista Emil Viklický. K základnímu kádru se přidali kytarista Rudolf Dašek, multiinstrumentalista Jiří Stivín, tři Brňáci z orchestru Gustava Broma Josef Audes, Mojmír Bártek a Jaromír Hnilička a federální charakter akci dodával bratislavský bubeník Dodo Šošoka.

Američané i Britové

V průběhu let se jazzové atmosféry ve Frýdlantu nadýchali další lektoři např. Jaromír Honzák, Günter Kočí, František Kop, Míla Petr, Milan Svoboda, Jaroslav Šindler, Jiří Urbánek, Petr Volný, Cyril Zeleňák ad. Vedle našich předních sólistů se objevili také jejich zahraniční kolegové norský saxofonista Harald Gundhus, dánský saxofonista a kapelník Jens Klüver, Američané Richard Oehrli (zpěv), John Serry (piano), Mark Vinci a Scott Robinson (saxofony). Díky Britské radě ve Frýdlantu vyučovali britští hudebníci Angela Elliot, Dylan Fowler, Lee Goodall, Richard Morgan, Richard Michael, Gina Rae, Julian Nicholas, Martin Speake, Dave Wickens, Tom Bancroft, Phil Bancroft, Sophie Bancroft, Fionna Duncan, Eddie Severn, Trudy Kerr, Karen Lane, Martin Hathaway, Milo Fell a další.

Letní jazzová dílna Karla Velebného

Kdy: od soboty 16. do soboty 23. srpna

Kde: Základní umělecká škola,

Frýdlant v Čechách

KONCERTY JAZZOVÉ DÍLNY:

Zámecký koncert lektorů 31. Letní jazzové dílny Karla Velebného

Středa 20. srpna od 18 hodin

Státní hrad a zámek Frýdlant

Žákovský koncert I.

Čtvrtek 21. srpna od 20 hodin

Restaurace BESEDA

Žákovský koncert II.

Pátek 22. srpna od 20 hodin

Restaurace Beseda