VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Ladislav Muška: Penzion pro dámy? Jen pro ty zámožné

Ústí nad Labem, Semily /ROZHOVOR/ - Spisovatel Ladislav Muška z Ústí, rodák ze Semil (ročník 1928), vydal svou již 34. knihu „Penzion pro dámy" (Dauphin, Praha 2014).

1.10.2014
SDÍLEJ:

Spisovatel Ladislav Muška.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Minulost a současnost se často potkávají v knihách Ladislava Mušky, úspěšného autora detektivních povídek. Jeho poslední knihy popisují osudy lidí na přelomu milénia, tak tomu je i v případě novinky. Vypráví příběhy žen z penzionu, restituovaného zámku kdesi v Českém středohoří. Pobavit se, přijít si „na své" do něj jezdí VIP dámy.

„Vypadá to jako „bordel", ale je to zařízení pro movité ženy, které se nemohou rozvést. Jsou vázány majetkem na manžely, kteří už mají mladé milenky," říká spisovatel.

Příběhy pro milence

Vaše knihy, i ty poslední, jsou silné lidské příběhy, často dost smutné. Je novinka spíš výjimkou, zasmějeme se u ní také?
Moc ne. Tyto ženy totiž svým profesionálním milencům vyprávějí své příběhy. Jsou to velice smutné, traumatizující osudy…

Kdo penzion vede?
Je to dáma, Madam, které penzion patří. Je poloviční hraběnka, ale někdo se s ní soudí o část pozemku a tak ji udá, že se v penzionu konzumují drogy. Není to tak, ale než vše vyjde najevo, přijede zásahovka, policejní komando a je z toho děsný průšvih, téměř mezinárodní konflikt.

Hlavní postavou knihy ale asi není ona hraběnka, že?
Ne. Tou je mladý člověk, určitě ne nějaký gigolo, muž se smutným osudem. Strýc a teta, u kterých žije, jsou zemědělci, proto vystuduje vysokou zemědělskou. Ale po pádu JZD nemá práci, musí se živit jako vedoucí úklidové party. Pak si ale přečte inzerát, který ho osloví, zajede si na zámek a je přijat velice zajímavým způsobem. Dáma ho hostí ještě se dvěma dalšími uchazeči a sleduje, jak se chovají u stolu. Jen on je přijat, ale chvíli mu trvá, než pochopí, co má dělat. Ne tedy přímo gigola, ale společníka.

Vaše knihy bývají plné zajímavých postav a postaviček. S kým se ještě v Penzionu pro dámy seznámíme?
Je tu třeba bývalý alkoholik, skvělý hudebník, který při společenských zábavách hraje v penzionu na klavír, co si kdo řekne. Třeba i B-moll koncert… Klavírista svěří svůj osud do rukou naší hlavní postavy, mladíka, aby ho hlídal před alkoholem.

Dozvíme se více o osudu majitelky penzionu, tedy Madam?
Ano. Má ve Vídni na klinice postižené dítě, které později zemře. Její strýc byl vídeňský poslanec, který na zámeček víceméně dohlíží, protože na to dal peníze. A je tam i mladá dívenka, zahradnice, které se vypravěč příběhu líbí. Ale dojde ke konfliktu v něm samotném. To když mu dívka s pláčem říká: „Já už vím, co tady děláte. Já bych vám všecko vodpustila…" On by nejradši utekl, ale co by pak dělal…?

Kde jste vzal námět tentokrát? Prozradíte?
Já pokaždé o něco zakopnu, často ani nevím o co. Například minulý román „A Bůh si zastřel tvář". Impulzem k němu byla první věta: „Když jsem objevil ve vlasech první veš, byl to pro mě otřes." No, a najednou už to jelo, prostě mně stačí maličký námět, motiv. Začal jsem nad ním přemýšlet, začal se mi nabalovat masem toho příběhu…

Skleróza je zdravá

Přesto: Přidal jste si do této knihy něco ze svého života, příběhy z hospody, od známých…?
To víte že jo. Pokaždé to tak je. Jsem už dost starej, dost jsem toho prožil, a i když člověk zapomíná, skleróza, ta je zdravá (smích). Víte vy, co se díky ní nalítáte?
Zkrátka pracuji tímto způsobem, žánrově se nijak nevymezuji. Dostal jsem už i veliké ceny za Nejlepší detektivku roku i za Nejlepší detektivní povídku roku, ale nespecializuji se na to. Prostě píšu příběh, který se někde štrejchne o nějaký průšvih, který má co dělat s paragrafy.

Popíšete čtenářům Deníku způsob své práce?
Já si nedělám synopsi, jako někteří autoři. Ti si vše dopředu rozepíší a z „té kapitoly" už se pak „nehnou". Já ne. Nechám příběh žít. A postavy mě někdy samotného překvapí, jak se příběh v mé hlavě přemílá, co se děje dál. Prostě si to nesou svou cestou.

Sám jste v ústecké opeře, dnes Severočeském divadle v Ústí nad Labem, dlouhé roky působil. Víte tedy, jak to na divadle chodí. Uměl byste si tedy představit některou ze svých posledních knížek jako divadlo, nebo jako televizní inscenaci?
Myslím, že skoro všechny.

I s tím také vznikají?
Ale vůbec ne, na to při psaní nemyslím. Ale šlo by to.

Byla tu řeč o teskných osudech dam ze středohořského penzionu. Kdo zde má osud nejtěžší?
Jedna dáma, která se chce zasebevraždit, ale zachrání ji náš hlavní hrdina. U penzionu nad skálou je totiž jezírko, ona jde nahoru a chce skočit. Jenže to nevyjde, uvízne na ostnatém drátu, kterým je pozemek obklopen. Je dost nešťastná, neunesla, že jí manžel slíbil cestu do jižní Itálie, ale nakonec neodjedou. Mně to evokovalo cestu po Sicílii až do olivových sadů, kde jsem byl. A kde bylo krásně…

Tak ať je to kluk!

Mluvili jsme o práci gigola, což s sebou nese i nechtěná těhotenství a potraty. I takový osud jste některé ze svých literárních dam vymyslel?
Ano, i jeden podobný průšvih v knize Penzion pro dámy je. Přijede velký podnikatel se svým bodyguardem a říká našemu hrdinovi: „Tys mi manželku zbouchnul. Dej si bacha, aby to byl kluk. Nebo…" Zkrátka ten podnikatel už nemůže, ale potřebuje dědice.

Co tato knížka chce svým čtenářům říci? Není to zdaleka jen čistá zábava…
To tedy není. Spíš je to takový obraz společenských vztahů dneška.

Myslíte si, že takové penziony jsou, jen o nich nevíme, nepíše se o nich a ani nemluví?
Já se domnívám, že jsou, existují. I když jsem si ho vymyslel (smích).

Autor: Radek Strnad

1.10.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci - fasádníci - obkladači - sádrokartonáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Práce na pracovištích zaměstnavatele na území ČR., , Požadavky: , Praxe v oboru, trestní rejstřík bez záznamu, samostatnost, spolehlivost, dobrá pracovní morálka, , Zájemci se mohou hlásit - kontaktní osoba pan Petr Kobliha:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kobliha.petr@email.cz;, - telefonicky (10,00 - 14,00hod.) na čísle 773 931 420;, - osobně (pondělí a středa v 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce , , Místo výkonu práce: BEST-MONT. STAV s.r.o., Svépomoc IV č.p. 1615/26, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Best-mont. stav s.r.o., Svépomoc IV, č.p. 1615, 750 02 Přerov 2. Informace: Petr Kobliha, +420 773 931 420.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Pobřežní 249/46, Karlín, 186 00, Praha 8, Kontaktní osoba: Dutceac Tatiana, U Bulhara 3, Praha 1, úterý 13-16h, tel.: 774 066 758, úterky 13-16h., , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Zodpovědnost za bezproblémový chod kanceláře., Prvotní zpracování dodavatelských faktur., Péče o návštěvníky., Spolupráce s Office manažerkou., Evidence firemní korespondence., Podpora při adaptaci nových zaměstnanců., Zpracování dokumentace., , Podmínky pro přijetí k práci: dobrá znalost MS Office (především Excel), důslednost, pečlivost, zodpovědnost s dobrou pracovní morálkou, příjemné vystupování, důraz na týmovou práci, systemanický přístup se smyslem pro detail, znalost ruského jazyka.. Pracoviště: Cants s.r.o. praha, . Informace: Tatiana, Dutceac, +420 774 066 758,úterky13-16h.

Gastronomie - Servírka, číšník, recepční 25 000 Kč

Hledáme šikovné a samostatné kolegy do nově vznikajícího týmu malého rekonstruovaného hotelu TOP ve Štěpanické Lhotě na Benecku. Náš rodinný hotel s kapacitou do 60 osob je zaměřen na týdenní turnusy škol v přírodě a rodin s dětmi. Nástup dle dohody.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní technik 35 000 Kč

Zubní technici. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 90000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci, zašlete nám prosím svůj profesní životopis - recepce@studio32.cz, , Soukromá zubní klinika Studio 32 v Praze 10 přijme zkušené zubní techniky na pozici vedoucího laboratoře (protetické práce pro lékaře Studia 32, přímá návaznost na ordinace)., Náplň práce: CAD CAM (ZrO, e.max, Empress, CrCo, Ti), fasetovací keramika (Heraceram, e.max), práce na implantátech (Nobel Biocare, Straumann, Dentis), licí pryskyřice, Požadujeme: preciznost v práci (práce pod mikroskopem), profesionální a vstřícný přístup k lékaři i pacientovi (přímý kontakt s pacientem), zájem o obor a další vzdělávání (předpokládáme soustavné vzdělávání), vítána je znalost anglického jazyka (pro čtení odborné literatury či návštěvu zahraničních kurzů), pokročilá znalost PC (znalost CAD programů vítána), samostatnost (technologie, estetika, obsluha přístrojů, materiály), nutná praxe v požadovaném spektru prací., Nabízíme: moderně vybavené prostředí a vynikající technické vybavení (moderně zařízená klimatizovaná bezkovová laboratoř) s výhledem do zahrady, týmová spolupráce (přímá návaznost na ordinace v budově), osobní rozvoj v oboru (přímá spolupráce s vedoucím lékařem), nadstandardní mzdové ohodnocení, 25 dnů dovolené, Nástup: 9/2018 nebo dle dohody. Pracoviště: Studio 32 s.r.o., Pod Sychrovem I, č.p. 1029, 101 00 Praha 101. Informace: Martina Škrdlantová, +420 271 751 631.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
10

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT