Zjevení. Tím je skoro 25 let Radost, kapela okolo teplického baviče Pepy Pondělíka, originálního trumpetisty, nemlčícího mima, svéráze. Její CD„Mravenci snědli kočku"(Guerilla Records, 2003) bylo už v čase vydání nevídané a neslýchané nejen v ČR. A je dodnes.

Pozitivní šílenství

Tolik „ujetých" nápadů na albu (produkce Míra Wanek, UJD), pozitivního šílenství i textech, to se jen tak neslyší. Písně Chlupatý bombóny, Karkulka (nakonec zásluhou vlka „už není panna"), Červený nos, Albína (je nevinná) či Labe s textem „Zeptej se Labe, kam pořád plave" zlidověly řečeno s Cimrmany „hlavně na Litoměřicku". Sem se Radost sem tam vracela na hudební festiválek Litoměřický kořen. Ten 20. je letos 4. a 5. července na tradičním místě, v letním kině na Střeleckém ostrově v Litoměřicích.

Pořadatel Michal Hanz teď zve většinu kapel, které bavily 1. ročník Kořene. TataBojs, Garage, Půlnoc, Hudbu Praha, Traband i Radost. Ta vše v pátek 4. 7. od cca 15.30 zahájí.

O Radosti jsme si povídali se Zdeňkem Rusínem (dnes Divadlo Krabice Teplice).

Jak vzpomínáte na 1. Kořen?
S Michalem Hanzlem jsme se znali už dřív, než nás pozval. Pamatuju si, že tam byla úplně výborná atmosféra. Pepa Pondělík pak měl paranoiu, že se na něj někdo mračil, protože jsme vypili v zákulisí víc, než jsme mohli. Ale byla to jen paranoia. Na elektrickou kytaru jsem hrál jenom chvilku, pořád mi vypadávaly trsátka z ruky, nebyl jsem na ně zvyklej. Tak jsem si jich na pódiu okolo sebe rozmístil asi deset, aby byly pořád po ruce.

Užili jste si to?
Naprosto. Lidi tam skákali v příkopu u pódia i mimo něj…
Poprvé jsem tam viděl skupinu TataBojs. Když zkoušeli, zvukař Láďa Veselý se ptal Mardoši, jestli má opravdu tak slabý hlas. Mardoša přiznal, že má. Pak už jsem jen léta žasl, jak jdou nahoru. A dnes je to jedna z mých úplně nejoblíbenějších kapel u nás. Těším se na ně a vždycky se chlubím tím, že jsme spolu tak nějak začínali na tom Kořenu. Každej jsme to dotáhli někam jinam, ale ty Kořeny tam jsou.

Pepa je středobod

Které písničky tehdy Radost v Litoměřicích hrála?
To je docela jednoduchý, protože Radosti přibyla většinou tak jedna písnička za rok. Takže Chlupatý bombóny, Babička, Na kolejích leží, Albína… Spousta z toho, co už dnes zase hrajeme. Radost se vždycky rozpadne a pak se zase dá dohromady. Vymění se trochu složení, ale ten středobod je vždycky Pepa Pondělík.

A vy ne? I vy jste Radost, ne?
Já se snažím trochu upozadit, protože vím, že Pepa je tvář Radosti. Já si můžu dělat šou ve svých kapelách a ve svém divadle. V Divadle Krabice Teplice. Takže v Radosti jsem strašně rád takovým pomocným „přicmrndávákem". A teď v nové Radosti ani nehraju na kytaru, jenom zpívám a snažím se nepřekážet.

Věru je radost, vidět showmana Pepu Pondělíka (zpěv, trumpeta) v akci s Radostí či s Čistírnou pokaždé jinak.

Které písničky máte s Radostí z poslední doby nové?
Docela nová je písnička Na louce. U ní odcházím z pódia, protože si nejsem jistý, co se v ní má dělat. To abych nepřekážel. Ale možná, že v pátek na Kořenu dám Louku taky.

Kolik lidí je dnes Radost? Internet je u ní velmi skoupý…
Mám pocit, že pět nebo šest.

Je těžké s Pepou v Radosti držet krok? Je velký svéráz!
(rozpačitě) Míváme skvělou symbiózu, jako bychom byli jednovaječná dvojčata. Ale když jsme spolu dlouhou dobu, začneme si lézt na nervy jako v každé domácnosti. Takže se vždycky na čas rozloučíme. Ale vždycky o sobě mluvíme jako o rodině, je to hodně srdečný vztah.

Jak moc nostalgický koncert na Kořen chystáte?
Nebude nostalgický, takových citů nejsme schopní. Ale bude to určitě i pro nás překvapení, co se tam bude dít.

Často se na Kořen vracíte?
Párkrát jsme tam byli. Ale vybavím si koncert v Hospodě U Letního kina. Tam si Michal omylem pozval dvě kapely, Radost a Neduhu.Tak jsme to tenkrát nějak dali dohromady, chvilku oni a chvilku my, hráli jsme i dohromady a pak už si to nepamatuju…

V čem je radost, hrát v Radosti?
V živelnosti. To je Radost!

Festival Litoměřický kořen 2014

pátek 4. a sobota 5. července

Letní kino Litoměřice, Střelecký ostrov

Pátek 4. července, od cca 15.30 v tomto pořadí:
Radost, Krch-off, TataBojs, Vladimír Mišík & Etc…, Garage & Tony Ducháček, Půlnoc, MCH Band

Sobota 5. července, od cca 11.00 v tomto pořadí:
Biorchestr, Vat, Václavek & Ostřanský, Hudba Praha, Vobezdud, Kuzmích Orchestra, Rudovous, Zuby Nehty, Traband, Aktual, Wattican Punk Ballet, Petr Váša, Ty Syčáci

Web: www.modryznebe.cz/koren

Vstupné v předprodeji do konce června stojí 550,- Kč, na místě 600,- Kč, jednodenní 400,- Kč.  Děti do 15 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.