VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Mišík, Kovářík a Ústí. Vše to do sebe zapadá

Severní Čechy, Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Tvrdí to Martin Kráľovský, pořadatel a zakladatel Střekovského hudebního léta. Letos zve na hrad Střekov na rock, boogie a blues.

2.7.2014
SDÍLEJ:

Hudebník Vladimír Mišík.Foto: Deník/Karel Pech

Kluby v létě odpočívají, pokud vůbec existují. Festivaly krachují, dostihla je krize. Nuda ale není na zámcích ani na hradech. Ústecký Střekov šestý rok láká na unikátní hudební přehlídku Střekovské hudební léto, které dominuje blues v různých podobách, jazz, boogie woogie, rock…

I letos to je „páteční záležitost", začátky vždy ve 20.00 a věřte, terasa gotické zříceniny, tyčící se roky nad řekou Labe, je skvělé místo pro koncert. Můžete si tam užít také. Vždyť vstupné je jen 150 Kč za koncert. To nikoho nezabije, ale ten zážitek! O tom už více s Martinem Kráľovským, jinak též dramaturgem vyhlášeného pražského hudebního klubu Malostranská beseda.

Vlakem na Kolín

Střekovské hudební léto otevírá už v pátek 4. července koncert skupiny Krausberry. Jak vám vyhovuje její živelnost?
Mám živelnost Krausberry rád a každý koncert si užiju. Pamatuji na letošní únor, když jsem na koncert k nám do Malostranské besedy vzal svoji dceru. Stála na pódiu u písně „Vlakem na Kolín" a řekla: „Tatí, je to strašný hluk, pojď pryč!" Nebojte, na Střekov tohle nepřivezu, přece vám nějací umělci z Prahy nezbourají dominantu města (smích).

Co si máme představit pod názvem „malá parta" Krausberry? Hrávají takto menší běžně?
Dorazí jen Martin, Mário a Ježek. V Balbínově poetické hospůdce u nás na Vinohradech tak hrávají často. Je to komorní koncert pro padesát lidí, hodně slov od Martina Krause…

Přehlídka 6. Střekovské hudební léto, hrad Střekov, Ústí, 4. 7. až 9. 8. 2014
pátek 4. července, 20.00: KRAUSBERRY malá parta

pátek 18. července, 20.00: BOOGIE BOYS (Polsko)

pátek 1. srpna, 20.00:
PROKOP ANDRŠT HRUBÝ

sobota 9. srpna, 20.00: VLADIMÍR MIŠÍK & ČDG
+ MIREK KOVÁŘÍK

web: strekovskehudebnileto.cz

Dá se čekat, že koncert bude akustičtější a víc bluesový?
Přesně taková je malá parta. Čeká nás akustický, bluesovější koncert, protipól velkého bandu.

Kterou písničku od nich máte nejradši? A proč?
Mám rád už zmíněnou Vlakem na Kolín. Mám k ní vzpomínky, které mě vracejí do takového příjemného období.

Polští Boogie Boys už jsou pro hradní festival staří známí. Na co se od nich můžeme těšit? Přivezou třeba nové album, získali někde na festivalu cenu?
Přijedou po druhé. Tentokrát na přání publika, kterému jeho přání rád vyplním. Ale po hraní na letošním ročníku mají Boogie Boys stopku a již nepřijedou. Dvakrát a dost je taková moje zásada. Mají nové album, opět mají po turné v Americe…
Hlavně jsou čtyři, posílili o kontrabas. Všichni, kteří je viděli na Střekově nebo na otevírání Lázeňské sezony v Teplicích, vědí, co se dá čekat. Bude to show jak má být. Kdo rád boogiewoogie, je srdečně zván.

Polákům se tu líbí

Jak kapela vnímá hraní na terase hradu? Mluvil jste o tom?
Přijedou podruhé. Když ode mne dostali pozvání, byli moc rádi a Bartek Szopiński obratem souhlasil. Rádi se vracejí na místo, kde se jim líbí, kde je bezvadné publikum. To Ústí s hradem Střekovem splňuje.

Můžeme říci, že se vrací, protože měli u publika velký úspěch? Že si o ně lidi řekli?
Boogie Boys přijíždějí podruhé, tentokrát na přání publika. O to víc, když je vidělo tolik lidí na otevírání Lázeňské sezony v Teplicích.

Lístek na festival oproti loňsku podražil o 50 procent, stojí 150 Kč. Pořád je to ale málo za tolik muziky, souhlasíte?
Už i loni to bylo 150 Kč. Pouze se nám nedařilo naplnit rozpočet a museli jsme přistoupit k tomuto kroku. Chci všem moc poděkovat, že to nebylo na koncertech znát.
Jsem rád, že lidi odradí pouze počasí, že je neodradí cena vstupenky. Každopádně už zvyšovat nemíním. Jestli to je moc nebo málo…!? Záleží na místě konání, na konkrétní akci. To, co někde stojí 150, může stát jinde 350 Kč.
Protiotázka: Přijde vám 550 Kč za komorní koncert Ivana Krále v Malostranské besedě moc či málo? Někdo říká moc, někdo málo. Každopádně vstupenky mizí.

Střekovské hudební léto je první „festival" v kraji, který zveřejnil svůj program. To proto, že jako zaměstnanec pražského klubu Malostranská beseda máte většinu interpretů na dosah?
Je pravda, že věci, u kterých stojím, se domlouvají lehce. Tak nějak jsem stál u zrodu knížky, která by měla vyjít k 80. narozeninám Mirka Kováříka. A tak nějak mě napadlo, že 60. léta, o kterých jsem s Mirkem nesčetněkrát mluvil, patří i Ústí nad Labem. Nejdřív se mi nechtělo zvát Mirka s Vladimírem Mišíkem dohromady (Vladimír byl účinkujícím Léta 2013), ale jejich Reduta blues, deska „Pár tónů, které přebývají…" z roku 1988 nahraná v Malostranské besedě… Co si budeme povídat, vše to zapadá do sebe na jednom místě a v jeden celek. Proč to nevyužít.

Náš nejhezčí ročník

Některé předchozí roky jste musel minimalizovat program přehlídky až na dva koncerty. To kvůli penězům? A už je lépe, jsou-li letos čtyři?
Stalo se to jednou a nebylo to příjemné. Pamatuji, jak jsem telefonoval s generálním partnerem Petrem Houškou a prosil ho o nesnižování jeho příspěvku, i když je festival poloviční. A on podpořil naše společné úsilí celkovou částkou a nám dovolil udělat alespoň ty dva koncerty. Byl to jeden z nejhezčích ročníků. Ty dva koncerty stály za to.

Jak unikátní je v rámci Česka trio Hrubý Prokop Andršt?
Není to nijak unikátní. Unikátní je zájem o koncert ze strany příznivců tria a našeho festivalu zároveň. Zatím je to nejprodávanější koncert.

S čím přijede?
S klasickým programem, se kterým chodí do klubu i na festivaly. Mám toto trio stejně rád jako Framus Five. Baví mě, jak si to všichni tři užívají.

Bitva o Karlův most

Hraje trio i velké hity Michala Prokopa, můžeme se těšit třeba i na Blues o spolykaných slovech nebo Bitvu o Karlův most?
Hraje. Těšte se.

Jak moc je tato parta jiná, než třeba Mišík s ČDG či Hlasovo Trio? Má i jinou poetiku?
Mám je pořád v jednom ranku s Vladimírem, Ivanem, Martinem (Krausem). Poetika je jiná, o tom nepochybuji. Jedná se o jiný rukopis muzikantů a hlavně rozdílné autory textů.

Ale jde vždy o českou špičku…
To nepochybně. Mišík, Prokop, Hlas… To je něco tak ojedinělého, co vzniklo a přetrvává dlouhá léta na scéně. Jejich úspěch není jen záležitostí České republiky, ale i zahraničí. Ať už se jedná pouze o občasné výlety do Ameriky nebo Evropy.

S Vladimírem Mišíkem a ČDG jako speciálním hostem vystoupí legendární recitátor Miroslav Kovářík. Vystupují takto spolu běžně, nebo to spíš bylo dřív?
Nevím, nakolik je ta frekvence stejná jako před lety, moc si to nepamatuji. Vím, že v 90. letech spolu hráli často, na CD je i záznam z jejich společného vystoupení v pražském klubu Reduta. Osobně dělám jejich společné vystoupení po čtvrté (třikrát v Malostranské besedě, pak teď v Ústí) a pokud bude zájem, budeme pokračovat.

Hradní narozeniny

Oslaví s námi Mirek, či my s ním, na hradě narozeniny?
Myslím, že ano a rád. Ale nechám to trochu i na návštěvnících, jestli mu budou chtít přát. Ale věřím, že ano. Bude to nádherný jubileum. Mirkovi bude 80. let, skláním se nad jeho energií, nad jeho vnitřním motorem… Takže popřát mu je naší občanskou povinností (smích).

Mají i písničky spolu, či „jen" podkreslují jeho recitaci?
Jde pouze o podkres, ale…
Víte sám, jak hodně pomohl Vladimír poezii Václava Hraběte písní Variace na renesanční téma. Tohle je, myslím, duet Mirka a Vladimíra. I když Mirek tuto báseň recituje a Vladimír v té chvíli nezpívá, kapela jen hraje, je slyšet, že to patří k sobě.
Pamatuji si na jeden ročník Sušického léta, kam dorazil Mirek jako bravurní konferenciér. Viděl jsem ho poprvé v životě, byl zjevení. Setmělo se, lidi ani nedutali, Mirek klečel a recitoval právě Variace. Do té doby jsem ten text znal jen od Mišíka a někde v sobě jsem ho slyšel, že do recitace dozpívává… Byl to takový osobní „podkres", ze kterého nakonec vyšel duet.

Autor: Radek Strnad

2.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt nutný předem telefonicky PP na 90 dnů, Pracovníci společnosti vykonávají značně fyzicky namáhavou práci výpis RT, odpovídající zdravotní stav , pomocné úklidové práce ve skladech, v potravinářském průmyslu ( zdravotní průkaz) dále v nemocničních objektech, úklid na stavbách ubytovnách dle zakázek, včetně 5* hotelech, ale i venkovních prostorách, práce včetně víkendů a svátků, nepravidelná pracovní doba v rozmezí od 5.00 do 24.00 s místem výkonu po celé Praze. V případě úklidů obchodních ploch možnost nočních směn. práce s chemickými přípravky POZOR alergie a pod. Přesná charakteristika práce dle konkrétních zakázek. Pracoviště: Kravsovo s.r.o. - praha, . Informace: Bilanyuk, +420 725 805 980.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel ZŠ - 2. stupeň, matematika, chemie, fyzika, ICT - možno ve spojení s dalšími předměty. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY:, -kvalifikační předpoklady dle zákona 563/2004 Sb. o pg. pracovnících v platném znění , -čistý výpis z rejstříku trestů, morální bezúhonnost, -kladný vztah k dětem a loajalita ke škole, -ochota podílet se na dalších školních i mimoškolních aktivitách, -aktivní přístup k práci, kreativita , -ochota učit se a realizovat nové věci – formy práce s dětmi apod., , Výborná dopravní dostupnost včetně Prahy. Přivítáme i absolventy, případně studenty dokončující studium. Nabízíme příjemné pracovní prostředí, vstřícný přístup a dobrý pracovní kolektiv.. Pracoviště: , . Informace: , .

Výroba - Výroba Nástrojař 22 000 Kč

Nástrojaři Nástrojař/ka, operátor/ka, programátor na CNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Jablonské nábřeží č.p. 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Pracoviště: Isolit-bravo, spol. s r.o., Jablonské nábřeží, č.p. 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Informace: Miloslav Žemlička, +420 724 081 025.

Gastronomie - Cukráře/ky 24 000 Kč

Do všech provozoven Ovocného Světozoru přijmeme na plný úvazek cukráře/ky.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–20. května 2018

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Videosouhrn 19. května 2018

Slovanská epopej v Brně a proč už nepotřebujeme žádné další zákony: videa dne

Odhalování podzemního labyrintu a s pepřovým sprejem proti revizorům: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 17. května 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Češi padli ve čtvrtfinále s USA. Sen o semifinále rozmetal Kane

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Šest let od poslední medaile, tři roky od posledního semifinále. Taková byla čísla před čtvrtfinále letošního mistrovství světa. A nelichotivá série českých hokejistů se opět prodloužila. Americký kapitán Kane ukázal svou extratřídu a poslal svůj tým mezi nejlepší čtyřku při výhře 3:2.

ON-LINE: Češi medaili z MS nepřivezou. Nezvládli čtvrtfinále s USA

Čeští hokejisté skončili na světovém šampionátu těsně před branami semifinále. Nad jejich síly byl v Dánsku ve čtvrtfinále výběr Spojených států vedený hvězdným Patrickem Kanem. Se zámořským celkem prohráli 2:3. Trenér Josef Jandač tak své působení u národního týmu ukončí bez medaile.

Čechmánkův soud, božstva z písku a pocta krásným Češkám: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 14. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT