Výročí připomíná mezinárodní putovní výstava, jejíž verze v českém jazyce vznikla díky podpoře českých partnerů a která je od úterý 5. ledna do konce března 2016 k vidění i v roudnickém Podřipském muzeu.

Výstava popisuje cesty budoucích letců do Británie přes Polsko, střední východ či Francii. Bohatá obrazová dokumentace zachycuje život československých příslušníků RAF od 30. let 20. století, kteří v této době zahajovali vojenskou kariéru. Důvodem pro odchod do zahraničí se stala Mnichovská dohoda, a proto se rozhodli k cestě do exilu, vstupu do RAF a boji v jednotlivých československých perutích.

Není opomenut ani jejich návrat a prvotní euforie, ale ani komunistická perzekuce a porevoluční rehabilitace. Obsaženy jsou také informace o internačním táboře ve Svatobořicích, kde byli vězněni rodinní příslušníci účastníků zahraničního odboje, stejně tak těžko pochopitelný popis perzekucí, ilustrovaný fotografiemi z vazby, dopisy z táborů nucených prací a popisy osudů některých obětí komunistického režimu.

Nová výstava ukazuje Čechoslováky v RAF

Na tomto místě připomeňme roudnického rodáka Eduarda Šimona, jenž se nedávno stal díky válečným zásluhám v 311. čs. peruti čestným občanem města Roudnice. Nechybí ani připomenutí lidických mužů, kteří se nemohli a nesměli vrátit do znovuobnoveních Lidic. Významná část výstavy přibližuje snahy o rehabilitaci letců v 60. letech, filmy o našich letcích v RAF, desítky odhalených památníků a další.

Zahájení výstavy proběhlo 6. 5. 2015 v kostele St. Ethelbert v East Wrethamu kde ji za deset dní navštívilo 400 osob, včetně rodinných příslušníků bývalých letců RAF. Druhým zastavením bylo bývalé letiště Catterick, dnes základna Royal Artillery a posléze Tain, kostel St. Duthuse.

V průběhu srpna byla instalována ve Spitfire and Hurricane Memorial Museum v Manstonu a naposledy na mezinárodním letišti v Exeteru. Realizátorem výstavy je klub vojenské historie 276th Sqdn. RAF (re-enacted) o. s. Jedná se o nejstarší klub vojenské historie ve střední Evropě se sídlem v Praze a působností v celé ČR, který se činností zaměřuje pouze na RAF a WAAF.

Je rovněž autorem akcí jako Setkání nebeských jezdců (http://jezdci.valka.cz), akce Trhovokameničtí Židé a příslušníci RAF, v jejímž rámci byl, mimo jiné, odhalen památník příslušníkům RAF a obětem holocaustu z Trhové Kamenice. Podílel se rovněž na několika hraných dokumentech a výstavách.