The Swinging Blue Jeans (SBJ), beatová kapela založená v Liverpoolu zkraje 60. let, už projela celý svět. Naposledy měla krátké turné po Česku v roce 1968, teď se po 45 letech vrací a rovnou slavit. Bonifanti je zvou na mejdan ke svému půlstoletí, též jim zahrají Viktor Sodoma, Karel Kahovec, The Boom Beatles Revival Band, Luboš Andršt, Neřež i mnozí další. Do Ústí ovšem The Swinging BJ přijedou poprvé, i proto se Deník Alana Lovella zeptal:

Jak vzniklo vaše jméno, váže se k názvu The Swinging Blue Jeans nějaký příběh?
Skupina se jmenovala The Bluegenes, když začínala na konci 50. let. Na počátku 60. let ji sponzorovala firma Lybro, vyrábějící džíny. Před Bluegenes se pak vložilo Swinging a Bluegenes změnili na Bluejeans. Od té doby se kapela jmenuje Swinging Blue Jeans.

V USA jen párkrát

Za kolébku bigbeatu považujeme samozřejmě Velkou Británii, ale Amerika se od ní pak rychle učila. Bylo pro vás i hraní v USA zajímavé či důležité?
Skupina nikdy neměla velké turné po Spojených státech. Jednalo se pouze o několik jednotlivých koncertů.

Vaší kapele kdysi dělali Beatles v Liverpoolu v Cavern Clubu předkapelu. Který rok to byl a jak se stalo, že pak Beatles uspěli, stali se slavnějšími?
Beatles hrávali v Cavernu v letech 1962 a 1963 v čase oběda. Nebyli předskokany, nýbrž hosty SBJ. Beatles už v té době psali vlastní skladby, všichni věděli, že jsou jiní než ostatní kapely. Už tehdy byli předurčeni k velkým věcem.

Ústecká skupina The Boom Beatles Revival Band má každý rok pěkné vánoční koncerty se zajímavými hosty. V Ústí tak hráli Pete Best, první kytarista Beatles i Tony Sheridan… Znáte se s nimi, hráli jste i spolu?
Hráli jsme ve stejném programu jako Tony Sheridan a Pete Best. V roce 2004 jsme jeli turné s Bandem Peta Besta, s The Fourmosta a také s The Merseybeats.

Dost jste zažili, ale od roku 2010 už s vámi není ani poslední zakládající člen Ray Ennis. Co dnes dělá? Stýská se vám?
Ne, nechybí nám. Rozhodl se odpočinout si od cestování s kapelou. Dá se vlastně říci, že odešel do důchodu (smích).

I Hippy Hippy Shake

Co byl váš největší úspěch?
Každý koncert je pro nás největší úspěch. Je skvělé dělat takové věci v našem věku.

Které songy v Ústí zahrajete?
Budeme hrát hity, které všichni znáte, Hippy Hippy Shake. Good Golly Miss Molly, Don't make me over či Your no good. Také ale další skladby z řadových desek.

Nejstarší z vás je Peter Oakman, jel dokonce turné s Beatles. Kdy to bylo? Jaká byla jeho role, co to pro něj znamenalo?
Peter byl na turné s Beatles v roce 1962, tehdy hrál s Joe Brown & The Bruvvers. Peter napsal A Picture of You a hrál na všech raných nahrávkách.

Všichni jste hráli se slavnými kapelami. Se kterými?
Alan Lovell (kytara/zpěv): Než jsem se připojil ke SBJ, hrál a točil jsem s mnoha přáteli ze 60. let. Dosud stále s některými hraju, pokud zrovna nehrajeme se SBJ. Je to třeba Brian Poole (Tremloes), Mick Avory (Kinks), Eric Haydock (Hollies), P J Proby a další!

Peter Oakman (baskytara/ zpěv) hrál před SBJ s Joe Brown & The Bruvvers, Van Morrisonem, Joe Cockerem…
Geoff Bannister (klávesy/ kytara/ zpěv) hrál s The John Barry Severn, Billym Furym, Brendou Lee, s The Alan Bown Set…
Graham Hollingworth (bicí) hrál dvacet let s Chuckem Berrym, byl studiovým hráčem, hrál a točil s Cliff Richardem, Billym Paulem, Marthou Reeves & The Vandellas, Haroldem Melvinem & The Blue Notes…

Liverpool je skvělý

Jaký byl Liverpool a Velká Británie vůbec v roce 1964 v porovnání se současností?
Od šedesátých let se Liverpool hodně změnil. Především od doby, kdy se městská rada rozhodla nahradit původní Cavern Club. Nový byl postaven hned vedle přes ulici. Přes to všechno je ale Liverpool stále to skvělé město!

Jaké byly vaše vztahy s Beatles, potkávali jste se v Hamburku a Liverpoolu? Ke kterému Beatlovi jste měli nejblíže a proč?
S Beatles jsme se v Hamburku nepotkali, přijeli jsme až po Beatles. SBJ ale dostali pozvání na Paulovy 21. narozeniny. S Ringem a Paulem se v poslední době moc nepotkáváme, ale třeba George se za námi stavil v zákulisí, když jsme jeli turné v roce 2000. A s Paulem jsme se potkali v Londýně někdy v roce 2006.

Fanoušci jsou někdy neúprosní, mnohdy se od kapely spokojí jen s pár hity, historie pro ně moc neznamená. A pro vás?Historie skupiny je pro nás velmi důležitá a ačkoliv se
za všechny ty roky změnilo obsazení, snažíme se být věrní původnímu zvuku a svým fanouškům po celém světe.

Těšíte se na koncert do Ústí?
Moc se na vás všechny těšíme, že si v Ústí zahrajeme pár starých dobrých rokenrolů.
Navíc, The Swinging Blue Jeans, Hermans Hermits, Dave Berry & The Ivy League pojedou v Anglii šňůru The Sensational 60´s Experience Tour se šedesáti šesti koncerty. Začíná 3. října, termíny koncertů jsou na webu skupiny. To pro případ, že byste právě v té době byli v Anglii.