Na své přednášce „rodinné svátky o sto let zpátky" povypráví o tom, jak se žilo v době, kterou již většinou známe pouze z literatury či filmů.

Výtvarnice a spisovatelka Kamila Skopová je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze. Od roku 1972 se vedle své profese zabývá studiem národopisu. Spolupracuje s řadou folklórních souborů. Je autorkou mnoha výstav lidových zvyků a obyčejů, scénických pásem, replik lidových krojů a předmětů. Učí ve škole folklórních tradic obor lidový oděv.

Kamily Skopová je autorkou několika čtenářsky oblíbených kuchařských knih s recepty na tradiční česká jídla. Napsala i několik knih, které přiblíží čtenářům české zvyky a obyčeje. V roudnické knihovně bude přednášet v úterý 6. května na téma „ rodinné svátky o sto let zpátky".

Tak jako z našeho života zmizela většina výročních kalendářních zvyků, obřadů a obyčejů, tak postupně mizejí i rituály a oslavy rodinné. Ale ani ony dnes nejsou zbytečným přepychem: uvítání dítěte na svět, křest trachta, zásnuby, svatební obřadnost, ale také věci poslední, důstojné rozloučení.

Náš život se stává citově chudším, je plochý, jednotvárný. Odkaz předků v podobě vžitých rodinných rituálů nelze nahradit. Je v nich tradice, úcta k minulosti vlastního rodu, jistota letitých kořenů. Paní Skopová bude na své přednášce vyprávět o tom, jak se žilo v době, kterou již většinou známe pouze z literatury či filmů.

Neměli bychom zapomínat na moudrost našich předků, kteří tvrdě pracovali, ale oslavy a rituály si ve svých domovech uměli užít. Pro objednané školy přednáška začíná v 11 hodin, ostatní veřejnost si vyslechne zajímavou přednášku v 17 hodin.