VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Vladimír Čepek: Kráska z Leenane je černá komedie

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Dvakrát vyprodáno! Toť bilance inscenace Kráska z Leenane, první premiéry první sezony divadelního spolku Činoherák Ústí. Premiéru má mít v pátek 26. září od 19. 30 v bývalém kině Hraničář, které herci spolu s dobrovolníky zrekonstruovali na divadlo.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Herečky (zleva) Marta Vítů a Anna Fišerová představují matku s dcerou v inscenaci „Krásky z Leenane“. Milují se i nenávidí, nemají to spolu lehké... Foto: Václav Voslař

Činoherák Ústí, nástupce ústeckými radními popraveného Činoherního divadla a pokračovatel legendy Činoherní studio, má nazkoušenou slavnou černou komedii britského dramatika Martina McDonagha. Proslavil se i filmem V Bruggách. Ústí uvidí jeho Krásku z Leenane. Drama z místa, odkud se člověku zoufale nechce, protože je krásné. Ale není to to nejlepší místo pro život, chybí zde práce. Jakákoli.

O novince v režii Filipa Nuckollse, Činoherák Ústí už ji představil médiím zkraje září na první čtené zkoušce v klubu Mumie, jsem si povídali s Vladimírem Čepkem, dramaturgem Činoheráku.

Vladimíre, jak velká legrace bude nová premiéra?
Já doufám že velká. Je to klasická černá komedie, její autor, Angličan, vychází z irského prostředí. A to je velmi podobné tomu českému, takže nás určitě dobře pobaví. A protože je Kráska černá komedie, je dojemná i krutá a humor v ní nechybí.

Kráska není coolnes

Má Kráska z Leenane něco společného s coolnes dramatikou, která měla svého času v Činoherním studiu velký úspěch i díky dost otevřené a drsné inscenaci Shopping and Fucking?
Má s ní společnou pouze dobu vzniku. V době, kdy psal McDonagh své opusy, působila i Sarah Kane nebo Mark Ravenhill, autor zmíněné hry. Ale Kráska není coolnes dramatika. Vychází z irských reálií, styčný bod bychom asi mohli najít v určité krutosti, ale ta není prvoplánová. Není tu snaha šokovat, odehrává se tu příběh a krutost je daná prostředím, ze kterého McDonaghova černá komedie vychází.

Ke které postavě z dramatu máte nejblíže. Lze se s některou ztotožnit? Milovat ji? Bude jí publikum fandit, mít rádo?
Já myslím, že bude. V Krásce vyprávíme o základních lidských problémech, jednak vztahových, pak také o vztahu matky k dceři, rodičů k dětem. Podobné problémy možná mnoho z nás vidí ve svém okruhu, o to mu budou bližší…
Postavy této inscenace jsou velmi živě napsané. Tak doufáme, že budou v našem podání pochopitelné. Budou srozumitelné lidem, kteří se do nich budou moct vcítit.

Publikum ano. Ale vy sám, ke komu máte nejblíže? Nebo od postav hry máte spíše odstup?
(smích) Jako dramaturg bych měl mít odstup, ale zatím to v sobě ještě nemám rozhodnuté. Prozatím se na hru snažím nazírat jako na celek, postavy se snažím brát takové, jaké jsou. Nemám zatím k některé blíž než k jiné.

Jakou roli podle vás v této „irské" hře hraje soucit?
Myslím si že docela zajímavou. Soucitu se v ní člověk spíš dovolává, ale moc ho tam nenachází… podobně, jako v dnešním světě. Takže roli tu hraje možná spíš jeho absence, nedostatek soucitu.

Proč jste se rozhodli právě pro tuto inscenaci? Jak podle vás bude výjimečná v rámci sezony, která právě vzniká, rodí se?
Je to otevírací inscenace sezony, při výběru této hry jsme mysleli nejen na herce, ale také na diváky. To aby byla hra přístupná publiku, aby se divák i pobavil. A zároveň je to jistá paralela s regionem severních Čech. Jedna ze zásadních vět té inscenace je: „Tohle je Irsko, každou chvíli odtud někdo odchází." Myslím si, že v současné době je náš region podobný. Spousta lidí odtud odchází, i když to tu strašně milujou, ale není tu pro ně dost možností, ani dost vyžití. Proto odsud prchají. A i to je důvod, proč jsme sáhli po této inscenaci. Paralely jsou zde velmi silné.

Koho obsazovat?

Můžete si vybrat z bývalých herců Činoherního studia kohokoli, což i děláte. Jak velké dilema pro vás je koho obsadit? Jak snadno se říká někomu, kdo by ve hře třeba i rád hrál, že s ním tentokrát nepočítáte?
V divadle, které nemá lidi napevno v angažmá, to tak těžké není. Je to možná jednodušší, a v tomto případě bylo obsazení rolí dopředu dohodnuté, dané.
Je to na domluvě s herci, zatímco v klasickém repertoárovém divadle můžete dát roli klasicky „příkazem". Ale domluva je mi milejší, nejsem ten, který by chtěl rozkazovat. A režisér Filip Nuckolls to má myslím stejně jako já.

Do červnové premiéry Shakespearovy hry Dva muži z Verony šli herci Činoheráku s nadšením. To bylo dané i situací divadla, nekompromisně likvidovaného radními z Ústí. Počítáte s tím, že ono nadšení hercům vydrží?
Doufám, že ano, i když je to těžké. Ale co vidím, všichni lidi, kteří do Krásky jdou, do ní dávají velké nadšení. Její zkoušky jsou moc fajn.

Režisér Filip Nuckolls (vlevo) a dramaturg Vladimír Čepek při jedné ze čtených zkoušek Krásky z Leenane.

Premiéra je už v pátek 26. září od 19.30, toto i následující představení Krásky jsou beznadějně vyprodaná. Co bylo těžší, dokončit rekonstrukci bývalého kina Hraničář, nebo nastudovat hru tak, jak má být?
Ono to šlo ruku v ruce, obě tyto věci musely jít souběžně. Nazkoušet inscenaci je naše profese, ve které jsme už dlouhou dobu. Ale Kráska je nový text, pro mě první setkání s McDonaghem, výzva. Je to pro mě vzrušující, i když práce, kterou děláme. Ale dokončit Hraničář je těžší. Najednou tu člověk dělá i věci, které běžně nedělá.

Počítáme se zájezdy

Ústecká inscenace Dva páni z Verony byla dost mobilní, mohli jste ji hrát prakticky kdekoli, i venku. Bude taková také Kráska? A to tak, abyste kvůli ní nemuseli stěhovat těžké kulisy napříč republikou…
Každá hra potřebuje své. Tady je předepsaná docela velká scéna, bez některých věcí se neobejdeme. Ale na zájezdy myslíme. V Činoheráku na Střekově díky pozici divadla a ambicím některých výtvarníků byly kusy, které hostování moc neumožňovaly. Zde na to myslíme, zájezdová činnost je pro nás velmi podstatná. Ta vydělává peníze.

S jakými nadějemi máte spojenou premiéru?
Je to otevírací premiéra 43. sezony Činoheráku a já doufám, že se ji podaří naplnit. Máme samozřejmě stanovený plán na celou sezonu, tak věříme, že se podaří ji ufinacovat a dokončit. To, co se dnes děje, tedy že jsme v Hraničáři, zjara znělo až nereálně. Hrát v budově, která je pět let zavřená… Doufáme, že tak, jak to jde dosud, to půjde i dál. Že se podaří Hraničář rozjet, že tu v hraní budeme pokračovat.

Režisér Filip Nuckolls se nechal slyšet, že už by se mu zpět na Střekov ani moc nechtělo…
Budova ve Varšavské na Střekově, kde teď bude působit nově vzniklé dětské divadlo Amulet, je objekt určený pro divadlo. Člověk, který tu prací strávil tolik let, k ní má vztah; je strašná škoda, že už tam nejsme. Ale i ve chvíli, kdyby byla možnost se tam vrátit, by bylo fajn, kdyby Hraničář nezanikl, dál by dýchal, byly tu zajímavé kulturní aktivity.

Počítáte dál se spoluprací s ústeckou univerzitou, s nadšenými lidmi, kteří vám fandí? Budou pokračovat akce typu Pecha Kucha Night, dojde na výstavy…
Určitě. Divadelní činnost spolku Činoherák Ústí bude v Hraničáři jedním z odvětví. Druhou odnoží budou výstavy, Pecha Kucha Night, vernisáže, koncerty, besedy, promítání… Vše by se mělo navzájem doplňovat, z Hraničáře, věřím, tak vznikne multi kulturní centrum.

Autor: Radek Strnad

25.9.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 150 Kč

Zámečníci strojů zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: samostatnost, spolehlivost, manuální zručnost a čtení z technické dokumentace, Nabízíme: prémie, 13. plat, stravenky , Osobní kontakt na pracovišti po předchozí domluvě.. Pracoviště: Lt trade s.r.o., Stříbrská, č.p. 557, 333 01 Stod. Informace: Pavla Nozarová, +420 774 185 929.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce ve skladu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Štefánikova 522/42, 695 01 Hodonín. Náplň práce - komplexní skladové hospodářství - převzetí zboží, zaskladňování, cenovkování. Výhoda znalosti programu POHODA. Stravenky. Kontakt na mail: blanka.lukovska@naradilukovsky.cz. Pracoviště: J-rival, s.r.o. - provozovna 01, Štefánikova, č.p. 522, 695 01 Hodonín 1. Informace: Blanka Lukovská, +420 777 148 984.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní práce, zpracování žalob. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, petr.novotny@ospen.cz, osobně: každé pondělí mezi 9 - 11 hod., , Administrativní pracovník/ce, zpracování žalob a návrhů na exekuce. Komunikace se soudy a exekutorskými úřady. , Minimálně středoškolské vzdělání, výborná znalost psaní na stroji, PC, hmatová metoda. Samostatnost, pečlivost, odpovědnost. , Životopis pouze emailem na petr.novotny@ospen.cz. Pracoviště: Ospen s.r.o.- provoz kolín, Jiráskovo náměstí, č.p. 1487, 280 02 Kolín 2. Informace: Petr Novotný, .

Obchod - Vedoucí, prodavače 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí Černá info@masojiko.cz


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Bohuslav Sobotka.
10

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. března 2018.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT