VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Vladivojna: Dělám hudbu, jakou bych sama chtěla poslouchat

Ústí nad Labem, Most, Praha /ROZHOVOR/ - Večer uměleckých chuťovek Eňo Ňuňo v pátek U Vlka v Ústí vyvrcholí koncertem Vladivojny.

10.10.2014
SDÍLEJ:

Někoho může šokovat, nás ale Vladivojna La Chia dost baví. Svými obrazy i hudbou.Foto: Tono Stano

Dopije konvičku čaje a objedná si Jacka Danielse. Bez zaváhání ale odmítne bezbarvou grapu, kterou jí nabízí jugoslávský majitel hospody. Rozhodla se pít něco tmavého voňavého a za žádnou cenu si nenechá něco vnutit. Soudím, že nejen v kořalce, i v životě.

Odpovídá bez nadechnutí, vášnivě, bez rozmýšlení. Smysl otázky chápe, ani ještě nedozněla. Mluví lahodnou spisovnou češtinou a do mazlivé ostravštiny sklouzne, jen když odpovídá překotně vzrušeně. Je racionální, přímá a mluvit ji baví.

Když odpovědět nechce, řekne tiše, ale na férovku, že tohle na veřejnost nepatří. Je zdvořile odtažitá a chladná, když musí tomu natvrdlému novinářskému dotěrovi cosi vysvětlovat opakovaně, když musí překonávat odpor.

Kdy přijde čas sklízet vavříny? Být oceněn, získávat Zlaté slavíky, další pocty a peníze?
V hudbě to u nás není možné. Společnost tak není nastavená. Já se teď víc věnuju hudbě, než malířství. Touhu malovat mi nikdo nedokáže vzít, ale v hudbě cítím takovou zvláštní lehkost bytí. Bez hudby nedovedu žít. Když nemaluju měsíc,dva, nerve mi to žíly, jako když neskládám nebo nehraju.

Píšu i pro Hřebejka

Tak jinak. Jakou životní perspektivu má muzikant, který nechce dělat komerci?
Ale já nedělám menšinovou hudbu! Sice to neškatulkuju, ale moje cílovka je jiná. Teď dělám komerční projekty, třeba hudbu k seriálu pro HBO, který točí Honza Hřebejk, předtím hudbu k filmu Nevinnost. To jsou mainstreamové záležitosti.

Filmová hudba není váš vývěsní štít. Vladivojna La Chia přece svou hudbu prezentuje na pódiu.
Nene, pro mě je oboje stejně zásadní a důležité. Fakt to neberu jako podkres seriálu. Prostě skládám čtyřicet minut hudby, píšu aranže, strávila jsem nad tím rok života a je to pro mě stejně zásadní jako jakákoli sólová deska. Stálo mě to možná jen víc úsilí, byla to piplačka, i když to byla hudba pro seriál.

Ale jako sólista a solitér nejste v tomhle projektu ten hlavní.
Hudbu dělám sama, jsem ten hlavní. Mně je jedno, jestli skládám písničky pro pódium, nebo hudbu pro film.

Pořád obcházíme otázku, jakou perspektivu má nekomerční umělec.
Tak to se nebavíme o mně, já se pohybuju v obou sférách. Jsem nezávislá, ale dělám i projekty komerční. Nemyslím, že bych byla v nějaké okrajové nekomerční kategorii. To bych se hudbou neživila, nezávislý muzikant se hudbou neuživí…
Moje deska „Tajemství (z)prostěradel" je úplně nekomerční a nezávislá sama jsem ji složila, natočila, vydávám si ji sama, nejsem závislá na žádném labelu. Na druhé straně stojí moje hudba ke komerčnímu seriálu, kde titulní skladba je klasická rádiovka. Nazpívala jsem ji s Matějem Ruppertem, natočili jsme komerční klip. HBO ji bude chtít prosadit v rádiích s ambicí vysoké rozhlasové rotace.

Vy chcete mít rádiový hit?
Ne. Hit mě vůbec nezajímá. Ne.

Pardon, vždyť právě radostně říkáte, že HBO chce písničku prosadit do rádií.
Není to snaha o hit. Já udělala titulní skladbu a HBO chce, aby se hrála v rádiích. Mít skladbu pro rádio neznamená mít hit. Bylo by skvělé, kdyby to byl hit, ale s tím záměrem jsem to nepsala. Mě baví skládat i jemné věci. Ale žijeme v Česku, kde rádia omílají čtyři kapely, přestože existuje spousta kapel s úžasnou hudbou. Spousta skvělých písniček se hitem nikdy nestane, protože rádia je nikdy nepustí. Je to absolutní blokáda nové věci nemají u nás šanci se prosadit. Rádia poptávají leda tak nějaké předělávky Kryla.

Sama si píšete hudbu, texty, točíte klipy, vydáváte desky, děláte promo, pěstujete image. Jiní na tohle chtějí mít celé týmy. Je to znouzectnost, nebo musíte mít vše pevně pod kontrolou?
Oboje platí. Kdybych si mohla dovolit nějaké štáby a líbil se mi scénář, asi by mě nenutilo dělat to sama. Já točím klip mobilem, oni by měli světla, techniku, dokonalé kamery…

Kafrám do všeho

… a byla by to ale Vladivojna?
Já kafrám do všeho, proto i v případě velkého štábu by to byla Vladivojna! Když je člověk dohnán k tomu, aby si vše dělal sám, získává více autenticity. Všechny bizarnosti, které mě napadnou, si točím a stříhám sama. Kdybych měla za sebou štáby, neměla bych potřebu se učit nové věci, třeba filmový střih. Ovšem než bych dala 50 tisíc za natočení klipu profi týmem, pojedu raději na hezkou dovolenou.

A pro koho tedy vaše hudba je? A obrazy?
Moji největší posluchačskou obec tvoří lidi, kteří už mají něco naposloucháno, mají hudbu rádi, trochu fajnšmekři, tak od 25 nahoru. Nikdy netuším, jaká bude moje další deska. Jestli elektronická, akustická, s kapelou nebo bez, taneční nebo písničkářská. Píšu si postupně skladby a když mi ta kolekce dohromady dá nějakou logiku, tak to vydám.

Jakou jste si koupila první desku?
Vím, jakou první jsem dostala: Mydli to! od J.A.R. Bylo mi nějakých devět. A koupila? Asi něco od Faith No More. Naposledy jsem si koupila desku od žebrajícího kytaristy na Staromáku.

Ve vašich textech jsou intimity, důvěrnosti, které člověk obvykle nahlas a veřejně neříká. Tak jste psala vždycky?
Nemám problém něco o sobě sdělovat. V mé první kapele Banana jsem psala jen takové hrátky, osobní texty píšu od doby, co jsem sólista. Bylo přirozené, aby se moje texty týkaly mého života. Nemám ráda plytké texty, nicneříkající, obecné. Vážím si, když text patří ke člověku, který ho zpívá. Je to autentické, je to jeho. Dělám hudbu, jakou bych sama chtěla poslouchat.

Prý hrajete badminton? Malé hřiště, rychlé výběhy, kratičké sprinty, bum prásk, rychlý konec. To je alegorie vašeho života?
Právě že ne. Jednou za týden si jdu pinknout, protože se potřebuju rychle splavit. Člověk je za půlhodinu úplně vyřízený a to mi vyhovuje. Zbavím se přetlaku a pak dlouho zase mám vnitřní klid. Když tvořím, potřebuju klid, absolutní samotu, harmonii a přírodu. Když pak jsem mezi lidmi, jde ze mně energie.

Jak slavíte? Úspěch, narozeniny, dokončení desky?
Ráda slavím nějaké drobnosti. Když mám chuť, koupím flašku a záminku nepotřebuju. Veselá jsem od podstaty a trvale.
Muzikanti okolo mě ale moc nepijou. Alkohol máme rádi, ale tak normálně. Navíc muzika dnes musí mít nějakou eleganci a úroveň. Chlapi chlastat můžou, ale u ženský by to nebylo hezký. Líznutá jsem odzpívala koncert jen jednou. Byla jsem nemocná a chtěla jsem to přepít slivovicí. Chtěla jsem to mít rychle za sebou, ale hrála jsem o padesát minut víc než obvykle.

Jste z Ostravy, k Ostravě se hlásíte, ale bydlíte v Praze. Proč jste odešla? Ani ostravský přízvuk už nemáte.
Vypiju čtyři sklenky a přízvuk mít budu. Nechci žít v Ostravě, ani v Praze, chci žít někde v přírodě, na statku. Ostrava mě nebavila, štvalo mě to tam. Bylo to zahořklé, věčné stěžování, tak jsem šla jinam.

Muzika je má vášeň

Co děláte ve volném čase?
Muziku. Nemám pracovní dobu a potom volno, moje práce a volný čas jsou propojené. Dělám si muziku pro sebe, je to vášeň. Taky mě baví si číst, koukám na filmy, chodím ven se psem.

Jaký máte vztah k TV soutěžím typu SuperStar?
Nuda. První řadu si pamatuju, ta mě bavila, to bylo zjevení. Myslím, že teď už to nemá smysl. Ta děcka myslí, že když dobře přezpívají písničku, otevře se jim svět a začnou jezdit koncerty. Ale zpěvák musí mít jiný styl života, jinou duši, musí vědět o čem a proč zpívá. Podívejte na Rottrovou nebo Špinarku. Ty už mají něco odžité, není to jenom technika, je to duše.

Zpracoval Tomáš Ondrášek

Autor: Redakce

10.10.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Dělník/ce v masné výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z.: 18.9.2018, 15.10.2018, Dělník ve výrobě uzenin, možný i zkrácený úvazek dle domluvy, hlaste se telefonicky denně od 6:00 do 16:00 nebo na email milan.zabcik@seznam.cz, Osobní kontakt: každý pá, 8:00 - 10:00. Pracoviště: Milan žabčík- petřvald, 742 60 Petřvald u Nového Jičína. Informace: Milan Žabčík, +420 774 328 232. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 26 000 Kč Zubní lékaři bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont.:tel.: 775 087 897, osobně na adrese Böhmova 1982/5, Praha 5 po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Dentland s.r.o. - místo výkonu práce böhmova 1982/5, Böhmova, č.p. 1982, 155 00 Praha 515. Informace: Iana Iatsemirska, +420 775 087 897. Management - Management Ředitel 65 535 Kč Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v průmyslové výrobě Manažer oddělení nákupu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z:11.6.2018, a: 15.10.2018 - místo se souhlasem i pro zaměstnaneckou kartu,, Požadavky: znalost korejského jazyka slovem i písmem., Zajištění plynulého provozu oddělení nákupu. , Kontakt: e-mailem: lowakova@plakor.cz. Pracoviště: Plakor czech s.r.o., Průmyslová, č.p. 367, 742 51 Mošnov. Informace: Lucie Lowaková, . Obchod - Prodejce mobilních telefonů, Hradec 20 000 Kč Prodejce Aktivní prodej produktů a služeb zákazníkům na prodejně. Řešit požadavky a potřeby zákazníků. Vést administrativu a agendu spojenou s prodejem a následným zákaznickým servisem.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Anna Marešová vytváří unikátní erotické pomůcky.
5

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

AKTUALIZOVÁNO

ODS zvítězila v senátních volbách, lidovci i ANO propadli. Debakl ČSSD

/FOTOGALERIE, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Deset zástupců ODS míří do Senátu. Opětovně zde usedne například populární teplický primátor Jaroslav Kubera, naopak propadl šéf lidovců Pavel Bělobrádek či exministr kultury Daniel Herman. Neuspěly také vládní strany ANO a ČSSD, které pošlou do horní komory po jednom zástupci. Vítězství z prvního kola stvrdil v Praze Pavel Fischer, do Senátu zamíří i další z neúspěšných kandidátů na post prezidenta Marek Hilšer. Ve hře bylo celkem 27 křesel.

Náročné putování maličké kudlanky i olbřímího klavíru: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 10. října 2018.

Koaliční salto v Brně a mačeta proti zlodějům šály: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 9. října 2018.

Ztracení turisté v Krumlově a nové kolo pro elektrárnu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 8. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT