Na jubileum 100 let od úmrtí nejstaršího panovníka habsburské monarchie Františka Josefa I. se téměř zapomnělo. Dvě výjimky však jsou a dokonce se nacházejí v litoměřickém regionu. Jedna vychází z rozsáhlé expozice letos otevřeného Muzea Františka Josefa I. v dělostřeleckých kasárnách v Terezíně, druhou je dočasná expozice v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem.

Výstava v podřipské metropoli, která potrvá do 24. listopadu, přesně v den, kdy předposlední panovník habsburské dynastie před sto lety zemřel, vznikla z popudu členů spolku Sběratelů platidel a drobných starožitností, kteří se pravidelně scházejí v prostorách muzea. Mezi nimi se nachází řada fotografií, pohlednic, platidel, medailí a dalších předmětů, které posbírali, nebo jsou zachovávány v rodinách po několik generací.

„Členové spolku už provedli několik komentovaných prohlídek výstavy a jsou připraveni je ještě zopakovat. I já jsem se dozvěděla řadu zajímavých informací, které se vážou k vystaveným předmětů. Například některé bankovky ve stovkových hodnotách tehdejší obyvatelé vůbec neznali. Kvalifikovaný dělník si totiž za rok vydělal 1 200 korun, nižší úředník šest až osm tisíc. Na druhou stranu vejce stálo čtyři haléře, oběd v restauraci 60 haléřů," uvedla Ilona Trefná, muzejní pedagog.

Hlavní sezona v muzeu již skončila, prohlídky jsou kratší od úterý do pátku od 10 do 16 hodin.