VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Přejezdy nejsou nebezpečné, řidiči naopak

Severní Čechy - Je to doslova neuvěřitelné, ale v letech 2010, 2011, 2013 a 2015 do konce září železničáři v Ústeckém kraji evidovali po 15 střetech vlaků s automobily na přejezdech.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Letos přišli při střetech na přejezdech o život „jenom" dva lidé.

„Situace, ačkoliv máme moderní zabezpečovací zařízení na železničních přejezdech, se moc nelepší. Ať jde o události v Libereckém nebo Ústeckém kraji, co selhává, je v naprosté většině případů lidský faktor," uvedl k nehodám na železnici soudní znalec Zimandl.

Občas se ozve podivná kritika, že některé přejezdy jsou údajně nebezpečné. Jenže, přejezdy nejsou nebezpečné, jinak by nemohly být v provozu, připomíná Zimandl.

Jejich projekt je schválen odpovědnými orgány, tedy i dopravními odborníky, probíhá také kolaudace přejezdu. Přejezdy jsou v pořádku.

„Podle umístění železničního přejezdu jsou některé používány méně, jiné více. To je jediný rozdíl mezi přejezdy," zdůrazňuje Zimandl.

Zákon hovoří zcela jasně

Stále platí, že podle zákona o drahách, při křížení železniční dráhy s pozemní komunikací má drážní doprava přednost. Každý železniční přejezd je zabezpečený. První stupeň je výstražný kříž, další je světelná výstraha atd. Pokud světelná výstraha při poruše nefunguje, musí se řidiči řídit výstražným křížem.

„Další důležitý zákon je zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Podle § 28 odstavce 1. před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet," uvedl Zimandl a dodal:

„Řidič, který nedodržuje dopravní předpisy, pro toho jsou nebezpečné všechny přejezdy. Kdo získal řidičák, musí toto vědět."

Červená je červená

Zimandl patří ke skupině odborníků vyšetřujících na severu Čech v Libereckém a Ústeckém kraji dopravní nehody a mimořádné události na železnici. Stále dokola se setkává se zcela neuvěřitelně podivným chováním riskujících řidičů.

„Kdo nerespektuje u přejezdu červená světla, ani výstražný kříž, dopouští se primitivního porušování dopravních předpisů. Také nikdo, když svítí červená, nejezdí ve městech do křižovatky. Totéž platí i na přejezdech. Červená je prostě červená," zdůraznil Zimandl.

Dodal, že vždy má přednost na přejezdu ten, kdo jede po kolejích. Jde o základní pravidlo, které musí znát každý řidič.

Podle zákona o drahách č. 266/1994 Sb., § 6, odstavce 3 při křížení železniční dráhy s pozemními komunikacemi v úrovni kolejí má drážní doprava přednost před provozem na pozemních komunikacích.

Závory?

Pokud někteří lidé propadají iluzi, že by bezpečnost na některých přejezdech vyřešily závory čili mechanické výstrahy, Zimandl upozorňuje, že podle platných norem je mechanická výstraha u přejezdů pouze výstraha doplňková.

Na dvoukolejných tratích někdy řidiči podléhají iluzi, že zvedání závory znamená, že auta mohou jet přes přejezd. Na dvoukolejné trati se může stát, že projel po jedné koleji vlak, ale po druhé koleji se právě blíží další vlak. Červená výstraha stále svítí. Závory se mírně pohnou, ale vzápětí hned klesají dolů. Pokud řidič vjede na přejezd, může se stát, že ho závory „zavřou" na přejezdu. Řidič zpanikaří a potom už to známe.

„Vždy musí zhasnout červené výstražné světlo. Pokud se pouze pohnou závory, nelze na přejezd vjet. Teprve až zhasne červené světlo, je jisté, že přejezd je volný," zdůraznil Zimandl a dodal:

„Jsou známy i na první pohled neuvěřitelné případy, kdy na přejezdu řidič narazí přímo do vlaku, který právě přejíždí přes přejezd, a je tudíž pro řidiče aut zcela nepřehlédnutelný."

Zbytečná zpoždění

Mimořádná událost, tedy i střet osoby s vlakem v kolejišti, může zastavit dopravu na dlouhou dobu. Pocítí to i cestující v osobních vlacích.

„Dojde k narušení grafikonu. Drážní hasiči musí odstranit následky nehody nebo tragického střetu s osobou. Případ na místě vyšetřuje policie a drážní vyšetřovatelé SŽDC," uvedl Petr Zimandl, soudní znalec a vedoucí ústeckého pracoviště generálního ředitelství SŽDC, vyšetřující mimořádné události na tratích severu Čech.

Autor: František Roček

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 16 500 Kč

Svářeči Svářeč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 24500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: výbornou znalost čtení technických výkresů podmínkou, svářečské oprávění EN ISO 9606-1 135 P FW FM2 S t,12,0 PF ml a vyšší (FM3, FM4), EN ISO 9606-1 135 P BW FM2 S t,12,0 PF ss nb a vyšší (FM3, FM4), praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Náplň práce: provádí samostatné svařování dílců a úpravu po svařování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí nahřívání dílců., Pracoviště: Těšínská č.p. 1586/66, Opava. Počet hodin týdně: 37,5 hod. Pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok. Nabízíme: Odměnu za pracovní přínos v závislosti na hospodářském výsledku, týden dovolené navíc, závodní stravování, očkování proti chřipce, příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce v zaměstnaneckém poměru, příspěvek na letní dětský tábor nebo lyžařský výcvik, poukázky na zdravotní prevenci, sportovní a kulturní aktivity, sportovní a společenské akce společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 120 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK - ŘEZÁRNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, 731 607 906, e-mail: tumova@ostroj.cz, Vyučení ve strojírenském oboru výhodou, dobrý zdravotní stav, práce na zaučení na řezárně, jeřábnický průkaz a vazačské osvědčení výhodou, samostatnost a flexibilita. , Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: dělení materiálu dle technologického postupu, identifikace materiálu na dílně, koordinace toku materiálu na dílně, odepisování operací na dílně.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 350 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, operátor (M/Ž). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16350 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Jusda Europe poskytuje skladové a logistické služby pro celý region EMEA. Je schopna zajistit pro zákazníky kompletní rešení na míru. Logistické centrum se nachází v Černé za Bory u Pardubic, skladovací prostory v Pardubicích-Drozdicích a v Kutné Hoře., , Co bude Vaší prací?, Zajištění zaskladnění, vyskladnění a zpracování zakázek dle expedičních příkazů., Uzavírání zakázek pro finální nakládku., Práce na baličce, páskování palet., Provádění inventur., , Co byste měli nabídnout VY?, Ochotu směnovat - denní, noční 12h směny., Zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost., A pokud máte praxi ve skladu, máte výhodu!, , Co u nás získáte?, Stabilní práci a stálý příjem., Dotované stravování., 3000,- ročně na benefity (Jděte do kina, zaplaťte v lékárně, přihlaste se na jazykový kurz, a nebo si vyberte něco úplně jiného...)., 5 týdnů dovolené., Mobilní tarify za velmi výhodné ceny pro Vás i Vaše blízké (Třeba neomezené volání a 10GB dat za skvělou cenu)., Podporu fit života - Foxconn Fitness (vstup za 30Kč na lekce i do fitka), Multisport program (příspěvek na fitko, plavání nebo třeba saunu...)., Další vzdělávání (např. Odborné kurzy, kurzy práce na PC, kurz focení, a další)., Slevy u obchodníků (Cestujte pohodlně a levněji s LeoExpress, nakupte elektroniku se slevou, a další...)., Min. 6.000,- ročně v průměru příspěvek. Pracoviště: Logistic service centre - areál starzone, Staročernská, č.p. 227, 530 02 Pardubice 2. Informace: Jitka Chudobová, +420 466 056 543.

Gastronomie - Práce v malém 4* hotelu 20 000 Kč

Pomocný kuchař/ka, pokojská, obsluha restaurace pro malý boutique hotel v Mariánských Lázních.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
74

FOTO: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Videosouhrn 15. června 2018

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Náklaďáky na hraně převrácení a policisté hasící požár pokojíčku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 13. června 2018.

Kroupy jako pingpongové míčky a cizí kamion, co přerazil závory: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 12. června 2018.

Dopadení Batmana v Praze a zátah na ochranku, která loupila: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. června 2018.

Nadávky, sporný policejní zákrok a Poupata s chlupatýma nohama: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT