více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 26. 01. 2018 v 14:00

Volba prezidenta 2018 (2. kolo) - online reportáž

Prezidentské volby jsme pro vás sledovali celý volební víkend on-line.

Volba prezidenta 2018 (2. kolo) - online reportáž
 
26.01. 13:30

Dobrý den, vítáme vás u našeho on-line přenosu z druhého kola prezidentské volby. První kolo jsme sledovali ZDE.

26.01. 13:36

V Česku začne dnes dvě hodiny po poledni finále volby prezidenta. Lidé si v něm budou moci vybrat, jestli hlavou státu zůstane Miloš Zeman, nebo ho vystřídá vědec Jiří Drahoš. Hlasovací lístky s jejich jmény dostanou ve volebních místnostech.

26.01. 13:43

Hlasovat se dnes bude do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Volební komisaři pak začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat. Výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle jeho očekávání měly být do sobotního pozdního odpoledne.

26.01. 13:49

Pro Zemana v prvním kole voleb před dvěma týdny hlasovaly zhruba dva miliony lidí, Drahoš získal asi 1,4 milionu hlasů. Podporu mu ale vyjádřili čtyři další kandidáti v pořadí, které volilo dohromady 1,7 milionu lidí.

26.01. 13:57

Volit prezidenta může zhruba 8,4 milionu voličů. V prvním kole tohoto práva využily tři pětiny z nich. Ve finále by jich mohlo být podle odhadů zhruba stejně, tak jako při první volbě před pěti lety.

7382658
26.01. 14:00

Volební místnosti se otevřely. Lidé mohou přicházet vhodit hlas svému kandidátovi. Dnes mají možnost do 22 hodin.

26.01. 14:03

TEPLICKO: Prezidentské volby jsou velkým tématem také v kabině prvoligového celku FK Teplice. Většina hráčů i členů realizačního týmu si dokonce zařídila před pátečním odletem na herní soustředění na Kypr voličské průkazy, aby mohla podpořit svého kandidáta na prezidentský úřad. Koho budou žlutomodří volit? „Ve fotbale přece chcete raději přestoupit na západ, než jít na východ. Myslím, že v podobném duchu se hráči rozhodují,“ naznačuje manažer marketingu a PR Martin Kovařík, že Tepličtí dají svůj hlas Jiřímu Drahošovi. 

26.01. 14:14

KLATOVSKO: Za směšnou považuje starosta Bezděkova na Klatovsku Josef Červený odměnu členů volební komise za druhé kolo prezidentských voleb. Odměna je pouze ve výši 200 Kč, proto se rozhodl, že komisi doplatí peníze z rozpočtu. „Rozhodl jsem se, že z rozpočtu naší obce bude všem členům volebních komisí vyplacena odměna ve stejné výši, na jakou měli nárok v prvním kole ze státního rozpočtu. Částka 200 Kč za zhruba 19 hodin činnosti a velkou zodpovědnost při sčítání není jen směšnou odměnou, ale především znevážením práce volebních komisí,“ řekl starosta. Dle jeho výpočtu to vychází to na 10,50 koruny za hodinu, což je zhruba sedmina minimální mzdy.

26.01. 14:24

Jednoznačné vítězství v prvním kole obhajuje současný prezident v Moravskoslezském kraji. Triumfoval zde v 283 obcích, druhý finalista Jiří Drahoš se těšil z prvenství především na rodném Jablunkovsku - celkově zvítězil jen na 17 místech. Pro Miloše Zemana hlasovalo v kraji 273 804 lidí, pro bývalého šéfa Akademie věd 133 978 lidí. Jak budou hlasovat politici zdejšího kraje, se dočtete zde.

26.01. 14:29

TEPLICKO: V Teplicích bude volit zrcadlový muž. K vidění byl naposledy před 18 lety. "Světem prověřený a uznávaný performer Mirror Man je zpátky v Teplicích. Po tvůrčích a pracovních letech v Japonsku, kde navštívil významná místa, prezentoval Českou republiku a nastavil zrcadlo místním i jinde v zahraničí, se vrátil do Teplic a nebere na lehkou váhu svobodnou možnost jít volit," říká výtvarnice a manželka performera  Radka Müllerová. Mirror Man má přijít do volební místnosti Gymnázia Teplice v pátek kolem osmé hodiny večerní. "Naposledy se v České republice původní teplický Mirror Man objevil před osmnácti lety, kdy stál v obřadní síni teplického magistrátu jako ženich a z úřední moci byl prohlášen za manžela," dodala Müllerová. Více ZDE.

8475236
26.01. 14:38

ZLÍNSKO: V roce 1999 volila Mariana Polišenská slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. Teď vybírá českou hlavu státu. Více čtěte ZDE.

26.01. 14:55

Prezident Miloš Zeman podle některých médií nerozptýlil pochybnosti o financování své volební kampaně. Seznam sponzorských darů, který představil v debatě v České televizi, nepokrývá výdaje, jež už dříve oznámil spolek Přátelé Miloše Zemana, který za prezidenta kampaň vedl. Podle představitele spolku a kancléře prezidenta Vratislava Mynáře ale jsou dary na celou kampaň zajištěny. Více čtěte ZDE.

26.01. 14:57

Jiří Drahoš by jako prezident nejmenoval šéfa ANO Andreje Babiše do funkce premiéra, ani kdyby mu ho v případném třetím pokusu o složení vlády navrhl šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Drahoš to dnes řekl krátce před otevřením volebních místností v rozhovoru pro Český rozhlas. Protikandidát a současný prezident Miloš Zeman pozvání do diskuse nepřijal. Více ZDE.

26.01. 14:59

MLADOBOLESLAVSKO: Až budou v sobotu odpoledne volební komise sčítat hlasy, dorazí desítky také z českého velvyslanectví v Nikósii. Právě na Kypr se v termínu druhého kola prezidentských voleb chystají některé týmy prvoligových fotbalistů. Mezi nimi i Mladá Boleslav, jejíž hráči se o možnost spolurozhodnout o hlavě státu nenechají připravit. Více ZDE.

26.01. 15:00

LITOMĚŘICKO: Hned v pátek po druhé hodině volili v kulturní místnosti, kde se jinak věnují kulečníku, odsouzení v litoměřické vazební věznici. Plenty a vlajky tu mají uskladněné nastálo, s přenosnou urnou sem pravidelně chodí zástupci z nejbližšího volebního okrsku v ZŠ Boženy Němcové. Zájemců o to hodit do ní hlasovací lístek se svým favoritem bylo víc než dvě stě, což představuje 60–70 procentní volební účast. „Zájem byl tedy relativně velký. Při posledních parlamentních volbách byla účast asi poloviční,“ bilancoval mluvčí vazební věznice Jaroslav Kindl. 

8475343
26.01. 15:10

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura i ve druhém kole prezidentských voleb volil současnou hlavu státu Miloše Zemana. Novinářům před odevzdáním hlasu řekl, že Zeman splňuje kritéria SPD pro prezidenta. V případě vítězství druhého kandidáta Jiřího Drahoše je připraven s ním jednat, pokud bude ochota i z druhé strany.

26.01. 15:16

Bývalý prezident Václav Klaus v dnešním druhém kole voleb podle očekávání podpořil svého nástupce Miloše Zemana. Uvedl, že pro něj Zeman znamená jistotu a že ví, co od něj může čekat. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu. Klaus v rozhovoru s novináři vyzval lidi, aby šli k volbám.

26.01. 15:17

SOKOLOV: V Sokolově se po otevření volebních místností nekonaly žádné tlačenice, lidé chodili průběžně. Ve volebním okrsku číslo 1, který byl na Starém náměstí, chodili většinou senioři z nedalekého domu s pečovatelskou službou. Většina z nich byla znechucena předvolební kampaní, ale k volbách přišli. Našli se však i tací, kteří tahanice kolem prezidentských voleb nesledovali. “Na televizi se moc nedívám, takže nějaké osočování kandidátů či jejich voličů ani na internetu nesleduji. Volit chodím celý život, jdu tedy i dnes,” řekla sokolovská seniorka Zdeňka Vopatová.

8475331
26.01. 15:21

KARVINSKO: V Havířově se komisaři krátce po otevření volební místnosti setkali s pokusem, kdy žena chtěla odvolit na občanský průkaz, přesto, že si před prvním kolem prezidentské volby vyzvedla voličský průkaz na obě dvě kola. Volební komise jí proto zamezila odvolit na občanský a musela přijít znovu s voličským průkazem. Toto opatření má bránit případné dvojí volbě od jednoho voliče. Více z Moravskoslezského kraje najdete ZDE.

26.01. 15:28

TACHOV: Hned několik minut po začátku voleb mohla komise volebního okrsku číslo 7 v Tachově otevírat ztráty a nálezy. Jedna z voliček si totiž v místnosti zapomněla hůlku. Dotyčnou se naštěstí podařilo dohnat ještě v budově základní školy, kde volební okrsek sídlí, a tak se hůl vrátila zpět ke své majitelce.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE