„Na poslední zimní ODM naše výprava posbírala nejvíce medailí ve snowboardingu a rychlobruslení. V kulturních disciplínách jsme dominovali v šachách i disco tancích. Řada sportovců, kteří získali medaile právě na zimní olympiádě v roce 2016, s námi jede i do Pardubic, věříme tedy, že svá vítězství obhájí, “ uvedla tisková mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. Medailí bylo celkem patnáct. nadějných sportovců tehdy 77.

LUCIE SEDLÁČKOVÁ PONESE VLAJKU

„Sportovci se na ODM připravují sami ve svých klubech po celý rok. Krajské svazy daných sportů pak pořádají společné kempy, soustředění těch „nejlepších“ nebo potenciálních reprezentantů,“ nechala se slyšet Dosedělová a na otázku ohledně složení hokejového mužstva dodala: „Jde o nejlepší hráče z týmů z celého kraje. Z extraligového Litvínova a Chomutova, prvoligového Ústí nad Labem a Kadaně i například z Klášterce nad Ohří.“

Role vlajkonoše kraje hnědouhelných dolů a těžebního průmyslu se zhostí čerstvá držitelka světového stříbrného pásu organizace WBC a současně nejlepší česká boxerka Lucie Sedláčková.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat právě Lucii. Juniorská světová šampionka, původem z Děčína, před měsícem získala světový pás organizace WBC a může tedy vyzvat aktuální mistryni světa. Úspěchy sbírala ještě v amatérském boxu, tým ženské reprezentace opouštěla už jako mistryně republiky. Patří jí také ženský titul mistryně Evropy. Ústeckému kraji se tak podařilo pro roli vlajkonošek získat už kompletní duo nejlepších boxerek na profesionální úrovni u nás, na letní olympiádě v Brně vedla výpravu Fabiana Bytyqi,“ řekla Dosedělová.

Ústecký kraj nejčastěji obsazuje sedmé pořadí v celkovém bodování. Na zimních hrách byl sedmý už čtyřikrát, jednou obsadil šesté místo, před deseti lety sklouzl až na třináctou pozici a předloni, jak je zmíněno výše, skončil jedenáctý. „Věřím, že se nám podaří se ještě zlepšit a nejhůře skončíme na stejném místě jako v posledních olympiádách,“ uvedl k výpravě náměstek hejtmana pro školství, mládež a sport Petr Šmíd.

NÁVRAT PO PATNÁCTI LETECH

Olympiáda dětí a mládeže se do Pardubického kraje vrací po dlouhých patnácti letech. Kraj sladkého perníku je po Ústí teprve druhým krajem, který hostil jak letní, tak i zimní olympijské hry. Zajímavostí také je, že v Pardubicích se v roce 2003 konal úplně první ročník této již tradiční akce.

Letos se olympiáda uskuteční ve dnech 28. ledna až 2. února a přímý přenos některých sportů zajistí Česká televize. Na soutěžící čeká jedenáct disciplín: akrobatické lyžování, lední hokej, krasobruslení, snowboarding, alpské disciplíny, běžecké disciplíny, rychlobruslení, biatlon, taneční sport, šachy a horkou novinkou se stal lyžařský orientační běh.

Jako mastkot byla vybrána samice klokana rudokrkého, která se narodila jako albínka a nese jméno Bibi.

Mladí olympionici budou rozmístěni po městech Pardubického kraje, a to v Litomyšli, kde bude také olympijský dům, České Třebové, Vysokém Mýtě, Chocni, Letohradu, Čenkovicích a na Dolní Moravě. Očekává se účast 1722 sportovců, trenérů, servismanů a vedoucích výprav.