Talentovaná závodnice ze západu Čech ve slovenském Liptovském Mikuláši vybojovala dvě medaile na mistrovství Evropy ve vodním slalomu na divoké vodě.

„Kdyby mi někdo před nominacemi řekl, že na ME získám medaili, nevěřila bych tomu. Jsem nadšená, že jsem se po úrazu ruky zvládla vrátit relativně včas a že se mi moje poslední mistrovství Evropy v juniorské kategorii povedlo uzavřít právě tímto způsobem,“ rozplývala se po závodech naprosto spokojený Antonie Galušková.

Přitom v dubnu, kdy Galuškové přišli na podezření na únavovou zlomeninu ruky, jí nebylo zrovna dvakrát do zpěvu. Ba právě naopak. I nepatrný pohyb ruky bolel, více jak měsíc se nedotkla pádla, trénovala pouze to, co ji dovolil reprezentační fyzioterapeut. Po zotavení jí čekal opatrný návrat na klidnou vodu, časem i divokou.

Na evropském šampionátu byla nepatrně zklamaná z toho, že v řece Váh díky velkému suchu zmizela velká voda a z relativně těžkého a technického terénu, který jí vyhovuje, se stala trať, kde šlo hodně o fyzickou kondici. Antonie Galušková věděla, že formu vyladěnou rozhodně nemá, ale výsledky kvalifikace i semifinále jí posilovaly v tom, že by mohla o medaili přece jenom přemýšlet. Ve finálové jízdě deseti nejlepších Evropanek ji sice nevyšla spodní část tratě a dokonce zachraňovala loď před převrácením, ale nakonec dojela do cíle s obrovskou radostí, protože získala stříbrnou medaili. Přemožitelku našla pouze ve své kamarádce a týmové kolegyni Kateřině Bekové.

K absolutní nadvládě českých kajakářek na evropské scéně přebývaly čtyři desetiny sekundy další reprezentační závodníci Lucii Nesnídalové, která skončila těsně pod stupni vítězů.

Zlatou medaili si však Antonie z ME nakonec přece jen odvezla. Tři české reprezentantky, jejíž součástí je právě i mladá Sušičanka, jsou dokonale sehrané, v soutěži týmů opět nenašly přemožitelky a již potřetí v řadě se ve stejném složení staly mistryněmi Evropy. Pro Galuškovou to za její čtyři roky působení mezi juniory byl čtvrtý evropský titul v týmové soutěži.

Česká reprezentace se ze Slovenska přesunula do polského Krakova, kde již v pondělí 15. července startuje juniorské MS. Antonie pojede svůj poslední světový šampionát juniorů na stejné slalomové dráze, kde před třemi lety na MSJ, ve svých patnácti letech prvním rokem v juniorskéreprezentaci začínala a zázračně tady získala bronz v individuální soutěži, a pak také cennou zlatou medaili v týmech.

Vladislav Galuška, Martin Mangl