VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Letošní téma vodohospodářů: Jak na sucho

Teplice - Je za námi mimořádně suché jaro a léto, kdy teplota řadu dní atakovala dříve nepředstavitelnou hranici 40 stupňů, vysychaly potoky a výrazně se snížil i průtok v řekách, takže na některých místech museli vodohospodáři přistoupit k omezení odběru vody z nich.  

21.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: SVS, a .s.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o nejhorší sucho za posledních 12 let.

SVS, a. s., logo.Voda je pro člověka jednou ze základních životních podmínek a potřeb, je nutným předpokladem udržitelného rozvoje a dokonce samotného přežití lidstva. Zemský povrch tvoří ze 70 % voda, z toho cca 2,5 % je voda sladká a 97,5 % voda slaná, pro člověka téměř nepoužitelná.

Region s dostatkem vody

V mnoha zemích je však voda považována za samozřejmost a často se jí plýtvá, na druhé straně velká část světové populace strádá fatálním nedostatkem pitné vody. Podle studie OSN bude lidstvo v roce 2025 využívat již 90 % všech vodních zdrojů a celkem 3,5 miliardy lidí na celém světě začne pociťovat jejich nedostatek – což může být důvodem nepokojů i nové migrační krize.

Doma jednoduše otočíme kohoutkem a přiteče nám dostatek kvalitní pitné vody, kterou použijeme, a o jejíž odvedení a náležité vyčištění se nemusíme starat. Pro nás jde o zcela běžné věci: napuštění si libovolného množství vody k přípravě čaje a kávy, sprcha nebo koupel ve vaně…

Ilustrační foto.Máme štěstí, že žijeme v regionu s dostatkem vody, kde je vybudovaná a funkční vodohospodářská infrastruktura, takže nemusíme řešit donášku vody na vzdálenost několika kilometrů, recyklaci vody nebo její přídělový systém.

To vše je totiž na mnoha místech planety zcela běžné. V České republice se průměrná spotřeba vody na osobu a den pohybuje na úrovni cca 100 litrů (v severních Čechách je to 80 litrů), v zemích třetího světa třeba jen 10 litrů.

Iniciativa pro zásobování pitnou vodou

Je nutné zdůraznit, že letošní horké a suché léto bezpochyby není ojedinělé – se změnou klimatu musíme být připraveni na opakování takových období i v budoucnu. Krajina zasažená výstavbou a intenzivním zemědělstvím totiž není schopna dostatečně zadržovat vody. Je žádoucí intenzivně pracovat na přípravě krizových plánů a navazující legislativě.

Iniciativu vyvinulo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), které zpracovalo soubor opatření pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Základem musí být dlouhodobá (nejméně na 50 let) a ucelená vodohospodářská koncepce státu, která v souladu se strategií EU vytvoří předpoklady pro zásobování obyvatel pitnou vodou při respektování klimatických změn.

Musíme respektovat, že drtivá většina srážek z území ČR odteče řekami a hlavním zdrojem podzemních vod je tání sněhu. Žádoucí je podle SOVAKu budování retenčních nádrží, které kromě protipovodňové funkce budou shromažďovat vodu a v případě jejího přebytku dotovat vody podzemní vsakováním nebo čerpáním do podzemí.

Dotace do obnovy infrastruktury SOVAK navrhuje směrovat do efektivních technologií a do propojených vodovodních řadů a systémů umožňujících zásobování velkých aglomerací pitnou vodou. Hlavní vodovodní řady by měly být budovány a obnovovány jako součást páteřní infrastruktury, stejně jako silnice a železnice. A v neposlední řadě je nutné respektovat požadavky na dostatečnou obnovu vodárenské infrastruktury, aby byla i do budoucna v provozuschopném stavu.

Pokud by vlastníci dávali ročně do obnovy prostředky ve výši 2 % hodnoty majetku, do obnovy sítí by se vracelo téměř 50 % prostředků získaných z vodného a stočného.

Obnova mezí, mokřadů i starých rybníků

Ministerstva zemědělství a životního prostředí již připravují materiál, který počítá se vznikem koncepce státu pro boj se suchem. Potřebné budou hloubkové vrty pro umělé zasakování povrchové vody do spodní, přečerpávání ze spodních toků řek do toků horních nebo vysávání starých zatopených dolů.

Žádoucí je rovněž obnova mezí, remízků, mokřadů a malých vodních nádrží, tedy i starých rybníků. Zmíněná opatření si do budoucna vyžádají obrovské investice.

Na území působnosti Severočeské vodárenské společnosti (SVS), tzn. v Ústeckém a větší části Libereckého kraje, tvoří cca 46 % zdroje podzemní (prameniště, zářezy, vrty) a 54 % zdroje povrchové (nádrže, údolní přehrady). Surovou vodu je třeba upravit na vodu pitnou, k čemuž slouží celkem 54 úpraven vody.

Transport probíhá ať už gravitačně vodovodním potrubím v celkové délce 8 949 km (bez přípojek), či za pomoci 293 čerpacích stanic pitné vody. Rovnoměrnost dodávky vody na trase pomáhá zajistit 998 vodojemů. Vodu následně použijí obyvatelé v domácnostech, průmyslové podniky aj., čímž ji znečistí.

Unikátní koncept vodárenské soustavy

Kanalizační sítí v celkové délce 3 916 km (bez přípojek) tato odpadní voda odtéká na celkem 196 čistíren odpadních vod a po přečištění je vracena do potoků a řek.

Co do rozsahu sítí je tak SVS největší vlastnickou vodárenskou společností v České republice, která zásobuje pitnou vodou téměř 1,1 milionu obyvatel severních Čech. Výhoda velké společnosti, která působí na rozsáhlém území, se projevila i v letošní suché sezóně.

Stav zásobování obyvatel pitnou vodou byl stabilizovaný a nevyžádal si žádná nestandardní opatření. Kapacity všech rozhodujících zdrojů se ukázaly jako dostatečné a jejich provozování rovněž probíhalo s potřebnou mírou zabezpečenosti.

Ilustrační foto.Co se týče množství dodávané pitné vody, stabilita v zásobování byla i v letošním létě zajištěna především díky unikátnímu konceptu Severočeské vodárenské soustavy, oblastních vodovodů a jejich vzájemnému propojení, strukturou zdrojů a způsobem hospodaření s nimi.

Většina okresních měst a obě krajská města mají díky propojenému vodárenskému a zdrojovému systému prakticky 100% zajištěnost dodávek vody i v případě výpadku některého z rozhodujících zdrojů. Přehradní nádrže v Krušných a Jizerských horách, které jsou zdrojem více než 50 % potřebné surové vody, jsou koncipovány jako několikaleté nádrže tak, že garantují dostatečné kapacity vody i při dlouhodobých srážkových deficitech.

Velké podzemní zdroje v regionu SVS, které tvoří druhou rozhodující část potřebné vody, jsou také velmi stabilní. K ochraně kapacit vodních zdrojů přispívá rovněž výrazné snížení ztrát v trubních sítích v předchozích letech.

Kvalita vody je prioritou

Co se týče kvality pitné vody, v minulých letech při dlouhodobém suchu způsobil pokles hladiny nádrží zhoršení kvality surové vody, což mělo negativní dopad na kvalitu vyráběné pitné vody. Od roku 2003 však proběhly na většině úpraven vody rekonstrukce, které s doplněním dalšího technologického stupně umožnily lépe reagovat na sezónně zhoršenou kvalitu surové vody.

Dvoustupňové hygienické zabezpečení (UV zářením a chloraminací) na většině úpraven převyšuje běžně využívané postupy. V příštích letech se dají v případě sucha očekávat problémy s kvalitou vody již jen u některých mělkých podzemních zdrojů, které jsou pouze hygienicky zabezpečené a citlivě reagují na změnu klimatických podmínek.

SVS proto do příštího období jako prioritní připraví investiční záměry na přepojení těchto zdrojů na skupinové vodovody zásobované z úpraven vod.

Ing. Bronislav Špičák, generální ředitel SVS, doplňuje: „Severočeská vodárenská společnost nese odpovědnost za zásobování obyvatelstva v našem regionu pitnou vodou a za odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod. Chceme ubezpečit naše akcionáře, severočeská města a obce a jejich obyvatele, že jsme kvalitně připraveni i na nepříznivá suchá období. Očekáváme, že v rámci státní koncepce pro boj se suchem bude zakotvena strategická role vodárenských soustav a páteřních vodovodů a podpora jejich obnovy. Doufejme, že zainteresovaná ministerstva budou reflektovat dlouholeté zkušenosti a z nich vycházející doporučení vodohospodářů."

Autor: SVS, a. s.

Ilustrační foto.

Autor: Redakce

21.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Burgrárna Říčany u Prahy 20 000 Kč

Hledáme kuchaře nebo člověka se zkušenostmi ve fast foodu. Nový fast food v Říčanech u Prahy 120 Kč/hod. čistého. Otevřeno od 11-20 7 dní v týdnu. Jede k nám bus z metra Háje cca 20 min. Prosím jen vážné zájemce. Hledáme spolehlivé a milé lidi. Na všem se lze domluvit. Životopis na email.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 18 000 Kč

Zubní instrumentáři Zubní instrumentářka, zdravotní sestra, zdravotnický asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem!, , Požadujeme:, Úplné střední odborné vzdělání na střední zdravotnické škole nebo akreditovaný kurz zubní instrumentářky., PP plný nebo zkrácený 30 hodin týdně., Nástup možný ihned., Nabízíme:, příspěvek na závodní stravování, mimořádné prémie za vynikající pracovní výkony. Pracoviště: Mudr.pavel doubrava - prov., Černovická, č.p. 204, 617 00 Brno 17. Informace: Bronislava Doubravová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 120 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci DPP - ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE ZÁKAZNICKÉHO CENTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nejedná se o obvolávání klientů, ale o příjem tel. hovorů. Požadavky: SŠ - vhodné i pro absolventy, studenty, flexibilita. Náplň práce: zpracování objednávek, komunikace s dodavatelem, administrativní práce. Prac.doba 16.30 - 20:00 hod.. Pracoviště: Msv multicall s.r.o., Čechova, č.p. 727, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Gürtlerová, Mikešová, +420 389 822 257,389 822 268.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK (CIZ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: A02 z:21/5/2018 (CIZ) a:22/6/2018, Pracovní doba pondělí až pátek, dle potřeby i víkendy., Kontakt e-mailem, telefonicky viz výše.. Pracoviště: Ivara bau s.r.o., tř. T. G. Masaryka, č.p. 1129, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Ivana Čížková, +420 725 544 362.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT