Jak získat rebarboru pro pěstování?

close Připravíme čistá semena reveně. info Zdroj: Ludmila Dušková zoom_in Reveň (Rheum) vyséváme na jaře. Semena rozmístíme na povrch předem navlhčeného substrátu či perlitu a přihrneme je, protože jsou velká. Výsev zakryjeme igelitem, substrát rosíme. Za 4-5 týdnů sazeničky s prvními pravými lístky přesadíme vždy po jedné do menších květináčků, které při teplotě okolo 20 °C necháme růst až do doby, kdy je lze vysadit na stanoviště, tedy v červnu po odeznění posledních ranních mrazíků.

close Reveň můžeme koupit již předpěstovanou. info Zdroj: cynoclub / Shutterstock.com zoom_in

Nové rostliny reveně můžeme získat dělením velkých trsů na podzim. Další možností je využít nabídky některých pěstitelů, kteří prodávají již předpěstované tříleté rostliny.

souvisejicí články placeholder

Výsadba na stanoviště

Dodržíme spon 1x1 metr, pro běžnou spotřebu však postačí mít na zahrádce 1-2 rostliny. Kořenový krček musí být při přesazování v rovině s povrchem, utopené rebarbory by špatně rostly.

Sklizeň rebarbory

close Při sklizni rebarbory opatrně vylamujeme jednotlivé řapíky. info Zdroj: Glimpse of Sweden / Shutterstock.com zoom_in Sklízíme vždy jen část listů z jedné sazenice (přibližně 1/3). Pro konzumaci se používají oloupané a tepelně upravené řapíky. Ač reveň řadíme mezi zeleninu, nejčastěji ji používáme jako ovoce na různé koláče a sladké dezerty.

Aby zbytky řapíků po sklizni nezahnívaly, nepoužíváme nůž ani nůžky, ale opatrně řapík uchopíme ve spodní části rukou a jemným pohybem vylomíme. Nejvyšší výnos je v pátém až sedmém roce po výsadbě a to 1–2 kg z každé rostliny. Řapíky sklízíme, když dosáhnou délky 30-50 cm.