„Bylo to těžké rozhodování. Na druhou stranu tady už nějakou dobu nebylo play-off, Sharks jsou v procesu přestavby a Vegas má tým, který to loni vyhrál a útočí na to, aby to vyhrál znovu. Není to jen o jednom roce, ale i o dalších. To je hlavní důvod, proč jsem tam šel, protože člověk chce vyhrávat,“ vysvětloval Hertl v březnu po své výměně do Vegas.

Jenže ve Vegas už třicetiletý útočník mnoho dalších utkání nepřidal. Stopku mu vystavila operace kolene, a tak pražský rodák stihl jen šest duelů základní části s bilancí dvou gólů a dvou asistencí. V play-off pak už nastoupil ke všem sedmi zápasům, ale jedním gólem nepomohl odvrátit vyřazení s Dallasem.

Chuť reprezentovat by byla

Možné posílení z Vegas ale asi nebude tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Třeba Tomáš Hertl má zájem, ale nemyslím si, že by ho Vegas pustilo, i kdyby prošel výstupními prohlídkami. Ale domluvení s ním jsme, chtěl by reprezentovat,“ prohlásil už před startem Českých hokejových her v Brně manažer reprezentace Petr Nedvěd.

Živý přepis utkání

Vždyť Hertl si do Vegas přenesl ze San Jose smlouvu na 6,75 milionu dolarů ročně, která mu poběží až do sezony 2029/30. V druhém nejmladším klubu zámořské NHL tak nebudou chtít riskovat, aby si jejich investice v reprezentačním dresu ještě zhoršila možné zdravotní problémy.

Pro český výběr by se ale každopádně jednalo o velkou vzpruhu. Hertl se v reprezentaci naposledy představil v sezoně 2021/22, kdy během 12 zápasů pomohl týmu hned sedmi kanadskými body. V případě, že by na šampionát přicestoval, jednalo by se už o jeho páté mistrovství světa. Jako jeden z mála má navíc Hertl zkušenost i s atmosférou domácího turnaje.

V Praze se totiž představil už v roce 2015, kdy během osmi zápasů přispěl týmu ke čtvrtému místu třemi kanadskými body. O devět let později by se mohl vrátit na stejné místo v úplně jiné roli. Zatímco minule byl týmovým benjamínkem, letos by byl jasným lídrem týmu. O všem ale rozhodne Hertlův zdravotní stav a ochota zástupců Vegas pustit české eso na šampionát.