Ostravská společnost Vítkovice Steel má ambice stát se jedním z prvních evropských producentů válcované oceli vyrobené s minimálním dopadem na životní prostředí. Podepsala memorandum se společností Vulcan Green Steel ze skupiny Jindal Steel, která staví v Ománu velký závod na výrobu tzv. zelené oceli. Vítkovice Steel by mohly z tohoto moderního závodu v příštích letech odebírat ročně až 1 milion tun ocelových bram.

„Získání nového dodavatele vstupního materiálu vyrobeného nejmodernější technologií je průlomovým strategickým krokem, který nám umožní vyrábět a dodávat na trh kvalitní plechy, štětovnice a výpalky z ekologické oceli,“ uvedl Radek Strouhal, generální ředitel společnosti Vítkovice Steel s tím, že by se podnik měl stát jedním z prvních výrobců tzv. zelených plechů v Evropě. Memorandem si firma rezervovala 1 milion tun ročně. Zatím takového objemu výroby nedosahuje, letos chtějí vyrobit zhruba 600 tisíc tun.

Vítkovice Steel hledají a zkoušejí nové dodavatele bram dlouhodobě, v podstatě už od uzavření vlastní ocelárny v roce 2015, intenzivně pak poslední dva roky. Důležitou roli při tom mají nejen technické parametry, kvalita a logistika, ale i zmíněná uhlíková stopa a dopady na životní prostředí.

Slévárny doplatily lidem odstupné

Další ostravská společnost Vítkovické slévárny, která je od listopadu minulého roku v insolvenčním řízení, naopak vypořádala své bývalé zaměstnance. V souladu s reorganizačním plánem dostali doplatek odstupného, které jim firma nebyla schopna loni vyplatit. Jedná se o 63 zaměstnanců propuštěných v souvislosti s ukončením ztrátové výroby divize slévárny odlitků loni na podzim. Divize slévárny válců dál vyrábí.

„Během uplynulých měsíců se podařilo stabilizovat zaměstnanost, udržet provoz a nyní také doplatit bývalým zaměstnancům odstupné. Věříme, že to přispěje ke zmírnění sociálního dopadu insolvence, do které se firma loni dostala, a k posílení povědomí o reorganizaci jako smysluplné cestě z krize,“ uvedl Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel společnosti Vítkovické slévárny.

Převážnou část nároků celkem 82 propuštěných zaměstnanců, konkrétně 5,3 milionu korun, vyplatil úřad práce. Společnost Vítkovické slévárny bývalým zaměstnancům doplatila 1,6 milionu korun na základě souhlasu věřitelského výboru a insolvenčního správce.

Od ukončení ztrátové výroby divize slévárny odlitků loni na podzim neproběhlo žádné další propouštění.