VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Bát se, mít strach, patří k základním lidským právům

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Ředitel mosteckého bytového družstva Krušnohor František Ryba odvezl v březnu na Úřad vlády České republiky petici adresovanou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi kvůli povážlivé situaci na litvínovském sídlišti Janov a na mosteckých sídlištích kvůli nepřizpůsobivým občanům.

24.10.2015
SDÍLEJ:

František Ryba.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Ale nevěří, že se situace zlepší. Je říjen, a je rozčarován i z toho, že neschopnost a hloupost panuje také v další velmi citlivé oblasti v nezvládání uprchlické krize. František Ryba se cítí dotčen např. i tím, co nedávno uveřejnil Český helsinský výbor (ČHV).

Co vám vadí?
Urážejí mě, protože jako občan souhlasím s jednáním českých úřadů. ČHV poškozuje dobré jméno republiky i moje, když tvrdí, že jednání úřadů je nehumánní a rozporné s ústavními principy.

V čem podle vás Český helsinský výbor nemá pravdu?
Diktátorské režimy, občanské války a nepříznivé přírodní a ekonomické podmínky jsou důvodem migrační vlny, kterou v Evropě zažíváme, omlouvá migraci ČHV. Tento stav je důvodem pro poskytnutí pomoci lidem žijícím v problémových oblastech. Není ale důvod pro přijetí těchto lidí ve vzdálené Evropě, jak se domnívá Helsinský výbor.

Proč?
Český helsinský výbor omlouvá mohutnou vlnu lidí valící se do EU tím, že hledají bezpečí, ochranu a možnost svobodného uplatnění. Jenže to hledají lidé na celém světě. Máme čekat lodě plné desetitisíců lidí ze Střední a Latinské Ameriky, z jihu Afriky, z Bangladéše, Srí Lanky, indických slumů, a také několik lodí zakoupených protestantskými pastory s lidmi z chudinských čtvrtí USA?

Cítíte absurditu toho, co říkám? Je to argumentace českého helsinského výboru dovedená do důsledku. Můžeme se divit, že údajné právo azylu cítí naši občané jako vydírání? O co se jedná z právního hlediska?
Migranti přecházejí nelegálně hranice EU v rozporu se zákony. Není důležité, zda se migranti tím dopouštějí jenom přestupku, nebo trestného činu jako v Maďarsku. Občané vnímají, že jde o záměrný nelegální vynucený vstup. Vynucený tím, že přichází spousta lidí, se kterými si úředníci a policie na hranicích schengenského prostoru EU neumí poradit pokud nechtějí střílet. Náhlý pohyb ve velkých davech vnímají občané jako agresivní vypočítavost, doslova okupaci. Proto se občané u nás obávají jejich záměrné davové nezvladatelnosti.

Ale oni nepřicházejí s agresivními úmysly?
Chovají se agresivně svou nezastavitelnou davovostí. Jižní státy EU před davy kapitulovaly. Bez evidence dav propouští přes svá území jako lavinu až do Německa. Je to davová vlna, kterou nelze zastavit jinak než střelbou. Oni vědí, že do nich nikdo nebude střílet, aby je zastavil. Když si je někdo dovolí na hranici zastavit, útočí na policisty, rvou se. Vědí, že politická kultura EU si zakládá na tom, že je tzv. měkká, nekonfrontační, čili v důsledku neschopná řešit krize. A to je potenciál těchto davů. Všichni chtějí jenom za lepším. Proto směřují především do Německa, a někteří za příbuznými a známými ve Skandinávii. Čili již charakter pohybu davové vlny migrantů je ekonomicky cílená okupace.

Jenže, oni se usídlí v Německu, a v některých západních státech EU, takže údajně přestanou mít davový charakter?
V televizních diskuzích odborníci upozorňují na to, že migrační vlna je řízena přes internet a mobilní telefony. Jakmile se někde objeví problém, překážka, přes internet se migranti na cestě dozvědí, kde si mají na co dát pozor, kam se na trase odklonit atp. Takto se mobilizovali Arabové k demonstracím při tzv. barevných revolucích. Internet a mobil v kapse dokáže stovky tisíc osob očkovat a instruovat během několika málo desítek minut. Proto mají naši občané právo mít z potenciálu migrační vlny obavy.

Český helsinský výbor říká, že většina zemí EU přijala aktuální výzvu, tím asi myslí kvóty. A chová se podle evropské humánní tradice zahrnující i pohostinnost. To považujete za falešné tvrzení. Proč?
Přijali výzvu, protože do některých států migranti přímo směřovali, do některých budou směřovat i nadále, protože tam již jsou islámské enklávy. Západoevropské státy, které nedokázaly svou neschopností nelegální migrační vlnu razantně zastavit, chtějí část nelegálních migrantů přelít do států, kde ještě islámské komunity nejsou, nebo jenom minimální. Proto státy Visegrádu jsou proti kvótám. Helsinský výbor vyčítá, že prý zapomínáme, že v době nacistického a komunistického režimu od nás utíkali lidé. Evropské země poskytly útočiště mnoha desítkám tisíc tehdy československých občanů. Dnes bychom s nimi měli být s migranty solidární? Jde o demagogii. Občané mají obavy z lidí z Afriky a Asie, z muslimských zemí, ze vzdálené rozporuplné islámské civilizace. Emigrace z Československa představovala emigraci lidí ze stejného kulturně civilizačního prostředí. Evropané respektují stejná pravidla, mají za sebou stejnou evropskou historii. Proto i dnes je Česká republika ochotna přijmout kulturně přece jenom poněkud příbuzné migranty syrské křesťany. Je to psychologicky, ale i z bezpečnostního hlediska, nejpřijatelnější řešení.

Český helsinský výbor vyčítá našim úřadům, že tolerují veřejné projevy odmítání a nedůvěry k migrantům z muslimských oblastí. Jde prý o extremistické projevy?
V lidské společnosti se vyskytuje kdekoliv na světě několik procent extrémněji se chovajících osob. Nejedná se jenom o projev agresivity, rasistických či náboženských předsudků, ale také třeba i o extrémní naivisty. Dalších několik procent představují tzv. nepřizpůsobiví, žijící mimo běžné normy našeho všedního života, se kterými se notoricky setkávají soudci, ale také obyvatelé např. v litvínovském Janově, v Mostu, v ústeckých Předlicích a Mojžíři a v desítkách dalších lokalit. To nemá nic společného s občanskou obavou z divoké migrace a z agresivního islámu. Islámská militantní hrozba je vnímána jako skryté nebezpečí, které se může projevit až po delší době v okamžiku, kdy si skrytě agresivní lídři islámské komunity vytvoří vhodné prostředí pro větší nátlakové akce. Tato obava občanů je legitimní, podložena zahraničními zkušenostmi.

Helsinský výbor tvrdí, že média veřejné služby nepřispívala ke zmírnění vyhrocených xenofobních nálad části obyvatelstva?
Je to lež. Co zazní z veřejného rádia a televize, ale i z komerčních televizních kanálů, je na téma migrační vlny korektní. Každý z nás to může každý den dosvědčit, vždyť to posloucháme. Osoby z Českého helsinského výboru možná patří do několika procent extrémně se chovajících osob, do nebezpečné skupiny tzv. extrémních naivistů.

Autor: František Roček

24.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník(ce). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: montáž podsestav a instalace do hasičských vozidel, POŽADAVKY: znalost čtení výkresové dokumentace, NABÍZÍME: PP na dobu určitou s výhledem na dobu neurčitou, závodní stravování, týden dovolené navíc, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Tht polička, s.r.o., Starohradská, č.p. 316, 572 01 Polička. Informace: Jana Pazderová, +420 725 962 475.

Stavebnictví - Zedník hod. od 120 Kč nebo úkolově 120 Kč

Zedníci Hledáme do party prima chlapy co je baví stavařina a mají chuť do práce. Pracujeme hlavně v Ostravě a blízkém okolí. Děláme menší stavby RD. Klidně i na krátší dobu. Zavolej Markovi a on ti řekne více...

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Řidič, traktorista 20 000 Kč

Na rodinnou farmu přijmu řidiče nákladních vozů zn. Liaz, Tatra a traktoristu, nástup možný ihned, ubytování zajištěno.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vyučen nebo praxe v oboru výhodou (v případě zájmu jsme ochotni zaučit i uchazeče bez praxe), praxe se svařováním a skládáním ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů výhodou, ochota učit se novým věcem a přístupům;, , Pracovní náplň: Svařování a skládání ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů;, , Nabízíme: možnost profesního a odborného růstu v perspektivním oboru, odpovídající platové ohodnocení + prémie, 5 týdnů dovolené, dotované stravování v areálu společnosti, stravenky, lokalita Sadská;, , Kontaktujte nás telefonicky nebo e.mailem.. Pracoviště: Cpos s.r.o - sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Jakub Fremund, +420 724 163 500.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. července 2018

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. července 2018.

Partnerky fotbalových hvězd MS. Podívejte se, kdo má nejkrásnější ženu

/FOTOGALERIE/ Mistrovství světa ve fotbale míří do svého finiše. Již tuto neděli čeká fanoušky jeho vrchol. O titul si zahrají Francie s Chorvatskem. Fotbalový kolotoč v Rusku tak vygraduje ryze evropským soubojem. A i při něm nebudou své favority podporovat pouze fanoušci, ale i manželky a přítelkyně hráčů. Ty mnohdy uhranou svou vizáží. Podívejte se na krásky, které mají po boku hvězdy letošního mistrovství.

Zkáza atraktivního lesa a premiéra Valašského muzigálu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT