VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Bát se, mít strach, patří k základním lidským právům

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Ředitel mosteckého bytového družstva Krušnohor František Ryba odvezl v březnu na Úřad vlády České republiky petici adresovanou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi kvůli povážlivé situaci na litvínovském sídlišti Janov a na mosteckých sídlištích kvůli nepřizpůsobivým občanům.

24.10.2015
SDÍLEJ:

František Ryba.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Ale nevěří, že se situace zlepší. Je říjen, a je rozčarován i z toho, že neschopnost a hloupost panuje také v další velmi citlivé oblasti v nezvládání uprchlické krize. František Ryba se cítí dotčen např. i tím, co nedávno uveřejnil Český helsinský výbor (ČHV).

Co vám vadí?
Urážejí mě, protože jako občan souhlasím s jednáním českých úřadů. ČHV poškozuje dobré jméno republiky i moje, když tvrdí, že jednání úřadů je nehumánní a rozporné s ústavními principy.

V čem podle vás Český helsinský výbor nemá pravdu?
Diktátorské režimy, občanské války a nepříznivé přírodní a ekonomické podmínky jsou důvodem migrační vlny, kterou v Evropě zažíváme, omlouvá migraci ČHV. Tento stav je důvodem pro poskytnutí pomoci lidem žijícím v problémových oblastech. Není ale důvod pro přijetí těchto lidí ve vzdálené Evropě, jak se domnívá Helsinský výbor.

Proč?
Český helsinský výbor omlouvá mohutnou vlnu lidí valící se do EU tím, že hledají bezpečí, ochranu a možnost svobodného uplatnění. Jenže to hledají lidé na celém světě. Máme čekat lodě plné desetitisíců lidí ze Střední a Latinské Ameriky, z jihu Afriky, z Bangladéše, Srí Lanky, indických slumů, a také několik lodí zakoupených protestantskými pastory s lidmi z chudinských čtvrtí USA?

Cítíte absurditu toho, co říkám? Je to argumentace českého helsinského výboru dovedená do důsledku. Můžeme se divit, že údajné právo azylu cítí naši občané jako vydírání? O co se jedná z právního hlediska?
Migranti přecházejí nelegálně hranice EU v rozporu se zákony. Není důležité, zda se migranti tím dopouštějí jenom přestupku, nebo trestného činu jako v Maďarsku. Občané vnímají, že jde o záměrný nelegální vynucený vstup. Vynucený tím, že přichází spousta lidí, se kterými si úředníci a policie na hranicích schengenského prostoru EU neumí poradit pokud nechtějí střílet. Náhlý pohyb ve velkých davech vnímají občané jako agresivní vypočítavost, doslova okupaci. Proto se občané u nás obávají jejich záměrné davové nezvladatelnosti.

Ale oni nepřicházejí s agresivními úmysly?
Chovají se agresivně svou nezastavitelnou davovostí. Jižní státy EU před davy kapitulovaly. Bez evidence dav propouští přes svá území jako lavinu až do Německa. Je to davová vlna, kterou nelze zastavit jinak než střelbou. Oni vědí, že do nich nikdo nebude střílet, aby je zastavil. Když si je někdo dovolí na hranici zastavit, útočí na policisty, rvou se. Vědí, že politická kultura EU si zakládá na tom, že je tzv. měkká, nekonfrontační, čili v důsledku neschopná řešit krize. A to je potenciál těchto davů. Všichni chtějí jenom za lepším. Proto směřují především do Německa, a někteří za příbuznými a známými ve Skandinávii. Čili již charakter pohybu davové vlny migrantů je ekonomicky cílená okupace.

Jenže, oni se usídlí v Německu, a v některých západních státech EU, takže údajně přestanou mít davový charakter?
V televizních diskuzích odborníci upozorňují na to, že migrační vlna je řízena přes internet a mobilní telefony. Jakmile se někde objeví problém, překážka, přes internet se migranti na cestě dozvědí, kde si mají na co dát pozor, kam se na trase odklonit atp. Takto se mobilizovali Arabové k demonstracím při tzv. barevných revolucích. Internet a mobil v kapse dokáže stovky tisíc osob očkovat a instruovat během několika málo desítek minut. Proto mají naši občané právo mít z potenciálu migrační vlny obavy.

Český helsinský výbor říká, že většina zemí EU přijala aktuální výzvu, tím asi myslí kvóty. A chová se podle evropské humánní tradice zahrnující i pohostinnost. To považujete za falešné tvrzení. Proč?
Přijali výzvu, protože do některých států migranti přímo směřovali, do některých budou směřovat i nadále, protože tam již jsou islámské enklávy. Západoevropské státy, které nedokázaly svou neschopností nelegální migrační vlnu razantně zastavit, chtějí část nelegálních migrantů přelít do států, kde ještě islámské komunity nejsou, nebo jenom minimální. Proto státy Visegrádu jsou proti kvótám. Helsinský výbor vyčítá, že prý zapomínáme, že v době nacistického a komunistického režimu od nás utíkali lidé. Evropské země poskytly útočiště mnoha desítkám tisíc tehdy československých občanů. Dnes bychom s nimi měli být s migranty solidární? Jde o demagogii. Občané mají obavy z lidí z Afriky a Asie, z muslimských zemí, ze vzdálené rozporuplné islámské civilizace. Emigrace z Československa představovala emigraci lidí ze stejného kulturně civilizačního prostředí. Evropané respektují stejná pravidla, mají za sebou stejnou evropskou historii. Proto i dnes je Česká republika ochotna přijmout kulturně přece jenom poněkud příbuzné migranty syrské křesťany. Je to psychologicky, ale i z bezpečnostního hlediska, nejpřijatelnější řešení.

Český helsinský výbor vyčítá našim úřadům, že tolerují veřejné projevy odmítání a nedůvěry k migrantům z muslimských oblastí. Jde prý o extremistické projevy?
V lidské společnosti se vyskytuje kdekoliv na světě několik procent extrémněji se chovajících osob. Nejedná se jenom o projev agresivity, rasistických či náboženských předsudků, ale také třeba i o extrémní naivisty. Dalších několik procent představují tzv. nepřizpůsobiví, žijící mimo běžné normy našeho všedního života, se kterými se notoricky setkávají soudci, ale také obyvatelé např. v litvínovském Janově, v Mostu, v ústeckých Předlicích a Mojžíři a v desítkách dalších lokalit. To nemá nic společného s občanskou obavou z divoké migrace a z agresivního islámu. Islámská militantní hrozba je vnímána jako skryté nebezpečí, které se může projevit až po delší době v okamžiku, kdy si skrytě agresivní lídři islámské komunity vytvoří vhodné prostředí pro větší nátlakové akce. Tato obava občanů je legitimní, podložena zahraničními zkušenostmi.

Helsinský výbor tvrdí, že média veřejné služby nepřispívala ke zmírnění vyhrocených xenofobních nálad části obyvatelstva?
Je to lež. Co zazní z veřejného rádia a televize, ale i z komerčních televizních kanálů, je na téma migrační vlny korektní. Každý z nás to může každý den dosvědčit, vždyť to posloucháme. Osoby z Českého helsinského výboru možná patří do několika procent extrémně se chovajících osob, do nebezpečné skupiny tzv. extrémních naivistů.

Autor: František Roček

24.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 20 000 Kč Zubní instrumentáři. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zubní centrum Dvdent, spol. s r.o. se sídlem ve Vědomicích hledá zubní instrumentářku. Ukončené vzdělání na zdravotnické škole je vítáno. Uchazečkám bez zdravotnické průpravy po zapracování umožníme rekvalifikaci na zubní instrumentářka. Požadujeme aktivní osobnost se smyslem pro pořádek, příjemné vystupování a chuť pracovat., Nabízíme práci na HPP, příjemné a moderní pracovní prostředí, přátelský kolektiv, odpovídající platové ohodnocení a firemní benefity. Váš životopis prosím zasílejte na svoboda@dvdent.cz. Pracoviště: Dvdent spol. s r.o., Chovatelů, č.p. 336, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Daniel Svoboda, . Gastronomie - Pomocná síla do kuchyně 12 200 Kč Do naší firemní restaurace ve společnosti Autopal Hluk hledáme vhodného zaměstnance. Náplní práce je mytí nádobí a výpomoc kuchařkám. V případě zájmu o tuto pozici kontaktujte paní Ostrezi na telefonu: Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 19 000 Kč Zubní instrumentáři VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - ZUBNÍ INSTRUMENTAŘKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedené zubní ordinace v Hluboké n. Vlt. přijmeme zdravotní sestru/zubní instrumentářku na plný úvazek., Požadujeme: vzdělání v oboru všeobecná zdravotní sestra / zubní instrumentářka, příjemné vystupování, pečlivost, samostatnost, komunikační a organizační schopnosti. Praxe není podmínkou. Nástupní plat 19000 Kč, po zkušební době 22000 Kč., V případě zájmu zasílejte CV na uvedený e-mail.. Pracoviště: Mddr. vladimír veverka - 001, Masarykova, č.p. 1, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Vladimír Veverka, +420 733 591 638.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Videosouhrn 15.–16. října 2018

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

AKTUALIZOVÁNO

ODS zvítězila v senátních volbách, lidovci i ANO propadli. Debakl ČSSD

/FOTOGALERIE, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Deset zástupců ODS míří do Senátu. Opětovně zde usedne například populární teplický primátor Jaroslav Kubera, naopak propadl šéf lidovců Pavel Bělobrádek či exministr kultury Daniel Herman. Neuspěly také vládní strany ANO a ČSSD, které pošlou do horní komory po jednom zástupci. Vítězství z prvního kola stvrdil v Praze Pavel Fischer, do Senátu zamíří i další z neúspěšných kandidátů na post prezidenta Marek Hilšer. Ve hře bylo celkem 27 křesel.

Náročné putování maličké kudlanky i olbřímího klavíru: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 10. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT