Jubilejní ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena je tady! Letos se koná 50. ročník festivalu a jeho první koncert je na programu již ve čtvrtek 22. května od 19.00 hodin v Domě kultury v Teplicích.

V dramaturgii významné hudební přehlídky se objevují i dva koncerty, které se u posluchačů setkaly s velkým ohlasem, a to Broadway Rocks a koncert flamenkového kytaristy Carlose Piñany. Kromě těchto koncertů se uskuteční řada dalších zajímavých dramaturgických počinů napříč hudebními styly od barokní hudby, melodram přes folklor a jazz až k ryze moderním skladbám. Za všechny je možné zmínit například velmi působivý Prokofjevův melodram Evžen Oněgin, koncert Martinů Voices pod názvem Jazz a jazzové inspirace, spojení folkloru a klasiky v projektu Folklore classics nebo koncert Brixiho komorního souboru Teplice věnovaný Roku české hudby.

Vyvrcholením festivalu jistě bude závěrečný koncert, který je věnován 600. výročí Židů v Teplicích a jehož dramaturgie je věnovaná výhradně skladatelům s židovskými kořeny.

Účastní se umělci z celého světa

Celkem se tak na letošním jubilejním 50. ročníku festivalu během jednoho měsíce představí bezmála 70 umělců a 10 souborů nejen z České republiky, ale i z USA, Jižní Koreje, Německa, Taiwanu, Francie, Španělska, Itálie, Islandu, Švýcarska, Ruska a dalších zemí.

Tradice koncertů, které připomínaly pobyt Ludwiga van Beethovena v Teplicích ve zdejších lázních v letech 1811 a 1812, sahá až do padesátých let minulého století, kdy se konaly letní koncerty věnované dílům tohoto velikána světové hudby. Podobu festivalu však získaly až v červnu roku 1964, kdy se konal první ročník Dnů Ludwiga van Beethovena.

V roce 1966 festival dostal nový název Hudební festival Ludwiga van Beethovena a od roku 1968 bylo konání festivalu převedeno do podzimních měsíců na přelom září a října. Původně se konaly pouze tři symfonické a dva komorní koncerty převážně v Teplicích nebo na zámku v Duchcově. Počínaje rokem 2004 však dochází k podstatným změnám v organizaci festivalu. Konání festivalu se přesunulo zpět na přelom května a června, rozšířil se počet koncertů i počet koncertních míst, čímž se Beethovenův festival zařadil po bok prestižních českých festivalů.

Managementu Severočeské filharmonie Teplice, která je městem pověřena pořádáním festivalu, tak kromě práce pro běžnou činnost filharmonie přibyla i příprava festivalu takového rozsahu, která jinde vyžaduje samostatnou agendu pracující na dramaturgii a organizaci po celý rok.

Beethovenův festival byl přijat za člena Asociace hudebních festivalů a zařadil se tak mezi významné hudební festivaly v České republice. Účinkovali zde umělci ze všech světadílů a různých hudebně žánrových oblastí od takových jmen, jakými jsou například Maxim Šostakovič, Misha Maisky, Sharon Kamm nebo Shlomo Mintz až po flamenkového kytaristu Carlose Piñanu či sólisty newyorské Broadwaye.

Koncerty po celém regionu

V současné době se uskutečňuje průměrně 20 koncertů od Klášterce nad Ohří přes Chomutov, Litoměřice, Terezín, Teplice, Osek, Velké Březno až po Děčín. Hudební festival Ludwiga van Beethovena je jediným a největším hudebním festivalem, konaným výhradně na území Ústeckého kraje. Na jeho financování se největší měrou podílí Statutární město Teplice, Ústecký kraj, Státní fond kultury ČR i jednotlivá města, kde se koncerty uskuteční.

Podrobný program 50. ročníku festivalu naleznete na www.severoceskafilharmonie.cz/festival.

Zpracoval Roman Dietz, ředitel Severočeské filharmonie Teplice