Po zásahu kamenem jde k zemi první muž, vzápětí následují další. Burgundská posádka už nedokáže svému nepříteli déle vzdorovat. Na hradbách vodního hradu v Budyni nad Ohří tak nakonec zavlají prapory švýcarských kantonů.

Výjev z bitvy mezi dvěma znepřátelenými vojsky z konce 15. století v sobotu sledovaly stovky návštěvníků budyňského hradu. Zatímco malí diváci s každou další ranou propukali v silnější pláč, dospělí si středověký masakr užívali.

„Překvapilo mě, s jakou vervou se vojáci do boje pustili. Podívejte na ty rány. Herci se rozhodně nešetří,“ komentoval zásah meče do přilbice jednoho z vojáků návštěvník David Kunert.

Na rekonstrukci historické bitvy se letos podílely spolky a skupiny například z Francie, Švýcarska, Maďarska, Slovenska i ty domácí. Vedle víc než hodinové ukázky boje pro diváky organizátoři připravili také historický kvíz, stezku rytířských dovedností, ukázky jednotlivých zbraní nebo prohlídku dobového tábořiště. Ve stáncích si lidé mohli na památku zakoupit láhev medoviny, cínové vojáčky, dobové šperky nebo si nechat vyvěštit budoucnost.

Do prostor vodního hradu by se vojáci rádi vrátili i napřesrok. „Bez pomoci města Budyně by to ale nešlo,“ shodovali se.