Vedení Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích se proto rozhodlo oslovit veřejnost a požádat ji o pomoc s financováním domácí hospicové a paliativní péče.

„Cíl pro tento rok je vysoký, ale vzhledem k užitečnosti jistě splnitelný: získat 2 miliony Kč pro provozování domácí hospicové péče," vysvětluje ředitelka litoměřického Hospice sv. Štěpána Monika Marková.

S pojišťovnou se nedaří smlouvu uzavřít

V tomto nestátním zdravotnickém zařízení se podle slov Moniky Markové rozhodli na začátku roku 2014 jako první a dosud jediní v Ústeckém kraji tuto službu „rozjet".

„A to i přesto, že se ani nám, ani žádnému hospici v České republice dosud nepodařilo uzavřít na tento typ péče smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, u které je přihlášeno nejvíce klientů. Byly sice uzavřeny smlouvy na vybrané části péče menšími pojišťovnami, u těchto pojišťoven je však registrováno jen malé procento pojištěnců," popisuje situaci ředitelka.

Domácí hospicová péče posloužila už čtyřicítce pacientů

Domácí hospicová péče při Hospici sv. Štěpána za loňský rok doprovodila již 35 pacientů a v lednu letošního roku již 6 nových klientů. „I když se to někomu může zdát málo, je to v porovnání například s pražským domácím hospicem Cesta domů, který doprovodil v prvním roce svého působení 9 pacientů, číslo opravdu vysoké," tvrdí Monika Marková.

Zatímco v loňském roce byla tato péče financována především z výtěžku adventního koncertu, který uspořádala na konci roku 2013 Česká televize, a z paušálních plateb pacientů domácí péče, v letošním roce, kdy hospic nechce zatížit pacienty příliš vysokými platbami, potřebuje pro zajištění této péče již zmíněnou částku 2 miliony korun.

Ta vychází z propočtů loňského roku, kdy vzhledem ke vstupním výdajům nezbytným pro „rozjezd" služby činily náklady na zajištění jednoho dne domácí hospicové péče pro jednoho pacienta 2 300 Kč.

Co se v částce 2 300 Kč na jeden den skrývá?

Tato částka je tvořena náklady na práci lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatelského a dalšího specializovaného personálu sociální pracovnice, psychologické i duchovní podpory a také nákladů na cestovné. Neobsahuje ale náklady na medikaci, kterou kvůli dosud neuzavřené smlouvě se zdravotní pojišťovnou musí předepisovat svým pacientům praktičtí lékaři.

„To našim pracovníkům ztěžuje práci. Je smutné, že ani renomé, které hospic bezpochyby v celém regionu má, není pro zdravotní pojišťovny dostatečnou zárukou pro uzavření smlouvy na celý rozsah péče," posteskla si Monika Marková.

A v čem je domácí hospicová péče rozdílná oproti běžným pečovatelským službám? Při domácí hospicové péči funguje nepřetržitá pohotovost sester 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, nepřetržitá přítomnost lékaře na telefonu včetně možnosti návštěv i v noci.

Nabízí vyřešení většiny zdravotních obtíží hospicového pacienta v domácím prostředí, umožňuje podporu pečující rodiny a další.

„V Hospici sv. Štěpána víme, že jsme si před sebou vytyčili opravdu vysoký cíl, věříme však, že najdeme dostatek dobrých lidí a s těmi se v našem Dobročinném obchodě BONA FIDE v Litoměřicích často setkáváme opravdových filantropů, ale také firem, které jsou společensky odpovědné a kteří nám společnými silami pomohou tuto finanční mezeru vyplnit. Velmi rádi představíme všem zájemcům, kteří chtějí našemu hospici pomoci, jak hospic, tak všechny naše plány a projekty do budoucna," říká ředitelka Hospice sv. Štěpána.