První den návštěvy prezidenta Miloše Zemana jsme sledovali ON-LINE. Více ČTĚTE ZDE…

17:50 - Prezident odjíždí do Ústí nad Labem, večer pokračuje jeho soukromý program. Zítra bude v třídenní návštěvě Ústeckého kraje pokračovat. Jeho cestu budeme opět sledovat v on-line reportáži.

17:45 - Diskuze končí, lidé opouštěJí sál Střelnice.

17:43 - Prezident přebírá od primátorky města Marie Blažkové dárky. Sám daruje stuhu, ale nemá ji kam zavěsit - Děčín totiž nemá vlastní prapor.

17:42 - Jeden z obyvatel se ptá, co si koupí, pokud bude v Česku platit EURO, jehož zavedení Miloš Zeman podporuje. "Za svůj důchod si koupíte přesně totéž, jako si koupíte teď. Je to naprosto stejné, jako když vyměníte teploměr a místo Celsia použijete Fahrenheita. Teplota se nemění použitím teploměru. A stejně se nemění kupní síla změnou měny, ani přechodem na Euro. Ale jak víte, protestoval jsem proti devalvaci o zhruba šest procent, kterou provedla Česká národní banka.

17:35 - Na otázku, proč se Miloš Zeman odmítá omluvit novináři Ferdinandu Peroutkovi, odpověděl prezident takto: "Ve svých vystoupeních jsem snad stokrát prohlásil, že kromě K. H. Borovského považuji Ferdinanda Peroutku za nejvýznamnějšího českého novináře. Jestliže jsem řekl, že i skvělý člověk může selhat, tak jsem chtěl poukázat na fakt, že každý z nás, včetně mne nebo vás, může uklouznout. Chci upozornit, že jak Pavel Tigrid, tak Václav Černý, což jsou nezpochybnitelné autority, přisuzují Ferdinandu Peroutkovi výrok, že když nemůžeme zpívat s anděly, musíme výti s vlky, který vznikl po Mnichovu 1938."

17:21 - Prezident na Střelnici vtipkuje. Jeden z místních obyvatel, Přemysl Vonka, se ho zeptal, proč nejezdí na koni, že by pro něj jednoho měl. "Tak krásnou otázku jsem ještě nedostal. A to jsem si myslel, že už jsem dostal všechny krásné otázky. Na koni nejezdím proto, že se bojím, že bych z něj spadl. Můj přítel a bývalý ministr Pavel Dostál měl podobný úmysl. V Sezimově Ústí si půjčil koně, zamířil do lesa, podle vlastní vůle. Třetí větev, která jej zasáhla, jej shodila ze sedla a Pavel si zlomil tři žebra a pobyl tři měsíce v nemocnici. Člověk by měl dělat to, co umí. TGM se nestal moudrým tím, že jezdil na koni," řekl Zeman.

17:20 - Dnešní program první dámy skončil. Její doprovod jí dovezl na Větruši. Zemanovou dnes čeká již jen soukromý program.

17:13 - Zeman znovu vyslovil podporu děčínskému jezu. "Mohu slíbit, že se přimluvím u ministra dopravy, aby věnoval pozornost výstavbě jezu. Máme-li dosáhnout toho, aby se z Labe stala dopravní tepna, tak nám nestačí jeden nebo dva jezy. Je nutné, aby byla vybudována dopravní cesta přes Magdeburg do Hamburgu. Je nutné prodloužit splavnost Labe prohloubením jeho koryta," řekl Zeman.

17:07 - Prezident přichází na Střelnici, vítá ho potlesk, ale i pískot. Prezidenta to ale nevyvedlo z míry. "Těm, kteří pískali, bych chtěl vzkázat, že pískot je řečí ptáků. Normální lidé se dorozumívají slovy," řekl.

17:01 - Beseda začne s menším zpožděním, prezident se zdržel na jednání se zastupiteli města.

16:58 - Střelnice je plná do posledního místečka, lidé jsou i na balkonu.

16:40 - Děčínská Střelnice se pomalu zaplňuje, je tam zatím asi dvě stě lidí. Převážně jde o střední a starší generaci.

16:08 - První dáma má za sebou návštěvu Ústavu sociální péče ve Snědovicích. Ústav si prohlédla, zašla například do keramické dílny. Mluvila i s několika klienty ústavu - jeden z nich, Tomáš, jí dal malý dárek, navíc si mohla poslechnout hudbu, kterou sám složil. Od ředitele Rostislava Kolačeva dostala houpacího koníka.

Zeman ukončil svou návštěvu v TOSu ve Varnsdorfu."Doufám, že udělá radost ještě někomu dalšímu," okomentovala dárek Ivana Zemanová. Ústavu věnovala několik nahřívacích plyšáků a poté, co si ještě prohlédla fyzioterapeutické oddělení, odjela směr Ústí nad Labem, kde je v hotelu Větruše ubytována. Sem dorazí večer i Miloš Zeman, který ale bude ještě od 17 hodin besedovat s lidmi na děčínské Střelnici.

15:45 - Prezidentská kolona opustila Krásnou Lípu a jede do Děčína. V 16:20 hodin čeká Miloše Zemana setkání s vedením města. To si pro něj připravilo hned několik dárků. Děčínský chléb, pivo, čokoládu a čaje. "Jsou to všechno výrobky od místních podnikatelů," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá s tím, že chleba byl upečen před dvěma hodinami.

15:11 - Protestující v Krásné Lípě stále čekají na prezidenta. Těžko odhadovat, zda se u nich zastaví, až půjde z oběda.

VÍCE O PROTESTU SI PŘEČTETE ZDE…

14:58 - Po skončení oběda čeká Miloše Zemana přesun do Děčína, první dáma zamíří do Snědovic do místního Ústavu sociální péče.

14:41 - Do restaurace Čertovna ke stolu Ivany Zemanové dorazil starosta Úštěku Pavel Kundrát. Povídá jí o Úštěku, jeho historii a vývoji Ptačích domů.

14:35 - Miloš Zeman obědvá v Křinickém pivovaru. „Hradnímu protokolu jsme nabídli tři různá menu a vzniklo jedno, přizpůsobené tomu, co prezident obvykle jí," popsal provozní Křinického pivovaru Roman Kadlec s tím, že výsledné menu bylo přizpůsobeno tomu, co prezident obvykle jí. A na čem že si prezident pochutnává? Jako předkrm byl servírován tataráček z lososa, následoval filet candáta pečený na bylinkovém másle, k tomu šťouchané petrželové brambory a listový špenát. Nechyběl ani moučník – tvarohový knedlík plněný švestkou a posypaný skořicí.

14:09 - Současně obědvá také první dáma, a to v úštecké pizzerii Čertovna. K obědu jí naservírovali hovězí polévku s knedlíčky, jako hlavní chod špagety pomodoro a bílé víno z místního žernoseckého vinařství. Ke stolu pozvala také čerta, který ji provázel v muzeu a velmi ji zaujal, pana Jaroslava Stejného.

Před obědem si první dáma prohlédla čertovské sklepení, kde na ni čekal Lucifer. „Dospělí, nesmíte tady nic ukrást, jinak přijdete do pekla. Ženy vracím na druhý den ráno, muže vrací můj kolega. Ženy, nekraďte hlavně schválně, už jsem totiž starší muž," varoval všechny Stejný.

Při odchodu všichni dostali čertovské pomazání na tvář, čili dva prsty očerněné v uhlí. Šmouhu udělal i prezidentově manželce.

14:03 - Prezident obědvá s významnými podnikateli regionu, starostou města Krásná Lípa a představiteli o.p.s. České Švýcarsko.

Miloš Zeman v Krásné Lípě.13:54 - V Krásné Lípě "vítají" na náměstí prezidenta protestující z řad hendikepovaných. Připravili si řadu cedulí, například "Víte jistě, že nebudete jeden z nás?" Nebo: "Žijeme tu s vámi." Současně bubnují. Je jich kolem třiceti. Prezident jim při vystupování z auta zamával.

13:36 - Miloš Zeman opustil Varnsdorf a míří se svou kolonou do Krásné Lípy.

13:26 - Beseda s lidmi je u konce, prezidenta nyní čeká podpis do pamětní knihy a přejezd na oběd do Křinického pivovaru v Krásné Lípě. Stuhou prezidenta republiky také dekoroval vlajku města.

13:16 - Miloš Zeman v diskuzi s lidmi podpořil stavbu jezu na Labi u Děčína.

13:14 - Prezidenta doprovází i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček. Právě na něj směřoval dotaz ohledně nových jízdních řádů, které se lidem nelíbí a kritizují je. "Jsem rád, že na otázku ohledně jízdních řádů nemusím odpovídat," glosoval Zeman.

13:05 - "Nestačí jenom demonstrovat, nestačí jenom vyjadřovat sympatie k těm či oněm. Je potřeba problém pojmenovat a diskutovat o argumentech pro a proti. Pokusme se nejprve definovat, kdo je to nepřizpůsobivý občan. Není to svázáno s etnicitou, náboženstvím nebo sexuální orientací. Je to člověk, který není schopen se přizpůsobit pravidlům chování ve společnosti. V užším smyslu je to ten, kdo odmítne práci, aniž by k tomu měl nějaké zdravotní důvody," říká Zeman.

Lidé čekající na Miloše Zemana.13:01 - Prezident Miloš Zeman beseduje s lidmi v Centru Panorama. "Nebojte se, nejsem Fidel Castro, nebudu mluvit šest hodin, pokusím se nabídnout během deseti minut téma, o kterém se nejvíce mluví a píše, a to téma nepřizpůsobivých občanů," řekl Zeman. Poslouchá ho asi ze dvou třetin zaplněný sál.

12:58 - První dáma dorazila do Úštěku. Navštívila místní Muzeum čertů, kde ji uvítal za čerta převlečený výtvarník a sochař Jaroslav Stejný. Dostala tu malý dáreček, který ji má ochránit proti trápení. Spolu s ní je tu i manželka ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Ta dostala bičem od čerta za to, že řekla "Ježišmarjá!"

12:41 - V Centru Panoráma ve Varnsdorfu začne za chvíli beseda Miloše Zemana s místními lidmi. Do sálu dorazilo několik desítek seniorů a také studenti. Někteří z nich si oblékli červená trička na znamení protestu s prezidentovým vulgárním slovníkem při rozhovoru v rádiu.

12:15 - Na jiné místo přejíždí i prezident Miloš Zeman. Zeman ukončil svou návštěvu v TOSu ve Varnsdorfu, kde se podepsal do pamětní knihy a jedné ženě i do památníčku. Jako dárek dostal předválečný mikrometr.

12:13 - "Jste naprosto úžasní, ať se vám daří," rozloučila se první dáma s Lesní školkou Jurta v Nebočadech poté, co si prohlédla i keramickou dílnu a prádelnu. Nyní je se svým doprovodem na cestě do Úštěku.

První dáma navštívila Děčínsko již v pondělí. VÍCE ČTETE ZDE…

12:06 - Kdo vyhraje Mistrovství světa v hokeji? I takovou otázku dostal Miloš Zeman od zaměstnanců TOSu. "To vám řeknu úplně přesně - ten nejlepší," odpověděl.

12:01 - Prezident Zeman se setkal se zaměstnanci firmy TOS Varnsdorf. Ocenil, že se jedná o českou firmu, které se daří rozvíjet a expandovat. Zaměstnanci mu za jeho řeč zatleskali.

První dáma má za sebou návštěvu Lesní školky Jurta v děčínských Nebočadech.11:55 - První dáma má za sebou návštěvu Lesní školky Jurta v děčínských Nebočadech. Uvítala ji tu ředitelka Petra Tanglová v zelené sukni. "Vypadáte jako z pohádky, můžu na vás oči nechat," řekla ředitelce Ivana Zemanová. Posléze si prohlédla celou lesní školku, dokonce se napila čaje, který tu děti vařily na venkovním ohništi. Od dětí dostala také vlastnoručně vyrobené dárky. Sama jim dala nářadí. První dáma také pochválila čisté zázemí školky. "Jsem tím příjemně překvapena," řekla.

11:26 - Miloš Zeman jedná s vedením TOSu za zavřenými dveřmi. V 11:50 se setká i se zaměstnanci společnosti. Na setkání s prezidentem čeká přes šedesát lidí. Mají přípravený i dárek: Mikrometr.

11:16 - Ivana Zemanová s doprovodem jede v koloně do Děčína. V čele jede policejní auto se zapnutou sirénou a upozorňuje řidiče, aby kolonu pustili. Ještě v Ústí nad Labem na kruhovém objezdu pod Větruší málem jeden neopatrný řidič do kolony narazil.

11:14 - Podle informací Deníku je v prezidentské koloně i šéf krajské dopravní policie Jiří Ušák.

11:10 - Prezident Miloš Zeman podporuje zavedení EURA v Česku. Že je fanouškem jednotné měny potvrdil při návštěvě firmy TOS Varnsdorf na Děčínsku. Při rozhovoru s majitelem firmy Janem Rýdlem starším řekl, že v Česku chce jen třicet procent lidí EURO. Naopak 70 procent je proti jeho zavedení, což je podle Zemana škoda.

Prezidentská kolona přijela do Varnsdorfu.11:09 - Prezidentská kolona přijela do Varnsdorfu. Miloše Zemana přivítal majitel společnosti TOS Varnsdorf Jan Rýdl starší.

"Pro pana prezidenta máme připravený dárek. Dostane od nás knížku o Šluknovsku, kterou jsem vydali před několika lety u příležitostí sta let založení naší firmy. Není běžně k dostání, dáváme ji našim zaměstnancům a dalším významným osobnostem," řekl Rýdl Deníku minulý týden při přípravách.

10:40 - Na Děčínsku se dnes objeví i prezidentova manželka Ivana Zemanová. V půl dvanácté navštíví Jurtu v děčínských Nebočadech.

10:35 - Jak vypadá podrobný prezidentův program pro dnešní den: V 11.10 hodin přijede do Varnsdorfu, kde navštíví místní firmu TOS Varnsdorf. Prezident se tu setká s vedením firmy a jejími zaměstnanci. Ve 12.20 hodin se sejde v Centru Panorama
 s představiteli města Varnsdorf a starosty Šluknovska. Ve 12.50 hodin pak dojde na setkání 
s obyvateli města. Ve 13.25 hodin se Miloš Zeman podepíše do pamětní knihy města a dostane dar. Poté přejede do Krásné Lípy do Křinického pivovaru, kde bude v 13.55 hodin obědvat s významnými podnikateli regionu. V 16.20 hodin přijede prezident do Děčína. Tady se nejprve sejde s představiteli města, poté od 17 hodin s obyvateli města. K tomuto setkání dojde na děčínské Střelnici.

10:30 - Prezidenta Miloše Zemana dnes čeká na Děčínsku nabitý den. Sejde se se starosty, podnikateli a také dvakrát s obyvateli Děčínska. Jednou s nimi bude diskutovat ve Varnsdorfu, jednou v Děčíně. Na Děčínsko přijede dopoledne ještě jednou i jeho manželka.