Přesvědčit se o tom můžete od pátku 4. dubna v Litoměřicích, kde se chystá v Galerii ve dvoře zahájení jubilejní výstavy výběru děl z obou česko-německých uměleckých sympozií „Proudění-Strömungen" z roku 2013. První se uskutečnilo v Kulturním centru Řehlovice v červenci, druhé v saské metropoli na přelomu října a listopadu. Vernisáž, s autorským čtením Radka Fridricha, začne v 17.00 hodin. Výstava s názvem Pokračování/ Selberachen/ Weitermachen potrvá do 17. května.

O Kulturním centru Řehlovice

„Zároveň všechny zájemce srdečně zveme do litoměřické galerie na přednášku s diskuzí 8. dubna v 17.00 hodin. Hostem bude filozof Jan Sokol," dodává keramička a výtvarnice Lenka Holíková z KC Řehlovice.

Kulturní centrum Řehlovice začalo vznikat na statku ze 16. století, který koncem 90. let začala Lenka Holíková se svými přáteli postupně opravovat. Loňské sympozium tak bylo v pořadí již patnácté a zúčastnila se ho dvacítka mladých výtvarníků z Česka, Německa, Slovenska a Rakouska. První ročník projektu, ještě pod názvem Doteky Berührungen, se v Řehlovicích uskutečnil v roce 1999 a jeho účastníků tehdy bylo dvanáct.

Mezinárodní centrum designu

Projekt, o němž doposud byla řeč, samozřejmě není jedinou aktivitou, kterou v Kulturním centru Řehlovice dosud každoročně realizovali. Lenka Holíková se tu chystá vybudovat mezinárodní centrum designu. Proto už nyní se scházejí v Řehlovicích mladí designéři z různých koutů České republiky a z Německa, aby se navzájem inspirovali, a hlavně předvedli, že vzhled věci denní potřeby je možné pojmout skutečně neotřele a hlavně zajímavě. Název projektu pro designéry ze dvou sousedících zemí je Řeh-sign.

Mezi dlouholeté podporovatele Kulturního centra Řehlovice patří Česko-německý fond budoucnosti. Centrum úzce spolupracuje s řadou kulturně-společenských zařízení i škol, jakými jsou například Nadace Brücke/Most, Riesa Efau, Fakulta umění a designu UJEP Ústí nad Labem či TU Dresden.