Oblíbenost „černých skřínek" rok od roku stoupá. Kamery zaznamenávají nejen nedbalé chodce a nepřiměřenou jízdu ostatních řidičů, ale i příjemné vzpomínky. Některé autokamery navíc dokáží sledovat nejen co se děje před vozem, ale i za ním.

„Poptávka po autokamerách stále stoupá. Důvodem je zejména rozšíření informací o přínosech těchto přístrojů a nebezpečná jízda některých řidičů na českých silnicích. Do budoucna předpokládáme, že by rozšíření autokamer ve vozech mohlo alespoň částečně motivovat řidiče k ukázněnější jízdě," říká Petr Šimek, elektro odborník značky GoGEN.

Proč je kamera na cestách k nezaplacení?

Nedbalí chodci nejen na přechodu

Každý den se můžeme setkat s netrpělivými chodci, kteří přebíhají přes silnici, aniž by počkali na přechodu na zelenou. Často tak způsobí dopravní nehodu. Autokamera celou situaci zaznamená a prokáže vaši nevinu.

Agresivní řidič

Vybržďování je stále populárnější mezi piráty silnic. Funguje to zhruba tak, že vás předjede vozidlo, jehož řidiče jste z jakéhosi důvodu naštvali, a prudce sešlápne brzdu. Ti šikovnější řidiči rychle zareagují, ti pomalejší mají smůlu a skončí s nabouranou přední částí vozu. Autokamera je v takovýchto situacích k nezaplacení. Záznam SPZ bez milosti udá viníka.

Nepřiměřená rychlost druhého vozidla

Z kamerového záznamu je dnes možné výpočtem zjistit i rychlost protijedoucích dopravních prostředků. Mnohdy tento výpočet rozhodne o vině či spoluvině při dopravní nehodě. Jestliže se proto v nepřehledném úseku na vás vyřítí auto či motorka jedoucí obrovskou rychlostí a vy kvůli leknutí nabouráte, pak autokamera bezpečně ukáže, kdo byl skutečným viníkem.

Nehody beze svědků

I když tato situace nenastává často, může se stát, že pod kola automobilu skočí někdo záměrně. V některých zemích je to běžný a naprosto normální způsob obživy. Tak nezapomeňte, že i v tuto chvíli bude autokamera skvělým pomocníkem.

Křivá výpověď protistrany

Konfrontovat svou výpověď o nehodě s protistranou není vždy jednoduché. Díky autokameře však budete mít jasné argumenty. Ukáže situaci přesně tak, jak se stala.

Viník nehody ujede

Z dobré vůle uhýbáte vozidlu, které v protisměru nesmyslně předjíždí, jenže najedete na krajnici a řízení nezvládnete. Nehodu jste nezavinili a viník ujel? Autokamera vše dokáže.

Nedbalý cyklista

Situace, kdy předjíždíte cyklistu a on se zrovna v té chvíli rozhodne změnit směr a odbočit doleva, je známá nejednomu řidiči. Mezi další nedbalosti patří i jízda cyklisty za tmy bez reflexních prvků. Pak se může stát, že osobu na kole snadno přehlédnete. Kamerový záznam policistům ukáže, jak se situace doopravdy stala.

Můžete pomoci ostatním řidičům

Nemusíte být zrovna účastníkem dopravní nehody, ale vámi pořízený záznam může pomoci někomu jinému v objasňování situace. Dobrý skutek vždy člověka potěší.

Dohled nad jízdou vašich dětí

Pokud patříte mezi starostlivé rodiče, kteří se strachují o své ratolesti s čerstvým řidičákem, pořiďte jim do vozu autokameru. V tomto případě může sloužit jako vaše prodloužená ruka. Pokud má přístroj zabudovaný GPS modul, zpětně vám prozradí, jakou rychlostí vaše dítě jelo.

Hezké vzpomínky

Natáčet si cestu na dovolenou krásnou krajinou také stojí za to. Nahrávky se pak mohou stát součástí třeba prázdninového videa.

Zadní kamera se také hodíAutokamera GoGEN CC 217 D je vybavena přední i zadní kamerou. Díky tomu máte dokonalý přehled, co se děje před i za vaším vozem. Oba záznamy se nahrávají a ukládají zároveň. Přístroj disponuje úhlem záběru 120°, 2,4" LCD displejem, USB vstupem, AV výstupem a vestavěným reproduktorem a mikrofonem. Záznam se nahrává ve smyčce (staré záznamy se automaticky přehrávají) a ukládá odděleně do dvou složek na Micro SDHC kartu, která může mít až 32 GB. Cena se pohybuje od 1 999 Kč.