Letošní ročník se pořadatelům nadmíru vydařil. V pátek se děj odehrával v královském přístavu, v ležení a městečku, kde vyrostlo na sto stánků, ve kterých se představilo několik historických řemesel, probíhaly zde hry a soutěže pro děti a dospělé. V programu nechybělo loutkové divadlo, orientální tanečnice či kejklíři. V podvečer proběhla pirátská diskotéka.

„Největším zážitkem pro děti byly ukázky výcviku pirátů, nábor dětských adeptů do královské gardy a do pirátského stavu s příslušným pasováním. Nezapomněli jsme ani na nabídku projížďky na pirátských lodích i na koních. Tentokrát u jezera vyrostl v historii akce dosud největší pirátský tábor. Odpovídá tomu i počet zhruba 140 účinkujících," přiblížil Libor Uhlík, organizátor akce.

„V sobotním programu se odehrály tradičně tři pirátské bitvy, jedna při setmění. Proti předchozímu ročníku se lišily dějem. Ke kmeni lidojedů hamu papu, kteří zde vystupovali už loni, přibyli otrokáři, kteří je chtěli na ostrově pochytat a odvézt na nucené práce. Piráti jim však v tom zabránili," dodal hlavní pořadatel slavnosti Libor Uhlík.

Bitvy se neobešly bez dělostřelby a pyrotechnických efektů. Po noční bitvě slavnost ukončil ohňostroj magistra Kellyho a hudební koncert přímo na pláži.

Návštěvníci Úštěku se mohou těšit na sobotu 16. srpna, kdy na Mírovém náměstí proběhne už 17. ročník Historického jarmarku.