Pořadatelé ze zájmového sdružení Terezín město změny, spolek Historie města Bíliny a město Terezín vrátili návštěvníky o více než dvě stě let zpět, aby jim ukázali, jaká děla se používala ve válkách či ve výzbroji armád od 17. do 19. století.

Přestože v sobotu opět panovalo tropické vedro, dorazilo do pevnosti osm posádek děl, jedna dokonce vážila cestu až z Polska. Při zahájení byly návštěvníkům posádky představeny, stejně tak jejich děla, příslušné vybavení a původní munice. Po větší část odpoledne se střílelo z palebných postavení na zelených střechách Kavalíru II. Posádky se ukázaly první ranou a postupnými salvami. S každým dalším výstřelem se souhra posádky zdokonalovala.

„Většina kanónů, které byly v akci, byla nebo měla být zařazena do výzbroje terezínské posádky. U těch nejmenších, tříliberních, je v manuálu pro ovládání pevnosti napsáno, že mají být postaveny na kryté cestě a střílet tak, aby vystřelená kule se po půl kilometru odrazila od země a ještě skákala jako žabka k nepříteli a ničila jeho šiky. Dobře sehraná posádka dokázala za minutu vystřelit až třikrát," uvedl Jiří Hofman, vedoucí informačního centra města Terezín.

UCPÁVKY UŠÍ

Při sobotních střelbách byla dbána bezpečnostní opatření a návštěvníci se mohli před střelbami vybavit ucpávky uší. Někteří odvážlivci využili možnosti a vyzkoušeli si funkci dělostřelce, za co jim byli uděleny glejty.

Střelby byly proloženy několika soutěžemi posádek i návštěvníků a malým koncertem. „Většina účastníků využila možnosti, aby se zchladila v přízemí pevnostního objektu a prohlédla si tamní expozici, ve které je představen život vojáků v pevnosti na konci 18. století, a to od velitele přes důstojníky až po obyčejné vojáky. Na konci výstavy je velmi zajímavá expozice české námořní historie, reprezentovaná mimo jiné plachetnicí La Grace z druhé poloviny 18. století a její replikou, která brázdí s českou posádkou a pasažéry nejen moře kolem Evropy, ale i Atlantický oceán," doplnil Miloslav Kubíček, ředitel zájmového sdružení Terezín město změny.

Návštěvníci Kavalíru II si mohli prohlédnout v okolí i venkovní ležení s vojáky a markytánkami, případně využít projížďky městem na voze taženém párem koní. Ten, kdo vydržel až do večera, dostal šanci navštívit s průvodcem podzemí pevnosti.

Příznivci vojenské historie se můžou těšit na Josefínské slavnosti, které proběhnou v Terezíně 1. října, aby se v ukázkách využila část prostor v rekonstrukci pro demonstraci opravdového dobývání pevnosti. Druhý den se většina jednotek přesune do Lovosic, kde proběhnou bojové ukázky na počest 260 let od první bitvy sedmileté války mezi Pruskem a Rakouskem. V prvních říjnových dnech 1756 padlo u Lovosic přes 2 200 Rakušanů a na 2 600 Prusů.