„Jsem osobně rád, že se podařilo tradici výstav na litoměřickém výstavišti udržet a pokračovat tak v propagaci práce našich zemědělců, zelinářů a ovocnářů. Naše ministerstvo se bude snažit tato odvětví maximálně podporovat jak legislativou, tak dotacemi," pronesl Pavel Sekáč.

Všem pěstitelům poděkovali za práci v extrémních podmínkách senátor Pavel Veleba a hejtman Oldřich Bubeníček. Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč pozval hosty a návštěvníky na seriál regionálních vinobraní. Předseda Agrární a potravinářské komory Miroslav Toman se připojil ke zdravicím a poděkováním, ale byl i kritický.

„Věřím také, že vláda zemědělcům, zelinářům a ovocnářům pomůže. Já bych však chtěl vyslovit to, co si přeje většina z nich a zatím to neřekla nahlas, aby nám vláda nepřekážela a nekomplikovala život," uvedl Toman.

Pozvání k prohlídce a přehlídkám na veletrhu připojila Ludmila Holadová, koordinátora soutěží o nejlepší regionální potraviny, a předsedové unií zelinářů a ovocnářů Jaroslav Zeman a Martin Ludvík. Oba se shodli, že letos bylo velkým problémem shromáždit pro Zahradu Čech dostatek pěkné zeleniny a ovoce.

„Na jaře jsme předpokládali, že sklizeň ovoce v Česku bude letos zhruba o 20 % vyšší než loni. Extrémní sucho tento odhad výrazně změnilo. Předpokládáme, že bude lehce podprůměrná. Důležitější z pohledu tržeb je však kvalita ovoce. Pokud jablko nemá podle norem a nastavených obchodních podmínek v průměru 6,5 centimetru a víc, nemůže být prodáváno jako konzumní a skončí na zpracování. Pozitivní pro pěstitele je, že mírně stouply ceny jablek na zpracování, což částečně kompenzuje jejich ztráty," uvedl Martin Ludvík, předseda Unie ovocnářů Čech a Moravy. Slavnostní akt ukončil požehnáním veletrhu litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.