Ringo Čech se má k světu podobně jako jeho jmenovec Ringo Starr, bývalý neúnavný bubeník legendárních Beatles. S kapelou Čech Ringo koncertuje, také maluje a vystavuje, píše a jeho Prozatímní divadlo má s Dívčí válkou úspěch, kam přijede.

Navíc Čech půl roku brázdí Českem se svým novým humorným programem „Ringova škola života a sexu". Aktuálně ho přiveze na sever Čech, lístky na show v Národním domě v Ústí v úterý 3. února má za 290 Kč Informační centrum města Ústí i pokladna DK Ústí. A bylo by škoda se Ringa na jeho novinky nezeptat.

Předbíhám dobu

Pořad Ringova škola života a sexu má hodně témat. Kterého si nejvíc užíváte?
V pořadu je volně propojená má bohatá zkušenost se sexem a se životem. Těsně před smrtí tu poučuju Čechy o všem možném. Je to humor přicházejícího století, předbíhám dobu. Lidi na to ještě nejsou úplně zvyklí, jsou trochu v šoku, z každého představení odejde uraženě čtyři pět ženskejch. Nesnesou totiž jakoukoli kritiku. Chlapům nestraním, jsme objektivní, ale řešíme věci, o kterých lidi běžně nechtějí mluvit.

Na co se můžeme těšit?
Máme tři scénky. Ve Zpovědi zoofila vypráví zoofil, jak se jako dítě zamiloval do závojnatky, pak si našel ovečku a poté si vzal krávu za ženu. Další scénka je Přenos z raketoplánu. Dlouho lidi nevěděli, že se i ve vesmíru souložilo, jen já to vím od počátku. Následuje scénka, kde senátora vyhazují z bordelu. To je humor, na který lidi zatím nejsou zvyklí, představení je pro ně trochu šoking.

Zoofil i senátor

Čekají nás kostýmy, nebo spíš „jen" slovní a situační humor?
Jevištní provedení je velmi jednoduché, astronauty mám oblečené dokonale, i zoofila, kterého hraje Maděrič, stejně jako senátora. Jeho kostýmy odpovídají reálu.

Jak starý je váš pořad?
Hrajeme ho půl roku, protože jak víte, Česká televize mě ignoruje, opovrhujou mnou, nenávidí mě. Tak jsem scénkám, které píši pro televizi, dal jevištní podobu. Televizní adaptace se dočkají až teď, kdy mě pan ředitel Soukup, majitel TV Barrandov, nabídl vlastní program v sobotu večer. Bude se jmenovat Ringo Family, udělám v něm všechny tyto scénky, jen trochu učesané. Když jde divák na představení, ví, co ho čeká, ale v televizi ne. Ovšem neztratí se můj typický slovník, druh humoru, situace…

Proč právě TV Barrandov?
Barrandov jako první neignoruje zábavu. Dal šanci Náhlovskému, na jeho pořad se těším. Ostatní televize zcela ignorujou generaci, které říkají „Generace 50". Lidi od pětačtyřiceti let výš jsou pro ně nezajímaví. „Do pr*ele s nima! Jen nám ujídáte chlebíček," tvrdí. A zapomínají, že to je ta nejschopnější koupěschopná vrstva. Lidi, kteří už mají děti vyrostlé, ještě jsou aktivní a jsou schopni kupovat to, co nám televize v reklamních programech nabízí.

Váš slovník je dost svérázný. Také o tom váš TV pořad bude?
Ano. Vybral jsem si vynikajícího partnera, je to Milan Markovič, můj celoživotní kamarád. On je člověk úplně jiného typu, velmi kultivovaný, jemný. Takže my dva bychom společně mohli vytvořit něco, co by bylo přijatelné pro všechny. Tak uvidíme, jak se to povede.

Jen ať mě „utře"

Pan Markovič umí člověka dokonale chytit za slovo. I to vás na něm baví?
Ano. Já nepotřebuju nahrávače, ale silnýho partnera. Já jsem druh komika, kterej snese na jevišti porážku, kterej nemá komplexy, a když budu mít vedle sebe dobrýho chlapa, kterej mě „utře", budu jedině rád. To přispěje ke kvalitě programu.

Čím je pro pořad „Ringova škola života a sexu" důležitá Sandra Pogodová a čím Mojmír Maděrič? Každý trochu jinak, že?
Mojmír hrál u mě dvacet let v divadle, teď se vrátil a hraje svoji roli božského pěvce Lumíra. On umí hrát můj humor stejně jako Jirák nebo Olda Navrátil. A Sandra je velmi talentovaná progresivní komička, která slyší na tu legraci. A přesto, že je o celou generaci mladší než já s Maděričem, drží s námi krok, je vynikající partnerka. Já ji mám rád.

Jak reagují na téma sex muži a jak ženy? Je to asi dost diametrální rozdíl, ne?
Naprosto. Jak už jsem řekl, z každého představení mi ostentativně uraženě odejdou čtyři ženy. A chlapi mí píšou: „Ringo, já tě miluju, ale moje stará tě nemusí." Ženský nesnesou to, že to je tak natvrdo, nesnesou znát pravdu. Ona jde k vám, jde si s vámi zasouložit, ale sama sebe přesvědčuje, že nejde. Že se jde opravdu jen podívat na sbírku motýlů. A že jí tam jen nešťastnou náhodou „ujela noha", ale ona to vlastně nechtěla. A já to tam tak servíruju… Ale myslím, že dost ženským se to líbí, jak hrajeme. Odcházejí zamindrákovaný výjimky.

Může ve vaší show divák i něco vyhrát?
(smích) To ne, jen si odnese sbírku zkušeností. Myslel jsem, že budeme brát lidi na jeviště, ale ono se to neosvědčuje. Většinou se přihlásí magor a znemožňuje vám práci. Prosazuje se, myslí si, že je vtipnej… Ne, lidi prostě na jeviště nepouštět! Leda děti, ty jsou upřímné.

A může si divák na vystoupení koupit i CD, plakát, knížku?
Může, mám s sebou knihy, které nejsou k mání. Jeden chlap je pro mě shání přímo z archivů a tak.Přivezu všechny knihy, které jsem vydal, je jich devět, přivezu CD „The Best of Ringo", DVD Titanik, Čuk a Gek… Člověk, který se mnou jezdí, je pak lidem nabízí, ale není to velký stánek, jaký mají třeba Fešáci. Většinou si ode mě lidi kupují knížky na vernisážích, jinak se k nim nedostanou.

Uslyšíme i vaše písničky živě?
Spíš ne, to jen zdržuje. Naopak někdy musím pořad krátit, aby lidi stihli rozvozy a autobusy domů.

Od sexuologa ke zpovědníkovi je někdy hodně blízko, často se liší jen oblečením a světovým názorem. Jste připraven během večera plnit obě role?
Ano, s tím se počítá. Nebýt to tak, divák by byl zklamaný.

Pozn. autora: Nestihnete-li show Čecha kdekoli, udělejte si radost návštěvou jeho webu www.ringo-cech.cz

A máte-li potřebu, ptejte se tu na cokoli.