VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Izrael je země plná paradoxů a rájem turistů

Severní Čechy/Izrael - S Deníkem Na cestách se tentokrát podíváme na Blízký východ. Do země, kterou zná většina lidí jen z hlavních zpráv a novinových stránek.

1.7.2014
SDÍLEJ:

V Tel Avivu je několik velkých tržnic, které stojí zato navštívit. Nejznámější z nich je trh na ulici Ha Carmel. Nakoupíte tam čerstvou zeleninu, ovoce, pečivo, drogerii i oblečení.Foto: Deník/Petr Vodseďálek

Moje první cesta na Blízký východ vedla do Izraele. Do země, kterou znám jenom z hlavních televizních zpráv a novinových obálek, jsem se navíc vydal sám, doprovázelo mě jenom několik rad členů širší rodiny, kteří tzv. židovský stát navštívili přede mnou, a historka profesionální letušky. „Hlavně se ohol! Jinak budeš mít problémy na letišti při pasové kontrole. Jednoho mého kamaráda zadrželi kvůli tomu, že měl plnovou a vyslýchali ho půl dne. Prý existuje stupnice od 1 do 10 určující pravděpodobnost, že je cestující terorista. Můj kamarád dostal číslo sedm (desítka je nejhorší) jenom proto, že měl plnovous," nabádala mě známá před odletem. Neposlechl jsem. Neoholil se a bezpečnostní prověrku jsem zvládl za 20 minut.

Přílet do země zaslíbené

Cestu z Liberce do Tel Avivu jsem zvládl za šest hodin. Během letu jsem měl možnost si zrekapitulovat krátkou, ale komplikovanou historii Izraele. Jisra'el (hebrejský název) leží při východním pobřeží Středozemního moře, na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. K Izraeli přiléhá i Západní břeh Jordánu (Judea a Samaří) a Pásmo Gazy, tedy území částečně spravovaná Palestinskou autonomií. Tyto oblasti jsou Izraelem okupována od šestidenní války v roce 1967 a zároveň jsou zdrojem většiny kontroverze a konfliktů, které se Izraele dotýkají. Většinu z asi 8 milionů obyvatel (76 %) tvoří Židé, z nichž se asi 20 procent považuje za ortodoxní. Izrael je tak jediným židovským státem na světě. Zároveň je ale domovem izraelských Arabů, křesťanů, Drúzů a Samaritánů, stejně jako jiných náboženských a etnických menšin.

Bezpečnostní prověrkou jsem si prošel už v Praze, takže přílet na letiště Ben Guriona proběhl hladce. Fakt, že jsem přiletěl do země zaslíbené, se projevil okamžitě. Byl totiž pátek podvečer a začínal šabat, židovský svátek věnovaný odpočinku a upuštění od pracovní činnosti. To znamená, že nejezdí autobusy ani vlaky. Do Tel Avivu vzdáleného asi 30 kilometrů jsem se tak musel vydat taxíkem, za který samozřejmě během šabatu zaplatíte extra příplatek. Cesta ubíhala rychle a během dvaceti minut jsem s přátelským taxikářem stihl probrat snad všechna klišé, která jsou s Izraelem a jeho historií spojená.

Cesta k modernímu státu

Moderní stát Izrael, o jehož vznik usilovalo sionistické hnutí již od konce 19. století, se odvolává na biblickou myšlenku země izraelské, jejíž zaslíbení tvoří jeden z ústředních motivů judaismu po více než tři tisíce let. Hledání vhodného místa, na kterém by mohl židovský stát vzniknout, probíhalo dlouho a nakonec z něj vzešlo několik kandidátů. Jedním z nich bylo území dnešní Ugandy, Argentiny nebo Kypru, už v té době se uvažovalo i o historickém území Palestiny.

„Po první světové válce ustanovila Společnost národů Britský mandát Palestina s cílem vytvořit „domovinu pro židovský lid". V roce 1947 Organizace spojených národů schválila rozdělení Mandátu Palestina na dva státy židovský a arabský. Přestože Liga arabských států tento plán odmítla, Izrael na jeho základě vyhlásil 14. května 1948 nezávislost a v následující vítězné Válce za nezávislost rozšířil své hranice nad rámec plánu OSN na rozdělení Palestiny. Od té doby trvá mezi Izraelem a sousedícími arabskými zeměmi konflikt, který vyústil v několik válek a desetiletí násilí, trvající dodnes," píše se v otevřené encyklopedii o historii založení státu Izrael. Se dvěma sousedícími zeměmi (Egypt a Jordánsko) Izrael už mírové smlouvy podepsal, poslední dvě desetiletí usiluje o dosažení dohod s Palestinci. Reálné výsledky jsou ale v nedohlednu. Vlády se totiž mění stejně jako názory na obou stranách zdi oddělující dva národy.

Kosmopolitní město plné turistů

Zatímco samotný stát Izrael považuje za své hlavní město Jeruzalém, většina států na světě uznává jako hlavní město Tel Aviv-Jaffa. Pomlčka v názvu odkazuje ke spojení jednoho z nejstarších měst na světě, přístavu Jaffa, a kosmopolitní metropole, která vznikla o kousek dál.

Tel Aviv je se svými 385 tisíci obyvateli moderním, kosmopolitním městem a v posledních letech oblíbenou turistickou destinací. S nárůstem přicházejících turistů se zvětšuje i nabídka ubytovacích zařízení. Já jsem jako vždy zamířil do toho nejlevnějšího. Hostel, ve kterém jsem se ubytoval, měl věkový limit 18 až 40 let a nacházel se asi 15 minut chůze od starého přístavu v Jaffě. Díky finanční nenáročnosti se často stává domovem pro stejně spřízněné cestovatelské duše.

„V Izraeli už jsem tři týdny, v úterý letím zpátky do Států. Procestoval jsem ho křížem krážem. Je to neuvěřitelný, luxus v Tel Avivu a bída na okupovaných územích Palestinců. Na Severu jsme tajně překračovali hranici do Jordánska, pak jsme zajeli k Mrtvému moři, no a teď jsem tady ve velkoměstě," popsal svoje zážitky Cameron z USA, který přijel do Izraele s dalšími dvěma kamarády a celkem tu strávili čtyři týdny.

Silní a rozhodní Izraelci

V Tel Avivu potkáte spoustu různých typů lidí. Izraelce ale vždy poznáte. Jednak jsou milí, rádi vám poradí, drtivá většina mluví dobře anglicky. Za druhé z nich vyřazuje síla ve smyslu, víme co chceme a nebojíme se o to požádat. Mě osobně doprovázel na každém kroku výrok izraelského spisovatele Etgara Kereta, který píše o současném Izraeli a jeho obyvatelích. Když se ho redaktorka jednoho média zeptala, co si myslí o tom, že jeho knihy jsou překládány i do arabštiny, Keret řekl:

„Doslechl jsem se, že moje knihy měly až jakýsi polidšťující dopad, protože viděno okupovanýma očima jsou Izraelci vždy silní, rozhodní a nikdy o ničem nepochybují, a najednou Palestinci četli o Izraelcích, kteří jsou zrovna tak slabí a zmatení, jako se často cítí oni."

Izraelci navíc tráví hodně času venku. V Tel Avivu je k tomu navíc dost příležitostí. Dlouhé bílé pláže jsou plné skoro každý den, podél pobřeží stojí výškové budovy těch nejlepších hotelů na světě a město je plné výborných restaurací. Zvláště v oblibě je zde italská kuchyně, podle průzkumů se vaří asi ve 40 procentech všech restaurací v Tel Avivu. Specialitou izraelské kuchyně je čerstvý hummus (cizrnová pomazánka), falafel, tradiční shakshuka, výborné pečivo, chalva a spousta čerstvé zeleniny a ovoce. Na místních trzích je k dostání skoro cokoliv. Jednou z největších tržnic je ta v ulici Ha Carmel, kde nakoupíte vše od zeleniny, oblečení, cigaret až po drogerii a malou elektroniku. Hned vedle trhu je pak několik domů, kde se prodávají velice levné látky různých vzorů a materiálů. Pokud se dostanete dál do města, čeká na vás zajímavá architektura inspirovaná směrem Bauhaus.

Cestovat po městě můžete městskou hromadnou dopravou nebo menšími autobusy, které mají větší rozpětí zastávek, nejpohodlnější ale pravděpodobně je cesta na kole. Chůze se totiž při 40 stupních Celsia stává rychle neudržitelnou.

V Tel Avivu sídlí také několik velice důležitých kulturních institucí. Je tu Muzeum moderního umění s rozsáhlou sbírkou současných umělců a tradičního izraelského umění. Navštívit můžete centrum Suzanne Della, kde sídlí nejprogresivnější tanečníci a taneční company věnující se současnému tanci a v nedalekém městě Holon je teprve pár let otevřené Muzeum designu, jehož budovu navrhl slavný izraelský architekt Ron Arad. Pokud chcete objevovat dlouhou biblickou historii, rozhodně nevynechejte jedno z nejstarších měst na světě, dnešní městskou část Tel Avivu, město Jaffa.

Můj pobyt v Tel Avivu končí po čtyřech náročných dnech s českým pivem v ruce, velice populárním v Izraeli, na hlavním autobusovém nádraží. Příští zastávka je svaté město Jeruzalém.

Autor: Petr Vodseďálek

1.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Pokojskou pro apartmány 26 000 Kč Pokojskou pro apartmány hledáme na P-3. Flexibilní pracovní doba. Odměna 26.000 Kč. Volat odpoledne na tel.: 732 119 212 Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/3/2018 a:12/10/2018, Požadujeme vyučení, praxe v oboru zednictví (omítání, obklady, výstavba), samostatnost a kvalita práce podmínkou, dobrá pracovní morálka., Práce - aktuálně v oblasti NJ a FM (realizace staveb "na klíč"), dopravu na pracoviště zajišťuje zaměstnavatel., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Olejár miroslav, 739 41 Palkovice. Informace: Miroslav Olejár, +420 603 704 161. Výroba - Přijmeme obsluhu balicího 30 000 Kč Přijmeme obsluhu balicího a dávkovacího stroje v potravinářské výrobě. Požadujeme manuální zručnost, výhodou strojní vzdělání, jinak zaučíme. Po-pá, 6.00-14.30hod. práce na HPP, nástup ihned. Zdravotní způsobilost nutná. Plat až 30.000 Kč. Praha 4. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 26 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK/-ICE NA ÚDRŽBU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., , Požadavky: manuální zručnost, praxe výhodou., , Zaměstnavatel nabízí: 5 týdnů dovolené, stravenky, závodní stravování, rekreace na chatě v Krkonoších a další benefity., , Kontakt - Ing. Michaela Eimannová, tel.: 491 446 490, 604 211 467; Ing. Tereza Peterková, tel.: 491 446 494, 604 527 636, e-mail: personalistika@atas.cz. Pracoviště: Atas elektromotory náchod a.s. - závod velké poříčí, Žďárecká, č.p. 199, 549 32 Velké Poříčí. Informace: Michaela Eimannová, +420 491 446 490,604 211 467.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–14. října 2018

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Anna Marešová vytváří unikátní erotické pomůcky.
5

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

AKTUALIZOVÁNO

ODS zvítězila v senátních volbách, lidovci i ANO propadli. Debakl ČSSD

/FOTOGALERIE, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Deset zástupců ODS míří do Senátu. Opětovně zde usedne například populární teplický primátor Jaroslav Kubera, naopak propadl šéf lidovců Pavel Bělobrádek či exministr kultury Daniel Herman. Neuspěly také vládní strany ANO a ČSSD, které pošlou do horní komory po jednom zástupci. Vítězství z prvního kola stvrdil v Praze Pavel Fischer, do Senátu zamíří i další z neúspěšných kandidátů na post prezidenta Marek Hilšer. Ve hře bylo celkem 27 křesel.

Náročné putování maličké kudlanky i olbřímího klavíru: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 10. října 2018.

Koaliční salto v Brně a mačeta proti zlodějům šály: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 9. října 2018.

Ztracení turisté v Krumlově a nové kolo pro elektrárnu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 8. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT