VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Izrael je země plná paradoxů a rájem turistů

Severní Čechy/Izrael - S Deníkem Na cestách se tentokrát podíváme na Blízký východ. Do země, kterou zná většina lidí jen z hlavních zpráv a novinových stránek.

1.7.2014
SDÍLEJ:

V Tel Avivu je několik velkých tržnic, které stojí zato navštívit. Nejznámější z nich je trh na ulici Ha Carmel. Nakoupíte tam čerstvou zeleninu, ovoce, pečivo, drogerii i oblečení.Foto: Deník/Petr Vodseďálek

Moje první cesta na Blízký východ vedla do Izraele. Do země, kterou znám jenom z hlavních televizních zpráv a novinových obálek, jsem se navíc vydal sám, doprovázelo mě jenom několik rad členů širší rodiny, kteří tzv. židovský stát navštívili přede mnou, a historka profesionální letušky. „Hlavně se ohol! Jinak budeš mít problémy na letišti při pasové kontrole. Jednoho mého kamaráda zadrželi kvůli tomu, že měl plnovou a vyslýchali ho půl dne. Prý existuje stupnice od 1 do 10 určující pravděpodobnost, že je cestující terorista. Můj kamarád dostal číslo sedm (desítka je nejhorší) jenom proto, že měl plnovous," nabádala mě známá před odletem. Neposlechl jsem. Neoholil se a bezpečnostní prověrku jsem zvládl za 20 minut.

Přílet do země zaslíbené

Cestu z Liberce do Tel Avivu jsem zvládl za šest hodin. Během letu jsem měl možnost si zrekapitulovat krátkou, ale komplikovanou historii Izraele. Jisra'el (hebrejský název) leží při východním pobřeží Středozemního moře, na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. K Izraeli přiléhá i Západní břeh Jordánu (Judea a Samaří) a Pásmo Gazy, tedy území částečně spravovaná Palestinskou autonomií. Tyto oblasti jsou Izraelem okupována od šestidenní války v roce 1967 a zároveň jsou zdrojem většiny kontroverze a konfliktů, které se Izraele dotýkají. Většinu z asi 8 milionů obyvatel (76 %) tvoří Židé, z nichž se asi 20 procent považuje za ortodoxní. Izrael je tak jediným židovským státem na světě. Zároveň je ale domovem izraelských Arabů, křesťanů, Drúzů a Samaritánů, stejně jako jiných náboženských a etnických menšin.

Bezpečnostní prověrkou jsem si prošel už v Praze, takže přílet na letiště Ben Guriona proběhl hladce. Fakt, že jsem přiletěl do země zaslíbené, se projevil okamžitě. Byl totiž pátek podvečer a začínal šabat, židovský svátek věnovaný odpočinku a upuštění od pracovní činnosti. To znamená, že nejezdí autobusy ani vlaky. Do Tel Avivu vzdáleného asi 30 kilometrů jsem se tak musel vydat taxíkem, za který samozřejmě během šabatu zaplatíte extra příplatek. Cesta ubíhala rychle a během dvaceti minut jsem s přátelským taxikářem stihl probrat snad všechna klišé, která jsou s Izraelem a jeho historií spojená.

Cesta k modernímu státu

Moderní stát Izrael, o jehož vznik usilovalo sionistické hnutí již od konce 19. století, se odvolává na biblickou myšlenku země izraelské, jejíž zaslíbení tvoří jeden z ústředních motivů judaismu po více než tři tisíce let. Hledání vhodného místa, na kterém by mohl židovský stát vzniknout, probíhalo dlouho a nakonec z něj vzešlo několik kandidátů. Jedním z nich bylo území dnešní Ugandy, Argentiny nebo Kypru, už v té době se uvažovalo i o historickém území Palestiny.

„Po první světové válce ustanovila Společnost národů Britský mandát Palestina s cílem vytvořit „domovinu pro židovský lid". V roce 1947 Organizace spojených národů schválila rozdělení Mandátu Palestina na dva státy židovský a arabský. Přestože Liga arabských států tento plán odmítla, Izrael na jeho základě vyhlásil 14. května 1948 nezávislost a v následující vítězné Válce za nezávislost rozšířil své hranice nad rámec plánu OSN na rozdělení Palestiny. Od té doby trvá mezi Izraelem a sousedícími arabskými zeměmi konflikt, který vyústil v několik válek a desetiletí násilí, trvající dodnes," píše se v otevřené encyklopedii o historii založení státu Izrael. Se dvěma sousedícími zeměmi (Egypt a Jordánsko) Izrael už mírové smlouvy podepsal, poslední dvě desetiletí usiluje o dosažení dohod s Palestinci. Reálné výsledky jsou ale v nedohlednu. Vlády se totiž mění stejně jako názory na obou stranách zdi oddělující dva národy.

Kosmopolitní město plné turistů

Zatímco samotný stát Izrael považuje za své hlavní město Jeruzalém, většina států na světě uznává jako hlavní město Tel Aviv-Jaffa. Pomlčka v názvu odkazuje ke spojení jednoho z nejstarších měst na světě, přístavu Jaffa, a kosmopolitní metropole, která vznikla o kousek dál.

Tel Aviv je se svými 385 tisíci obyvateli moderním, kosmopolitním městem a v posledních letech oblíbenou turistickou destinací. S nárůstem přicházejících turistů se zvětšuje i nabídka ubytovacích zařízení. Já jsem jako vždy zamířil do toho nejlevnějšího. Hostel, ve kterém jsem se ubytoval, měl věkový limit 18 až 40 let a nacházel se asi 15 minut chůze od starého přístavu v Jaffě. Díky finanční nenáročnosti se často stává domovem pro stejně spřízněné cestovatelské duše.

„V Izraeli už jsem tři týdny, v úterý letím zpátky do Států. Procestoval jsem ho křížem krážem. Je to neuvěřitelný, luxus v Tel Avivu a bída na okupovaných územích Palestinců. Na Severu jsme tajně překračovali hranici do Jordánska, pak jsme zajeli k Mrtvému moři, no a teď jsem tady ve velkoměstě," popsal svoje zážitky Cameron z USA, který přijel do Izraele s dalšími dvěma kamarády a celkem tu strávili čtyři týdny.

Silní a rozhodní Izraelci

V Tel Avivu potkáte spoustu různých typů lidí. Izraelce ale vždy poznáte. Jednak jsou milí, rádi vám poradí, drtivá většina mluví dobře anglicky. Za druhé z nich vyřazuje síla ve smyslu, víme co chceme a nebojíme se o to požádat. Mě osobně doprovázel na každém kroku výrok izraelského spisovatele Etgara Kereta, který píše o současném Izraeli a jeho obyvatelích. Když se ho redaktorka jednoho média zeptala, co si myslí o tom, že jeho knihy jsou překládány i do arabštiny, Keret řekl:

„Doslechl jsem se, že moje knihy měly až jakýsi polidšťující dopad, protože viděno okupovanýma očima jsou Izraelci vždy silní, rozhodní a nikdy o ničem nepochybují, a najednou Palestinci četli o Izraelcích, kteří jsou zrovna tak slabí a zmatení, jako se často cítí oni."

Izraelci navíc tráví hodně času venku. V Tel Avivu je k tomu navíc dost příležitostí. Dlouhé bílé pláže jsou plné skoro každý den, podél pobřeží stojí výškové budovy těch nejlepších hotelů na světě a město je plné výborných restaurací. Zvláště v oblibě je zde italská kuchyně, podle průzkumů se vaří asi ve 40 procentech všech restaurací v Tel Avivu. Specialitou izraelské kuchyně je čerstvý hummus (cizrnová pomazánka), falafel, tradiční shakshuka, výborné pečivo, chalva a spousta čerstvé zeleniny a ovoce. Na místních trzích je k dostání skoro cokoliv. Jednou z největších tržnic je ta v ulici Ha Carmel, kde nakoupíte vše od zeleniny, oblečení, cigaret až po drogerii a malou elektroniku. Hned vedle trhu je pak několik domů, kde se prodávají velice levné látky různých vzorů a materiálů. Pokud se dostanete dál do města, čeká na vás zajímavá architektura inspirovaná směrem Bauhaus.

Cestovat po městě můžete městskou hromadnou dopravou nebo menšími autobusy, které mají větší rozpětí zastávek, nejpohodlnější ale pravděpodobně je cesta na kole. Chůze se totiž při 40 stupních Celsia stává rychle neudržitelnou.

V Tel Avivu sídlí také několik velice důležitých kulturních institucí. Je tu Muzeum moderního umění s rozsáhlou sbírkou současných umělců a tradičního izraelského umění. Navštívit můžete centrum Suzanne Della, kde sídlí nejprogresivnější tanečníci a taneční company věnující se současnému tanci a v nedalekém městě Holon je teprve pár let otevřené Muzeum designu, jehož budovu navrhl slavný izraelský architekt Ron Arad. Pokud chcete objevovat dlouhou biblickou historii, rozhodně nevynechejte jedno z nejstarších měst na světě, dnešní městskou část Tel Avivu, město Jaffa.

Můj pobyt v Tel Avivu končí po čtyřech náročných dnech s českým pivem v ruce, velice populárním v Izraeli, na hlavním autobusovém nádraží. Příští zastávka je svaté město Jeruzalém.

Autor: Petr Vodseďálek

1.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchaře/kuchařky, číšníky/servírky 35 000 Kč

přijme do svého kolektivu Marina ristorante. Požadujeme: chuť učit se novým věcem, slušné vystupování, spolehlivost, znalost italské gastronomie výhodou, nikoli však podmínkou. Nabízíme: zázemí velké společnosti, práce v atraktivním prostředí, úvazek na HPP, kompetní zaškolení, možnost profesního růstu, nadstandardní finanční ohodnocení 35.000 Kč/40.000 Kč + bonusy. Své CV zasílejte na:

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce e-shopu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Bystřice pod Hostýnem, - náplň práce: administrativní činnost v informačním systému spojená s provozem internetového obchodu, komunikace se zákazníky ( tel., email ), - požadavky: min. SŠ vzdělání, výborná znalost českého jazyka a gramatiky, dobré vyjadřovací schopnosti, logické uvažování, pečlivost a zodpovědnost, samostatnost, - možnost plného i zkráceného úvazku, možnost práce i na dohodu o provedení práce, - Své životopisy s motivačním dopisem zasílejte na email: personalni@matyska.cz, do předmětu emailu uveďte název pozice - Administrativní pracovník/ce.. Pracoviště: Matyska a.s., Slobodova, č.p. 608, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Radek Matyska, +420 573 333 467.

Zdravotnictví - Zdravotní sestra 24 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zdravotní sestru - ideálně se zkušenostmi s geriatrickými či psychiatrickými pacienty (možno i na zkrácený úvazek). Směny: 12hodinnové pouze denní (+ víkendy, svátky).

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 900 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistentka vedení společnosti. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem e-mailem: prace@mpvp.cz, telefonicky nebo osobně na kontaktní adrese 8:00 - 16:30 h., , Příjemné vystupování, uživatelská znalost práce s PC, práce s internetem, Word a Excel., Lze i na zkrácenou pracovní dobu., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na stravu, navýšení mzdy po ukončení zkušební doby, možný nepravidelný pracovní úvazek.. Pracoviště: Máme pro vás práci s.r.o., Jarní, č.p. 898, 614 00 Brno 14. Informace: Ivo Trnavský, +420 515 919 508(8-16:30h).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

Sovětské metro opět v akci a tragický pád dvouplošníku: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 11. až 12. srpna 2018.

Pád nymburské lávky a vystrašená vlčice v ovčí ohradě: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 3. srpna 2018.

Skořápkáři na Karlově mostě v akci a sprejování jako zábava: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 2. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT