Před deseti lety chodili na 1. stupeň základních škol, teď mnozí z nich budou volit v eurovolbách. Dorozumí se cizími jazyky, přátele na facebooku a dalších sociálních sítích mají všude po světě, v zahraničí chtějí po maturitě studovat a pracovat. Deset let od vstupu naší země do Evropské unie, které uplynou v květnu, se cítí být Evropany. Dnešní studenti středních škol.

Sedmdesát sedm mladých lidí z dvanácti středních škol Ústeckého kraje se zapojilo do celostátní literární soutěže regionálních Deníků, Evropské komise v České republice a Odboru informování o evropských záležitostech Úřadu vlády na téma Naše Evropa.

Jaké je být europoslancem?

close Deset let v EU. zoom_in Psali o tom, co by udělali a změnili „v kůži europoslance". Vysmívali se stereotypům, které se tradují o jednotlivých národech Unie: „Jak se (ne)známe".

Vyprávěli, v čem se od svých vrstevníků ve způsobu života liší a co je spojuje: „Evropané na facebooku". Přemítali, ve které členské zemi by chtěli žít a co na téma „Moje Evropa" říkají doma rodiče.

Každopádně jedno je z názorů mladých jasné: V České republice vyrůstá přemýšlivější, tolerantnější a multikulturnější generace. Na rozdíl od nás v jejich věku má s cizí kulturou zkušenosti.

Nejlepší práce z okresu najdete ve středečním vydání Deníku.

Vítězné práce z regionu, které postupují do celostátního kola, zveřejníme v úterý 26. dubna.

Propadáky i významné projekty

Ve středu také startuje téma 10 let od vstupu České republiky do Evropské unie.

Na deseti stranách vás postupně seznámíme s propadáky i projekty, které za evropské peníze měly smysl a byly užitečné.

Dozvíte se o možnostech zahraniční zdravotní péče. Představíme vám české exportéry, kteří prorazili v zahraničí, a naopak cizince, kteří se usadili u nás v regionu a jsou úspěšní.

Dáme vám tipy, co za hranicemi navštívit a co ochutnat. Evropská unie není odtažité téma. Aniž bychom si to uvědomili, stala se součástí našich životů.