VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Kraj nemá peníze na silnice. Nejhůře je na Litoměřicku

Ústecký kraj - Díra vedle díry, utržené krajnice a polorozpadlé mosty. Tak vypadá mnoho silnic druhé a třetí třídy po celém Ústeckém kraji. Na jejich opravu by bylo potřeba 8,6 miliard korun. Ty kraj ale nemá. Na údržbu silniční sítě si pravděpodobně vezme miliardový úvěr.

14.7.2014
SDÍLEJ:

SILNICE U MARTINĚVSI. Takto vypadá stav vozovky silnice III. třídy u hranic Ústeckého kraje se Středočeským krajem.Foto: Deník/Karel Pech

Suma, kterou pro kraj vyčíslila Správa a údržba silnic, by měla pokrýt opravy povrchů silnic, mostů, opěrných zdí a svahů. Nejhorší situace je v okolí Loun a Litoměřic. Ty jsou nejhustěji obydlenými okresy v kraji. Výše nutných oprav je v obou okresech vyčíslena totožně na zhruba 2,7 miliard korun.

„Na Litoměřicku musíme investovat hlavně do opěrných zdí. Co se týče mostů, rekonstrukci vyžadují hlavně nosníky," popsal Jaroslav Komínek z krajského odboru dopravy. Nejméně peněz je podle něj naopak třeba na Děčínsku a Ústecku.

Jen oprava mostů by měla spolknout tři miliardy. Na most u Chlumčan na Lounsku je třeba 9,5 milionů korun, u Postoloprt pak 10 milionů. Dalších 115 milionů by měla stát rekonstrukce opěrných zdí.

Tolik peněz však kraj v rozpočtu nemá. Řešením by mohl být úvěr. O možnosti jeho sjednání diskutovali radní na posledním zasedání. „Silnice potřebují jednotnou injekci. Padesát až sedmdesát milionů, které každoročně dáváme na údržbu silnic, stačí jen na zalátání děr. Taková oprava vydrží jen pár měsíců. Kvalitně opravená silnice ale může sloužit dalších deset až patnáct let," vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Do konce srpna úředníci vypracují plán financování. Zastupitelům by radní mohli předložit návrh na vzetí úvěru v září. „Myslím si, že najde pochopení. Po silnicích totiž jezdí všichni. Hloubkové opravy by tak mohly začít v příštím roce," dodal hejtman Bubeníček.

O zpoplatnění silnic, díky němuž by kraj mohl získat alespoň část peněz na nutné opravy, se neuvažuje. Žádný úsek není v tak špatném stavu, který by vyžadoval uzavření silnice.

Další peníze jsou potřeba i na obnovu vozového parku. „Některá technika je ze 70. let minulého století. Silničáři odhadli, že 163 strojů by mělo být vyřazeno, dalších sto kusů je v ucházejícím stavu a 120 v dobrém, či výborném stavu," vyjmenoval hejtman Bubeníček.

Koupi jednoho víceúčelového vozu pro letní a zimní údržbu, který by měl stát osm milionů korun, už radní odsouhlasili.

Autor: Iveta Piknová

14.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letos v září kromě povinné školní docházky odstartoval i neziskový projekt Škola průserů, který mění úhel pohledu na náročné životní situace. V pořadu se vystřídá hned několik známých a inspirujících osobností z různých odvětví. Ti všichni se s vámi podělí o nejnáročnější situace ze svých životů ale taky o to, jak se z nich dostali a co si z toho vzali dál do života.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT