VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Kultura bohužel stojí až na konci řady. U řady lidí i ve státním rozpočtu

Ústecký kraj - Výstava ke 130 letům Diecézního muzea v Litoměřicích, oslavy k 550. výročí založení Nového Hradu v Jimlíně i znovuotevření Pamětní síně Emila Filly na zámku v Peruci. Nejen tyto kulturní akce připravuje na letošní rok Ústecký kraj.

1.2.2015
SDÍLEJ:

Radní Ústeckého kraje pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová.Foto: archiv Ústecký kraj

Jednou z nejdůležitějších akcí, která ho letos čeká, je podle krajské radní pro kulturu a památkovou péči Jitky Sachetové účast na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně.

Od května do října se na ní představí na 130 zemí. To nejkrásnější z Ústeckého kraje si tam lidé budou moci prohlédnout po dva týdny v srpnu.

Jakému tématu se bude věnovat expozice Ústeckého kraje na Expu 2015?
Naše expozice se nezaměřuje pouze na kulturu nebo historii. Velký prostor věnujeme přírodě, krajině a tomu, co z ní pochází. Naše výstava se bude rozléhat na ploše více než 80 metrů čtverečních. Ústecký kraj se bude prezentovat při regionálních dnech 22. a 23. srpna.

Jak dlouho trvá příprava takové expozice?
Pracujeme na ní už skoro celý rok. Velkou část výstavy připravil odbor regionálního rozvoje, který propaguje kraj v zahraničí.

Co všechno bude expozice Ústeckého kraje obsahovat?
Čtvrttunovou skleněnou chmelovou šišku, kterou zapůjčí Chrám chmele a piva v Žatci, chmelové liány a nebude chybět ani porcelán z Dubí. Všichni znají cibulák, ne všichni ale vědí, že pochází z Ústeckého kraje. Lidé uvidí i unikátní vitráže velké přes dva a půl metru zobrazující Portu Bohemicu. Pro výstavu je zhotoví Vitrageart Lubenec.

Který exponát je nejvzácnější?
Řekla bych, že kopie šperků Ulriky von Lewetzov, životní lásky Johanna Wolfganga Goetha. Jsou vyrobené z českých granátů. Jedinečná je i kopie křesla Giacoma Casanovy, jehož originál je k vidění na zámku v Duchcově a je opředen mnoha legendami.

Kolik bude účast na světové výstavě kraj stát?
Zhruba 1,5 až 2 miliony korun. Máme spoustu jiných zahraničních výstav, ale tato je určitě největší a nejprestižnější.

Peníze na všechny akce nestačí

Kolik peněz je v letošním krajském rozpočtu schváleno pro kulturu?
Letos kultura dostala 177,9 milionu korun, což je 3,78 procenta z celkového rozpočtu Ústeckého kraje.

Je to víc než loni?
Loni měla kultura k dispozici 171,2 milionu korun, ale dalších 50 milionů stálo financování provozu Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Letos už ho ale financuje město. Dostali jsme tedy o něco víc než loni, ale pokud porovnáte, jaké procento z rozpočtu kraje jde na kulturu, je to hodně málo. Více než 87 procent výdajů jde do našich příspěvkových organizací. Dlouhodobě je kultura, a to nejen v Ústeckém kraji, podfinancována. V rámci republiky se výdaje na ni pohybují okolo jednoho až dvou procent.

Proč si myslíte, že na kulturu jde tak málo peněz?
Protože pro mnoho lidí, bohužel i pro státní rozpočet, zatím není prioritou. Práce a zajištění rodiny je důležitější, kultura stojí až někde na konci. Přitom by měla být alespoň v polovině. Kultura totiž není jen divadlo, provází nás celým životem. Chování a stolování má také svou kulturu. Ne každý člověk má na to jít jednou za týden do divadla, kina nebo na výstavu, my ale nemůžeme fungovat bez vybírání vstupného. Dotační tituly ji nezachrání, podpora musí přijít hlavně shora, ze strany státu.

Jinými slovy, ani letošní rozpočet nestačí?
Nemáme peníze na všechno, co bychom chtěli. Při udělování dotací je musíme rozdrobit, protože chceme podpořit co nejvíce žadatelů, kteří přišli s nápadem na uspořádání kulturní akce. Řada nápadů je krásná a ve vesnicích dokáže udělat mnoho, nemůžeme ale pomoci všem.

Jaké akce hlavně podporujete?
Prioritu mají akce s celokrajským či celorepublikovým dosahem, jako jsou krajská kola kulturních soutěží, postupové přehlídky, hudební i divadelní festivaly s rázem amatérských soutěží, z nichž účastníci mohou postoupit až do celonárodního kola. Nemůžeme podpořit každou výstavu v každé obci. Mnoha lidem ale pomůže i konzultace, při níž je nasměrujeme na jiné instituce v jejich okolí, které jim mohou pomoct.

Jaký nápad na uspořádání akce vás v poslední době zaujal?
Nedávno jsem jednala se spolkem z Chomutova, který chce vystavovat dřevěné loutky, a to i z 20. let minulého století. Shromáždil velikou sbírku, kterou chce propagovat. Mně se nápad velmi líbil, protože počítá i s praktickými dílnami pro rodiny s dětmi, které jsou teď oblíbené. Děti si při nich vyzkouší řadu věcí a něco nového se naučí. Pro výstavu máme i vhodné prostory zámek Nový Hrad v Jimlíně. Vše ale uskutečníme až příští rok, letos už není prostor v nabitém programu.

Jaké máte pro letošek priority?
Prioritou určitě zůstává posílení činnosti našich příspěvkových organizací, ať jsou to knihovny, muzea, galerie nebo naše hvězdárna v Teplicích. Nemohu zapomenout ani na zámek Nový Hrad Jimlín. Snažíme se také získávat větší množství peněz do našich dotačních titulů.

Která z těch priorit je největší?
Společně s Karlovarským krajem a Svobodným státem Sasko se pro oblast Hornické kulturní krajiny Krušnohoří snažíme získat zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Projekt chrání hornické památky a připomíná rudné dolování v Krušných horách. Pokud vše půjde dobře, mohlo by se na seznamu objevit už příští rok. Na čekací listině je i Žatec město chmele a město Terezín jako barokní pevnost.

Oslavy planetária, novohradská pouť

Které velké kulturní akce letos kraj nabídne veřejnosti?
Jedna z největších akcí letošního roku, která začala tento týden v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích, je výstava Ad gloriam Dei ke 130. výročí Diecézního muzea v Litoměřicích a 20 letům jeho obnovené existence. Potrvá do konce dubna. Na únor plánujeme zprovoznění nového zrcadlového dalekohledu v Severočeské hvězdárně a planetáriu v Teplicích. Je to dárek k loňskému 50. výročí založení hvězdárny. V létě si navíc připomeneme 20 let od otevření planetária. Nesmím zapomenout ani na Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci, která se lidem opět otevře, doufejme, 18. května. Před třemi lety byla vyloupena. Museli jsme přistoupit k přísným bezpečnostním opatřením, ale veřejnost bude mít možnost ceněná díla známého malíře znovu vidět.

A jaká významná výročí letos oslavíte?
Od dubna až do konce roku budou probíhat oslavy 550. výročí založení Nového Hradu v Jimlíně. Hlavní akce se uskuteční v rámci Novohradské pouti 16. a 17. května. Kromě velikonočních slavností a dětského dne se lidé mohou těšit i na tradiční prosincové Adventní setkání. V květnu si v našich muzeích připomeneme 70 let od ukončení 2. světové války a osvobození, v červnu si Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem výstavou připomíná 50. výročí znovuotevření galerie v prostorách jízdárny roudnického zámku. Na léto a podzim připravují naše muzea v Teplicích a Litoměřicích výstavy jako připomínku dalšího významného výročí, a to 600 let od upálení Mistra Jana Husa. Nemohu zapomenout ani na 70. výročí knihovny v Ústí nad Labem.

Připravujete už i akce pro příští rok?
Ano. Zpestří ho zejména oslavy 700. výročí narození Karla IV. Už teď pracujeme na tom, aby si lidé mohli prohlédnout jeho korunu přímo u nás v Ústeckém kraji.

Autor: Iveta Piknová

1.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník (Uničov). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Brníčko č.p. 1032, Uničov., , Náplň práce, - zednické práce v areálu a na budovách firmy, , Co po vás požadujeme, - SOU ve stavebnictví (výhodou), - řidičský průkaz sk.B, - jednosměnný provoz, , Co od vás očekáváme, - logické uvažování, - ochota se vzdělávat, - ochotu k práci ve výškách, - pečlivost, - samostatnost, - spolehlivost a zodpovědnost, - zdravotní způsobilost, , Co vám můžeme nabídnout, - stabilní a perspektivní zaměstnání, - dotované stravování v areálu společnosti, - 5 týdnů dovolené, - výhodné využívání telefonního tarifu pro zaměstnance i jejich rodinné příslušníky, - kariérní růst, - další benefity. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Vladěna Trlifajová, +420 724 146 747.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , Požadavky:, Praxe min. 2 roky, práce ve výškách - bez zdravotního omezení., Možno i po rekvalifikaci., , Nástupní mzda: 120,- Kč/hod. + prémie.. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Obchod - Realitní makléř/makléřka 50 000 Kč

Buďte pánem svého času, svobodně podnikejte, mějte neomezené příjmy a plňte si své sny. Nabíráme nové kolegy. Nabízíme exklusivní podmínky, podíly 80%, podporu až 30.000 Kč, služební automobil k zapůjčení, motiv. provizní systém, možnost profesního růstu, žádné poplatky, výhodné volání. Top proškolení i certifikace zdarma. Vaším úkolem bude zajistit zprostředkovávání prodeje, či pron. nemovitostí v dané lokalitě, vedení obch. jednání a poradenská činnost.

Obchod - Prodavač/ka 24 000 Kč

Moderní prodejna potravin v Praze 10 Vršovicích, přijme dvě prodavačky na HPP i DPP. Menší prima kolektiv rodinného typu, dobré platové podmínky. Možnost i přivýdělku za přesčasy. Bližší info na tel., popř. sms. Za nabídky předem děkujeme.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči podniku Synthos Kralupy nad Vltavou v akci (ilustrační snímek)
SLEDUJEME ON-LINE

Při výbuchu v chemičce v Kralupech zemřelo šest lidí, nebezpečí nyní nehrozí

Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT