VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na těchto stránkách najdete archivní články
Podřipského deníku. Aktuální zprávy z Podřipska
najdete nově na Litoměřickém nebo Mělnickém deníku.

Litoměřický deník Mělnický deník

Lodím chybí služby pro turisty

Ústecký kraj - Osobní lodní doprava na Labi nemá na růžích ustláno. Nejvíc jí škodí chybějící infrastruktura pro turisty, sucha i nesoulad mezi vodním hospodářstvím a životním prostředím.

9.8.2015
SDÍLEJ:

Lodní doprava na Labi je pro turisty zajímavá a atraktivní alternativa.. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Roman Nešetřil

Přesto nezmizela a osobních lodí, i když pomalu, na řece přibývá.

Rejdaři v tom mají jasno. Dolní tok Labe potřebuje vzedmout hladinu a vyřešit letitý problém zanášení dna erozní půdou. Podle jednoho z nich, Josefa Třešňáka, nedostatek vody v Labi způsobuje mnoho faktorů, které stát roky neřešil. „Počínaje horským zemědělstvím, přes zabahněné dno Labe, po nefunkční poldery, sloužící k regulaci výše hladiny," myslí si.

Podle jeho slov například zemědělci sekají trávu v horách dřív, než vysemení a louky pak neudrží vodu. Kromě plavební dráhy je v Labi o dva metry víc bahna, než by mělo.

Boj o jezy

A konečně, podél Labe chybí pro turisty infrastruktura. Což prý brání jejich přílivu z Německa. Zkomplikovat by to podle Třešňáka mohlo i zařazení údolí Labe mezi evropsky významné lokality. „Pokud bude údolí Labe součástí soustavy Natura 2000, tak tu nepostavíme ani toalety. Nejvíc rozvoji lodní dopravy brání ekologové," poznamenal Josef Třešňák.

Lodní doprava na Labi je pro turisty zajímavá a atraktivní alternativa.. Ilustrační foto.Kvůli vzedmutí hladiny na dolním toku Labe stát už utratil miliony korun na projekt jezu v Děčíně. Proti němu ale aktivisté bojují už víc, než jednu dekádu.

Například ti ze spolku Přátelé přírody. Spolek v minulosti sehnal zhruba sedmnáct tisíc podpisů na protestní petici proti betonovým jezům na dolním Labi.

„Naturu 2000 tu dávno měl stát vyhlásit. Zavázali jsme se k tomu v roce 2005. Pokud ne, republika přijde o dotace stovek miliard korun," upozornil předseda správní rady spolku Marian Páleník. „Co se jezu týká, není potřeba ho stavět, existují alternativy. Především jednosměrná plavební dráha a moderní lodě."

Peníze z kraje ne

Lodní osobní doprava nemá ve srovnání s železniční, nebo autobusovou tak rozsáhlou podporu krajské samosprávy. Ústecký kraj přispěl na její propagaci v rámci marketingové propagace cestovního ruchu. Nechal také vytisknout plavební (jízdní) řády lodi Porta Bohemica. Na lodní dopravu ovšem nepřispívá.

Jak uvedla Lucie Dosedělová, tisková mluvčí Ústeckého kraje, v delším časovém horizontu prý ale kraj znovuobnovení osobní lodní dopravy a s tím související stavby ucelené sítě veřejných přístavišť, podporuje. Měla na mysli především spolupráci s Ředitelstvím vodních cest na přípravě příslušných projektů.

„To je základní podmínkou pro rozvoj turistické vodní dopravy na labsko vltavské vodní cestě, obdobně jako na moravském Baťově kanále," přiblížila mluvčí.

Ústí má strategii

Oddělení cestovního ruchu magistrátu města Ústí vyčlenilo již třetím rokem 149,7 tisíc korun na linkový provoz lodi Marie mezi Vaňovem a Píšťany na Litoměřicku. Letos přibyly zastávky v kempu Brná a v Libochovanech.

Dále prý aktivně propaguje možnosti lodní dopravy a zajišťuje včasné přistavení mol. Jedná i s provozovateli lodí. „S podporou osobní lodní dopravy město počítá ve Strategii rozvoje města na roky 2015 až 2020," uvedla Jitka Stuchlíková z kanceláře ústecké primátorky Věry Nechybové.

Ústí si prý uvědomuje možnosti lodního spojení s okolními městy. I těmi německými a vedení Ústí prý s ohledem na cestovní ruch považuje za základ infrastrukturu. „Dostatek přístavů a mol, ale také navazující služby pro turisty," pokračovala Stuchlíková.

Firmu nezaloží

Obdobně vítají obnovu osobní lodní dopravy Litoměřice. Nechystají se ale kvůli tomu vyjednat založení firmy jako v minulosti. Koordinovat ji má Destinační agentura České středohoří. „Plavba zatraktivní celý region. Provozovatelům lodí budeme nápomocni, protože na možnost plavby se ptají návštěvníci tuzemští, i zahraniční, hlavně z Německa," tvrdil zdejší starosta Ladislav Chlupáč.

Přes všechny trable osobní přeprava na Labi nikdy nezanikla. Příkladem může být Porta Bohemica a obnovení lodní linky z Ústí, přesněji Vaňova, do Litoměřic. Vaňov je místo Ústí výchozím přístavištěm právě kvůli nízkému stavu vody pod Masarykovým zdymadlem na Střekově.

Porta Bohemica

Porta Bohemica o prázdninách vyplouvá každý den v 10 hodin a do cíle připlouvá ve tři čtvrtě na jednu. Polední pauzu lze využít k hodinové okružní plavbě kolem Litoměřic. „Ve čtvrt na tři odpoledne pak plavidlo opět odráží z Litoměřic zpět do Ústí. Je přístupné cyklistům, s možností občerstvení," popisuje litoměřická mluvčí Eva Břeňová.

Lodní doprava na Labi je pro turisty zajímavá a atraktivní alternativa.. Ilustrační foto.Servisní den loď měla 31. července a tedy nevyplula. Dne 1. srpna pak plula pouze na trase z Litoměřic do Ústí Vaňova. Od neděle 2. srpna ale opět funguje dle jízdního řádu. Rezervace není nutná, lodní lístky si cestující mohou zakoupit přímo na lodi.

Loď na unese desítky cestujících. Linku proto začali hojně využívat nejen Ústečané nebo Litoměřičané, ale i lidé z dalších částí Ústeckého kraje. „Ten pohled na okolní krajinu si z auta, vlaku, či autobusu tak nevychutnám," pochvaloval si třeba Petr Mareček z Teplic.

Stará dáma

Ačkoliv to vypadalo, že Porta Bohemica už má svá nejlepší léta za sebou, opak je pravdou. Labská plavební společnost tuto bezmála sto let starou památku lodního stavitelství opět probudila k životu. „Museli jsme zrenovovat interiéry, dát lodi nová nátěr, ale to jsou ty nejmenší věci," řekl jednatel společnosti Martin Komrska.

„Plavíme se hlavně do Německa, ale nechceme ošidit i naši krásnou zem, tak jsme otočili jednu z našich lodí i do vnitrozemí," dodal.

Linku z Ústí do Litoměřic obnovili po dvouleté pauze. Tehdy loď poškodila povodeň.

Autor: Janni Vorlíček

9.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka100 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme: spolehlivost, pracovitost, flexibilitu, bezúhonost, příjemné vystupování, - práce na PC (Excel, Word), výhodou znalost programu Pohoda , - nutné - řidičský průkaz skupina B, - praxe v oboru admistrativy je předností, znalost cizích jazyků (AJ nebo NJ) výhodou, Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem.. Pracoviště: Gerhard horejsek a spol., s.r.o. - u terezínské křižovatky, terezín, U Terezínské křižovatky, č.p. č.e. 161, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Gerhard Horejsek, .

2444 - Úředníci jinde neuvedení vedoucí provozu.22 000 Kč

Úředníci jinde neuvedení vedoucí provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: Maturita, technické vzdělání, nebo dlouhodobá praxe na podobné pozici. Schopnost samostatně a zodpovědně vykonávat popsané úkoly. Zkušenosti s vedením lidí. Zručnost. Schopnost základních oprav v rámci domu. Znalost práce s Word a Excel. Připravenost řešit havarijní situace i mimo základní pracovní dobu. Trestní bezúhonnost. Příjemné jednání a vystupování. Vztah k lidem s nemocí. Souznění se základní myšlenkou hospice. Náplň práce: Vedoucí provozu v hospici řídí provozní úsek - kuchyň, údržba, úklid a prádelna. Zajišťuje provozně technické revize, periodické kontroly (výtahy, vzduchotechnika, požární signalizace, Lapol, žebříky, hromosvody, plynová zařízení, elektrické spotřebiče a další). Spolupracuje s pracovníkem BOZP a PO na periodických školeních a dalších úkonech s bezpečností provozu souvisejících. Spolupracuje úzce s ostatními pracovníky středního managementu (vedoucí lékař, vrchní sestra, ekonom) tak, aby základní činnost hospice fungovala hladce a bez rizik. Má na starost vozový park (STK, běžná údržba). Nakupuje materiál a přístroje pro svůj úsek, eviduje záruční listy, vyřizuje reklamace. Občas veze hospicového pacienta na nějaké vyšetření, nebo vyřízení záležitostí. Vykonává další činnosti potřebné pro hladký průběh chodu hospice., výběrové řízení. Určitá flexibilita pracovní doby, 5 týdnů dovolené, obědy za zaměstnaneckou cenu. Jak se přihlásit: motivační dopis + životopis emailem, v týdnu od 26.3. bude probíhat. Pracoviště: Hospic sv. štěpána, z.s., Rybářské náměstí, č.p. 662, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Monika Marková, +420 416 733 185;604 118 985.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, pracovitost, flexibilita, zručnost, bezúhonnost, nutný řidičský průkaz skupiny B, řidičský průkaz na vysokozdvižný vozík, výhodou svářečské zkoušky, Skladník ve stavebninách - výdej stavebního materiálu, částečný úklid a údržba skladu, oprava palet, Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Gerhard horejsek a spol., s.r.o. - u terezínské křižovatky, terezín, U Terezínské křižovatky, č.p. č.e. 161, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Radek Kauschitz, +420 602 405 023.

2465 - Pracovníci pro ruční mytí vozidel mytí aut.80 Kč

Pracovníci pro ruční mytí vozidel mytí aut. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme: spolehlivost, pracovitost, flexibilitu, bezúhonost, nutný řidičský průkaz skupina B, Způsob kontaktování zaměstnavatele: pouze zaslání životopusů e-mailem.. Pracoviště: Gerhard horejsek a spol., s.r.o. - u terezínské křižovatky, terezín, U Terezínské křižovatky, č.p. č.e. 161, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Aleš Bubla, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlatá Ester Ledecká
10

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT